Paneer – indyjski twaróg

Paneer – indyjski twaróg

Najpopularniejszy w Indii rodzaj sera, cieszący się rzeszą smakoszy zarówno wśród tubylców jak i przyjezdnych.

Przygotowanie paneeru jest jeszcze prostsze niż przygotowanie naszego polskiego twarogu – procedura identyczna jak na polskiej wsi.

Prócz delikatnego smaku paneer ma jeszcze jedną wspaniałą zaletę – wspaniale nadaje się do obróbki kulinarnej. Cokolwiek zechcesz z nim zrobić, na pewno się uda, ser dobrze trzyma swój kształt i doskonale komponuje się z różnymi smakami.

Przepis na 250 gram:

SkładnikiIlość
mleko tłuste (nie UHT)2 litry
sok z cytryny100 ml
  1. Mleko zagotuj w garnku. Gdy będzie dochodzić do wrzenia, zmniejsz ogień i mieszając delikatnie wlewaj sok cytrynowy. Mleko powinno zacząć ścinać się.
  2. Pilnuj, by nie osadzało się na ściankach, zgarniając je łyżką.
  3. Powoli dodaj resztę soku cytrynowego. Jeżeli mleko zaczęło się już ścinać, możesz zaniechać dolewania kwasku, wtedy ser będzie w smaku delikatniejszy. Wyłącz gaz, odstaw garnek na bok i poczekaj, aż całość zetnie się.
  4. Gdy mleko rozwarstwiło się całkowicie na ser i serwatkę, można przystąpić do przecedzania. Ustaw durszlak nad głębokim garnkiem i wyłóż tetrą.
  5. Całą zawartość garnka powoli wylej na durszlak.
  6. Tetrę zakręć mocno i przygnieć kamieniem, lub zawieś nad garnkiem.
  7. Po godzinie paneer jest gotowy.

Można z niego przygotować wiele dań tradycyjnej azjatyckiej kuchni. Doskonale będzie się też nadawał na słodkie placki serowe wszelkiego rodzaju.

Tu zobacz przepis na paneer curry.

 

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: