Dussehra czyli Navratri – wielkie święto w całych Indiach

Dussehra czyli Navratri – wielkie święto w całych Indiach

Festiwal Navratri – czyli Dussehra – jest jednym z najbardziej znaczących i jednocześnie jednym z najdłużej trwających festiwali w Indiach.

Obchodzony jest co roku z pełnym entuzjazmem, zapałem i wszystkimi honorami przez hinduskich wyznawców w całym kraju. Jest to czas wielkiej radości a także refleksji. Także uczniowie szkół i uczelni mają w tym okresie wakacje, aby w pełni cieszyć się festiwalem. Wypada on kilka razy w roku, z czego ten najbardziej huczny wypada – według kalendarza księżycowego – około dwa lub trzy tygodnie przed festiwalem Diwali – we wrześniu lub październiku.

Prawdziwe znaczenie słowa “dussehra” to klęska dziesięciu głów (Dus head) demona Ravana. Istnieje wiele mitów związanych z tym festiwalem według zwyczajów i tradycji mieszkańców w wielu regionach kraju. Jedna z antycznych ksiąg hinduskich – Ramajana – opowiada najważniejszą z tych historii.

Król demonów Ravana ukradł żonę Ramy, Sitę niedługo po zawarciu związku przez młodych i nie chciał jej zwrócić. Uprowadził on Sitę do swej siedziby w Lance i tam przetrzymywał w niewoli. Starał się on w tym czasie pozyskać względy pięknej Sity, jednak ta odmówiła jego postępów i starała się zachować czystość.

Mąż Sity, Lord Rama wysłał Hanumana, aby ten poszukał jego żony i w końcu udało mu się odkryć jej miejsce pobytu. Sita wręczyła Hanumanowi swój pierścień i poprosiła o przekazanie go jej mężowi. Hanuman powrócił przez morze do Ramy by wręczyć mu pierścień i ostatecznie Lord rama przedsięwziął kroki by odzyskać żonę. Wszczął on wojnę przeciwko Ravenie, w której jego młodszy brat Lakshmana wraz z Hanumanem i jego żołnierzami pomogli mu odzyskać Sitę.

Wojna została mianowana wojną dobra ze złem, a dzień zwycięstwa świętowany jest do dziś pod nazwą Dussehra miedzy innymi poprzez rytuał podpalenia podobizn Ravany.

Historia Ramajany jest także prezentowana w przepięknym przedstawieniu pod nazwa Ramlila przygotowywanym w tradycyjnym stylu folklorystycznym z fantazyjnymi kostiumami i dramatycznymi dialogami. Performance odbywa się szczególnie w okresie Navratri i jednym ze znanych miejsc, w których można obejrzeć to przedstawienie jest Varanasi. Począwszy od wczesnych lat XIX wieku inscenizacja Ramlila odbywa się w pobliżu Fortu Ramnagar w Varanasi. Jest to impreza na wielka skalę, podczas której cały obszar wokół fortu przekształca się w kolorowe sceniczne podium.

Festiwal Navratri jest zwany również Durgotsav. Według legendy tego samego dnia został zabity przez Mata Durga także inny demon – zwany Mahishasura.

Według lokalnego folkloru Mysore, południowoindyjskiego stanu Karnataka festiwal Dussera obchodzony jest z wielką pompą, właśnie by upamiętnić tamto wydarzenie. Uważa się, że miasto Mysore zawdzięcza swoje imię tej historii. Ponieważ Mata Durga jest czczona w swojej wojowniczej aktywności, uroczystości obejmują parady wojskowe, konkursy lekkoatletyczne i kulturalne. Wtedy też odbywa się majestatyczna procesja z udziałem bogato ubranych słoni znana jako Jumbo Savari.
Innym spektakularnym wydarzeniem festiwalu jest oficjalna impreza w indosaraceńskim – niesamowicie pięknym i bogatym – pałacu królewskim Durbar w Mysore z udziałem maharadżów regionu, ważnych urzędników i mediów.

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: