Wielki Banian w Kalkucie

Wielki Banian w Kalkucie

Banian, czyli figowiec bengalski jest rośliną tej samej rodziny co drzewo dające figi jadalne, oraz powszechne u nas fikusy doniczkowe.

To specyficzny gatunek, który wytwarza korzenie powietrzne wyrastające z konarów drzew. Korzenie te służą zaopatrzeniu rośliny w wodę pobieraną z powietrza. Dosiegając ziemi zakotwiczają się i stają się kolejnym pniem drzewa. Tym samym jeden osobnik gatunku figowiec bengalski potrafi w ciągu kilku lat zadrzewić obszar wielkości małego parku.

Od stuleci drzewa banian służyły ludziom na Półwyspie Indyjskim za centrum spotkań i miejsce modłów dając błogi cień. Do tej pory takie drzewo stanowi centralne miejsce we wsiach indyjskich. W dawnych południowoazjatyckich plemionach, a gdzieniegdzie i do tej pory wierzy się, że silne stabilne drzewo niesie człowiekowi spokój.

Największy na świecie banian znajduje się w Ogrodzie Botanicznym w Howrah w pobliżu Kalkuty, w indyjskim stanie West Bengal.  Zajmuje on obszar ponad półtora hektara. Wiek banyana – około 250 lat. Drzewo przetrwało dwukrotny cyklon – w 1864 oraz 1867 roku. Koronę podtrzymują korzenie powietrzne w liczbie około 3770 uziemionych pni. Drzewo funkcjonuje bez głównego – rodzimego pnia, który usunięto w 1925 roku.

 

Prócz baniana Ogród prezentuje 109 gatunków palm, w tym lodoicja seszelska, zwana też podwójnym kokosem, dającą największe nasiona na świecie, bardzo zresztą interesujące ze względu na swój kształt… 140 odmian kolorowej bungewilli, imponującą kolekcję kaktusów i wiele innych interesujących gatunków roślin.

Jeżeli miałabym doprecyzować, czy Ogród Botaniczny jest to dobrym źródłem naukowej wiedzy, to tu akurat zaprzeczyłabym – tabliczki są tylko gdzieniegdzie i nie zawsze da się je przeczytać. Znawca, który tu przychodzi, powinien raczej wiedzieć, czego szuka. Ten ogród to po prostu bardzo przyjemny park w środku miasta, miejsce wypoczynku indyjskich rodzin i spotkań przyjaciół. Dysponuje on atrakcjami dla turystów – jest tam akwen wodny, na którym rozrzucone są wysepki. Do wynajęcia są rowery wodne. Jest olbrzymi trawnik, na którym Indusi wypuszczają swoje dzieci do hasania i rozkładają swoje pikniki. Obowiązkowe miejsce niedzielnych spotkań rodzinnych i selfie z przyjaciółmi. Dobre miejsce na powtórkę przed sesją studencką. Na zdjęciu obok muzułmańska rodzina odprawia swój popołudniowy rytuał.

Ogród Botaniczny imienia Acharya Jagadish Chandra Bose mieści się na prawym brzegu Hooghly River i przynależy terytorialnie do miasta Howrah. Położony w pobliżu stacji kolejowej Shalimar Howrah Railway Station. Od Kalkuty oddalony jest o około 12 km.

Cena dla obcokrajowców: 200 rs; płacą wszyscy powyżej 5 lat.
Godziny: codziennie 7.00 – 4.00; (w poniedziałki zamknięty w sezonie letnim od kwietnia do października);

Tutaj można przeczytać reportaż z naszej wycieczki do Wielkiego Baniana: Kolkata dzień drugi

 

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: