Komunikacja dalekobieżna w Indii

Komunikacja dalekobieżna w Indii

Indusi uwielbiają podróżować i wcale nie potrzebują do tego paszportów.

Świadomi swojego bogactwa narodowego wciąż jeżdżą w te i z powrotem – czy to z pielgrzymką do świętych miejsc, czy zwyczajnie jako turyści, by zobaczyć spuściznę historii kilku tysięcy lat Indii, czy w odwiedziny do rodziny… Tak czy inaczej – drugi najbardziej ludny naród na świecie uwielbia być w podróży. Najczęściej korzystają z Indian Railway, a to się wiąże z wysoce rozbudowanym systemem rezerwacji biletów.

Rezerwacji najlepiej dokonywać na około miesiąc wcześniej, wtedy dostajesz niską cenę biletu mając jednocześnie pewność co do miejsca. Albowiem powszechne jest kupowanie biletów w systemie „Waiting list”. Jeżeli spóźnisz się z zakupem i wszystkie bilety na dany pociąg na danej linii i w terminie są wyprzedane, możesz wciąż zakupić bilet w tej samej niemal cenie pozostając na liście rezerwowej. Szczęśliwi posiadacze biletów często zmieniają swoje plany, wówczas oddają bilety a ty dostajesz swoje miejsce. Nazywać się to będzie, że jesteś szesnasty lub pięćdziesiąty drugi na Waiting list…

No cóż, jeżeli lista jest długa, możesz aż do odjazdu pociągu nie mieć pewności co do swojego miejsca. Spokojnie spakuj bagaż, weź pod pachę prześcieradełko, lub płachtę kolorowego plastiku by – jak przyzwoity Indus – rozłożyć je na dworcu i cierpliwie czekać sprawdzając co trzydzieści minut na dworcowej tablicy Waiting list.  Pociągi spóźniają się w Indii dość często nawet o 12 godzin lub więcej, a więc przygotuj się na nocleg, prześcieradełko się przyda na pewno. Jako, że najwygodniejszą i najłatwiej dostępną klasą podróży, a jednocześnie najtańszą jest Sleeper Class – okrycie przyda Ci się również w pociągu.

My jednak nie korzystamy nigdy z Waiting list. Kupujemy bilet zawsze w systemie Tatkal, czyli troszkę droższy, zawsze około dwa dni przed odjazdem pociągu,  w biurze podróży (cena biletu plus prowizja) albo bezpośrednio na stacji w tzw. Reservation Office.

Dużo łatwiej dostępne są bilety autobusowe. Nie musisz się martwić o system zakupu, zawsze jednak im wcześniej kupisz, tym lepszą masz cenę.

Podróżując autobusem na dłuższe trasy musisz liczyć się z trudnym dostępem do toalet. Na autobusowych przystankach są one niemiłosiernie oblegane. Masz też prawie pewność, że po zmasowanym ataku turystów będzie ona dokładnie obsikana, kiedy do niej dojdziesz. W przeciwieństwie do kibelków pociągowych – toalety w Indian Railway są często sprzątane, śmiem nawet rzec, że częściej bywają czyste niż w naszym rodzimym PKP.

 

Nasza podróż z Chennai do Kathmandu – stacje kolejowe w Chennai, dworzec centralny w Chennai i podróż Rapti Sagar Express

 

Tu przeczytaj relację z naszej podróży pociągiem klasy Sleeper. 

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: