Ajurwedyjskie sposoby na przyspieszenie metabolizmu

Ajurwedyjskie sposoby na przyspieszenie metabolizmu

Zgodnie z naukami Ayurvedy nadwaga się wiąże z przewagą kapha dosha.

Przeciążenie ciała wzmacnia cechę Kapha w ciele, a z kolei budowanie Kapha prowadzi do nadwagi. Tak więc powrót do równowagi wymaga pewnego wysiłku i działań skierowujących w stronę przeciwną – w stronę światła, ostrości, gorąca, suchości, mobilności, szorstkości, płynności, subtelności.

Codziennie ćwicz jogę
Joga to niesamowicie potężna praktyka, która przynosi korzyści dla ciała, ducha i umysłu. Rozpoczęcie poranka kilkoma minutami jogi stanowi bazę dla zrównoważonego i udanego dnia, nieulegania wpływom niepotrzebnego stresu i niezdrowych zachcianek. Pomaga kierować się wglądem i naturalną skłonnością do czci własnej jaźni i ciała. Wystarczy codzienne 15 minut.

Zacznij od prostej serii asan zwanej Powitaniem Słońca – Surya Namaskar – jest ona dobrym sposobem na rozpoczęcie. Ta praktyka jest dynamiczna, rytmiczna i płynna. Zestaw Surya Namaskar równoważy cały system i może być modyfikowany w zależności od stanu każdej osoby. Ważną rzeczą jest praca z oddechem i pielęgnowanie obecności w umyśle i ciele podczas wykonywania asan.

Unikaj podjadania między posiłkami
Jeżeli rzeczywiście czujesz, że powinieneś coś przegryźć, miej pod ręką raczej przekąski typu marchew, pomidory lub rodzynki – znajdź coś co lubisz.

Każdemu posiłkowi poświęcaj całą swoją uwagę
Spożywanie powinno stanowić akt miłości. Usiądź spokojnie i odwróć uwagę od pracy, gadającego telewizora oraz codziennych zmartwień. Bądź obecny jedząc i słuchaj impulsów płynących od twoich kubków smakowych i innych doznań związanych z ta czynnością. To pozwoli odnajdywać satysfakcję bez zbędnego objadania się.

Raz w miesiącu zaniechaj spożywania pokarmów stałych
Zasadniczo każdy jest w stanie raz w miesiącu przyjąć na chociażby jeden dzień dietę Tylko Płyny, w celu odzyskania lekkości ciała i uniezależnienia się od procesu żucia. Podczas takiej diety dopuszczalne są soki owocowo-warzywne, wywary z warzyw, mleko, rozwodnione jogurty i woda.

Żuj imbir pół godziny przed posiłkiem
To stanowi tradycyjny sposób rozpalania ognia trawiennego. Około 30 minut przed obiadem lub kolacją, weź kawałek świeżego imbiru, osól szczyptą soli, skrop dwiema kroplami limonki i odrobiną miodu.

Znajdź swoją ulubioną formę aktywności fizycznej
I ćwicz przynajmniej trzy razy w tygodniu. To może być bieganie, aerobik, spacery, rower… To powinno być coś, co naprawdę lubisz i daje ci energię.

Masuj ciało z użyciem oleju sezamowego, a potem połóż się na słońcu
Z biegiem czasu nagromadzona tłuszczowa lub tłuszczowa tkanka zaczyna twardnieć, przez co trudniej ją usunąć. Olej sezamowy pomaga wniknąć w mikro kanały skóry i zwiększa krążenie w tkance podskórnej, wspierając w ten sposób metabolizm i usuwanie toksyn. Samodzielny masaż powinien być wykonywany przez 15-30 minut w ciepłym pomieszczeniu, a następnie ciało powinno być wystawione na umiarkowane nasłonecznienie. Zakryj głowę kapeluszem i pozostań na słońcu, dopóki gorąco będzie komfortowe Potem odpocznij przez 10 minut w cieniu, a następnie weź ciepły prysznic.

Raz w tygodniu weź gorącą słoną kąpiel
Obrzęk w różnych miejscach ciała może utrudniać usuwanie toksyn, szczególnie z układu limfatycznego, co wiąże się z nagromadzeniem w ciele elementu wody – Kapha dosha. Kąpiel raz w tygodniu w gorącej słonej wodzie pomaga pozbyć się toksyn przez gruczoły potowe. Ciało – za wyjątkiem głowy – powinno być zanurzone, aż poczujesz się komfortowo ciepło i będziesz się pocić. Po kąpieli należy ubrać się na tyle ciepło, by usuwanie toksyn przez gruczoły potowe trwało nadal przez około pół godziny.

Masuj ciało z użyciem Triphala powder
Triphala powder jest jednym z najlepszych środków ajurwedyjskich o szerokim zakresie zastosowania. Jego zdolność do rozbijania toksyn jest bardzo przydatna w redukcji tkanki tłuszczowej na całym ciele. Należy rozgrzaną dłonią nabrać garść proszku i rozprowadzić na wybranym obszarze ciała gładząc pod włos. Kontynuuj przez 45 minut, a następnie szczotkuj ciało, także od włos.
Triphala – to ajurwedyjska formuła złożona z trzech owoców – bibhitaki, haritaki i amla, która pomaga w oczyszczeniu organizmu oraz odżywia system nerwowy i trawienny.

Regularnie pij gorącą wodę
Jedną z najprostszych i najtańszych, a jednocześnie bardzo efektywnych metod przyspieszenia metabolizmu jest picie czystej ciepłej wody. Podczas gotowania mozna do niej dorzucić kilka przypraw takich jak imbir, goździk, kardamon, cynamon, pieprz czarny. Czysta zielona herbata tez jest bardzo dobra, ale pita często może wywoływać ekstremalne uczucie głodu.

Pij herbatę z ziół takich jak indyjski liść laurowy (tej patta), liście mięty, kolendry i tulsi.
Do szklanki tej ziołowej herbaty dodaj 2 łyzki miodu. Taką herbatke pij regularnie codziennie.

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: