Roti

Roti

Gdy niesione ze sklepu 8 jaj wylądowało niespodzianie na ziemi…

sąsiadka stwierdziła, że pokaże mi jak robić roti.  To rodzaj chlebka smażonego na oleju. Czasem dają do niego jajko, czasem nie; czasem robią na proszku, a czasem bez proszku… moje roti robione według instrukcji sąsiadki podoba mi się najbardziej. Ona rekomenduje jeść to z warzywnym curry. Maluchy oczywiście preferują z miodem.

W kontekście różnic kulinarno-kulturowych na obszarach, gdzie bywamy przyznam, że trudno mi odróżnić czym jest roti, czym jest chapati… i nawet można powiedzieć, że nasze rdzenne racuchy bywają dla dzieci smaczniejsze – bo miękkie i tłuste. Roti czasami zastępuje nam chleb, kiedy mamy ochotę na kanapki i właśnie chciałam się podzielić z Wami moim sukcesem.

Oczywiście idealne roti jest okrągłe. Jednak ja robiłam nasze chlebki wspólnie z moimi dziewczynami, dlatego mają one kształt serduszek.

 

Ciasto na roti: około 12 placków:

SkładnikiIlość
mąka200g
jajko1 sztuka
proszek do pieczenia1/2 płaskiej łyżeczki
cukier1 łyżka
sóldo dmaku
mleko50ml
olejdo smażenia

Zagnieć ciasto z mąki, proszku, mleka, cukru, soli i jajka. Dobrze ugniecione przykryj i odstaw na bok na pół godziny.

Następnie ugnieć ciasto ponownie i podziel na 12 jednakowych kawałków. Przygotuj okrągłe równe kulki z ciasta i przykryj ściereczką. Wyciągaj po jednej; rozwałkuj na placek grubości ok. 2 mm. Wewnątrz placka zrób 2 nacięcia.
Rzucaj na dobrze rozgrzany olej. Smaż obustronnie na złocisty kolor.

Tu przeczytaj o przyprawach używanych w Nepalu i Indii. 

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: