Jakie jest znaczenie Festiwalu Świateł i w jaki sposób się świętuje?

Jakie jest znaczenie Festiwalu Świateł i w jaki sposób się świętuje?

Wspaniałe i olśniewające coroczne święto Diwali dobiega już końca.

Miliony ludzi współuczestniczyło w nim rozświetlając swoje życie na pięć dni światłami maślanych lampek festiwalowych i niezliczonych fajerwerków.

Słowo Diwali oznacza rzędy palących się lampek. Domy w całych Indiach są dekorowane lampionami, światełkami i mnóstwem tradycyjnych lampek maślanych. Ludzie świętujący Diwali rozdają podarki lub pieniądze swoim przyjaciołom oraz odmawiają modlitwy za szczęśliwą przyszłość i zdrowie dla bliskich.

Diwali obchodzi się co roku innego dnia – według kalendarza gregoriańskiego – dlatego że dzień festiwalu musi być zgodny z adekwatnym położeniem księżyca według hinduskiego kalendarza księżycowego. W tym roku – 2017 – Diwali zaczęło się w czwartek, 19 października w północnych regionach Indii, 18 zaś w południowych stanach kraju.

Podczas festiwalu odprawia się pudżę dla Lakshmi odpowiadającej za dobrobyt gospodarstw. W czasie Diwali także ludzie rozpoczynają nowy rok w swoich interesach i z intencją powodzenia w biznesie odprawiają modlitwy. Wielu stara się przed festiwalem dokończyć rozpoczętą daleko wcześniej budowę domu.

O co tu chodzi

Znaczeniem festiwalu jest triumf światła nad ciemnością, dobra nad złem, wiedzy nad ignorancją i nadziei nad rozpaczą.

Niezliczonymi fajerwerkami świętuje się jedną legend tego festiwalu – historię Ramy i jego żony – opowiadającej o odbiciu ukradzionej żony Ramy, Sita oraz pokonaniu króla Ravana a także powrocie Ramy do królestwa po czternastoletnim wygnaniu.

Festiwal Diwali świętuje się poprzez zapalane liczne gliniane lampki zwane diyas ustawiane wokół domów i wewnątrz nich. Tego wieczoru pozostawia się też otwarte drzwi i okna, by ułatwić Lakshmi dotarcie do domów.

Tradycją także są przepiękne rangoli, wzory mandal tworzone przy użyciu kolorowego ryżu lub proszku na podłodze domu lub przed wejściem. Jednym z najpopularniejszych wzorów jest kwiat lotosu, ponieważ Lakshmi często jest przedstawiana jako siedząca na lotosie lub trzymająca lotos.

Podczas Diwali ludzie częstują się słodyczami, suszonymi owocami i dają sobie nawzajem prezenty, wielu też pamięta o uboższych sąsiadach niższych kast częstując ich jedzeniem lub dając podarki. W tym czasie domy przystrojone są wyjątkowo pięknie i świątecznie, wielu ponadto reorganizuje swoje wnętrza. To także czas kupowania ubrań – Lakshmi należy przywitać w nowym stroju – i ogólnie wielkich zakupów, co wyraźnie widać w reklamowych kampaniach medialnych.

Diwali świętują zarówno hindusi, Sikhowie, dżiniści a także buddyści Therewady. Festiwal poprzedza dzień oczyszczenia, kiedy ludzie wybaczają sobie nawzajem, naprawiają naderwane więzy a popełnione błędy idą w zapomnienie wraz ze spaloną podobizną demona Narkasoor.

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: