Sivaratri i urodziny Katii

Sivaratri i urodziny Katii

Tymczasem w Bodhgai, która jest jednak w większości hinduistyczna obchodzi się właśnie Sivaratri.

Maha Sivaratri, czyli Wielka Noc Sivy to jedno z najważniejszych świąt hinduistycznych – obchodzone jest corocznie przed nadejściem wiosny, na przełomie lutego i marca. Najstarsze ze świąt hinduistycznych. Dla wyznawców równoznaczne jest z przezwyciężeniem sił ciemności i ignorancji. Zgodnie z jedną z tradycji święto wiąże się z momentem, gdy Siva stworzył niebiański taniec wzajemnego przenikania się procesów stwarzania, podtrzymywania i niszczenia. Śpiewanie hymnów i czytanie głośne świętych tekstów przypomina wszem i wobec o świętej obecności Sivy. Zgodnie z inną legendą – jest to noc, w której Siva i Parvati zawarli związek małżeński. Składanie ofiar tego dnia jest wyjątkową jedyną w roku okazja do prawdziwego oczyszczenia swoich przeszłych grzechów i rozpoczęcia nowego życia.

Dnia poprzedniego kobiety powstrzymują się od jedzenia i picia napojów, dopiero wieczorem pozwalają sobie na filiżankę czaju.  Dzień poprzedni jest bardzo uroczysty, przygotowania do święta są nieco inne niż w Europie nasze przygotowania do świąt: kobiety nie są takie nerwowe, one naprawdę cieszą się świętem…

Wczesnym rankiem następnego dnia po świętej nocy Maha Sivaratri idą pięknie ubrane do świątyni odprawić pudżę i modlitwy o szczęśliwe pożycie małżeńskie i długie życie męża w zdrowiu i dobrobycie. Dopiero po tej ceremonii, zazwyczaj o ósmej trzydzieści zjada się śniadanie. W tym roku Sivaratri przypada na 25 luty, czyli dzień urodzin Katii.

Powierzyłam więc tuż przed świtem moim hinduskim przyjaciółkom zapalenie kadzideł na konto dobrobytu naszej głowy rodziny i mojego małżeńskiego szczęścia, po czym skierowałam się ponownie do mojego Tergar Monastery, gdzie po godzinie piątej rano dobiegała końca druga nocna sesja medytacyjna.

Po naszym rodzinnym śniadaniu odprawiłam najstarszą na zakupy na konto wielkiej urodzinowej imprezy Katii, które właśnie przypadły na buddyjski Losar (tybetański nowy rok) i hinduskie święto Sivaratri. Maja bardzo była szczęśliwa mogąc organizować wszystko… impreza zakładała wszystkich gospodarzy i mieszkańców naszego guest housa, dzieciaki oczywiście no i niektórych guesthousowych gości. Maja zrobiła zakupy na diner i nasza wspaniała kucharka Sintoo ugotowała pyszny dhal bhat, egg curry i sabji – czyli ryż z sosem z dalu, sos z jajkami i warzywa. Potem – czyli o dziewiątej wieczór – to normalna godzina w Indii na dinner – Maja poleciała po torcik.

 Tu można dowiedzieć się więcej na temat naszego Tara Guest House.

Tort był przepyszny! Nie często są takie smakołyki w Indii. Jeśli chodzi o słodycze, to są one tu wyjątkowe i aromatyczne, ale tort z kremem najczęściej bywa diabelnie tłusty i pełen chemii. No więc Majki przyjaciele zawieźli ją do wspaniałej cukierni, dzięki czemu niedługo delektowaliśmy się słodkością. Po indyjsku takie delektowanie nie odbywa się wyłącznie za pomocą języka. Należy dokładnie umazać kremem jubilata, a następnie wszyscy dookoła biegają i mażą się kremem z tortu. No więc było przepysznie!

Zanim jednak zaczęliśmy kroić tort, Poonam przyniosła na talerzyku palący się ogień, trochę czerwonego proszku na tikka – czerwony znak błogosławieństwa na czole – oraz garstkę ziarenek ryżu. Pokazała mi co należy zrobić i odprawiłam swój pierwszy w życiu hinduski matczyny rytuał: za pomocą czerwonego proszku zrobiłam Katii tikka na czole i powtarząjąc Om Namaha Sivaja okrążyłam dziecku główkę światłem z ognia, a następnie obsypałam ryżem i złożyłam życzenia. Potem zrobiłam to samo moim innym dzieciom i mężowi, następnie tata zrobił rytuał swoim dzieciom i żonie. Zapaliliśmy Katii świeczki na torcie, dmuchanie było pomyślne i jubilatka wytrwale zdmuchiwała regenerujący się ogień na magicznych birthday candles. Z pomocą siostry pokroiła tort i pierwszym kawałkiem tortu musiała nakarmić mamę i całą swoją rodzinę.

No i potem zaczęła się – jak to trafnie Maja nazwała – wielka kremowa Apokalipsa, po której prysznic i pranie są obowiązkowe…

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: