Naraka Chaturdashi – oczyszczenie dzień przed Diwali

Naraka Chaturdashi – oczyszczenie dzień przed Diwali

NARAKA CHATURDASHI świętuje się jeden dzień wcześniej przed początkiem festiwalu Diwali.

W roku 2017 – według kalendarza księżycowego –  dzień ten przypada na 17 października. W kalendarzu hinduskim Naraka Chaturdashi wypada 14 dnia miesiąca Ashwin (pażdziernik/listopad). Dzień jest także zwany Kali Chaudas, Choti Diwali, Roop Chaturdashi czy Roop Chaudas. W niektórych stanach Naraka Chaturdashi obchodzi się wykonując pudżę dla Kali, która wspólnie z Kriszną i jego żoną zabiła tego dnia demona o imieniu Narakasura.

Narakasura jest legendarnym asurą – demonem, który rządził królestwem Pradyoshapuram. Księgi Purana podają, że Narakasura – syn Bhudevi nabył ogromną moc z błogosławieństwa otrzymanego od Brahmy po odbyciu ciężkiej pokuty. Pod jego rządami mieszkańcy wiosek cierpieli wielce, gdyż demon torturował ludzi i porwał kobiety, które miały zostać uwięzione w jego pałacu pod jego nieprzezwyciężoną potęgą.

Nie mogąc znieść tyranii demona, niebiańskie istoty błagały Pana Krisznę, by ocalił wieśniaków. Jednak Naraka posiadał dar, który gwarantował, że może on ponieść śmierć tylko z rąk jego matki Bhudevi. Kriszna więc poprosił swą żonę Sathyabhamę, która była inkarnacją Bhudevi, aby była jego sprzymierzeńcem w walce z Naraką.

Gdy Kriszna – będący sam w sobie dobrem, którego Sathyabhama szukała jako Bhudevi – stracił świadomość będąc trafionym strzałą Naraki, Sathyabhama wzięła łuk i skierowała strzałę do Naraki natychmiast go zabijając. Historia ukarania syna przez Sathyabhamę interpretowana jest także jako nauka, według której że rodzice nie powinni się wahać karcąc swoje dzieci, gdy te wkroczyły na niewłaściwą drogę. Przesłanie płynące z Naraka Chaturdashi Parva mówi także, że dobro społeczeństwa powinno zawsze iść jako ważniejsze przed osobistymi związkami. Bhudevi, matka zabitego demona Naraki, oświadczyła, że jego śmierć nie powinna być dniem żałoby, ale okazją do świętowania i radości.

Ofiara pudży ma na celu wyeliminowanie lenistwa i niegodziwości z życia, a także wprowadzanie prawdziwego światła. Muszą zostać ofiarowane kwiaty, kamfora, słodycze, kokosy, banany, woda, olejki i światło. Bardzo ważne jest mycie głowy i zastosowanie kajal – czarnej kredki do oczu – co chroni ludzi przed wszelkimi złymi doświadczeniami. Osoby powiązane z rytuałami tantrycznymi uważają, że powtarzanie mantr w tym dniu szczególnie zwiększy ich moc.

Najważniejszym rytuałem w dniu Naraka Chaturdashi jest Abhyang Snan – święta kąpiel z dodatkiem ziół, kwiatów, oleju sezamowego wzięta wcześnie rano – przed wschodem słońca. Uważa się, że ktoś, kto nie robi takiego rytuału w tej szczególnej okazji, idzie do piekła. Istnieją szczegółowe wytyczne dotyczące Abhyang Snan, na przykład optymalnym czasem, w którym wyznawca powinien przebywać w świętej kąpieli jest 1 godzina, 28 minut. Po kąpieli ubiera się nowe ubrania, ofiaruje pudżę. Potem następuje czas wspólnego śniadania z krewnymi i przyjaciółmi.

Tego dnia dzieci budują z kartonu i plastiku swego własnego Narkasoora i wyruszają z monstrem w obchód. Pozwalają mieszkańcom umieścić w nim ich własne negatywne czyny prosząc w zamian o pieniążki i cukierki. Przed zachodem słońca Narkasoora zostaje spalony, a razem z nim odchodzą wszystkie negatywne historie z całego roku robiąc miejsce dla dobra niesionego ze światłami Diwali.

Wieczorem domy oświetla się mnóstwem świeczek lub lampek i spędza czas z rodziną.

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: