Chennai Central: w oczekiwaniu na opóźniony ekspress

Chennai Central: w oczekiwaniu na opóźniony ekspress

Chennai Central znajduje się w regionie Chennai Park.

Miasto połączone jest kolejką lecącą mniej więcej wzdłuż wybrzeża po nasypie, tak że w zasadzie widać okolicę. Aby dostać się do Chennai Central – skąd odjeżdża Rapti Sagar, a także wiele innych jadących na północ pociągów – należy z kolejki miejskiej wysiąść na stacji Chennai Park i przejść przejściem podziemnym. Pomimo że tłum wali tam gęsty, trudno się zgubić, gdyż wszyscy prą w jednym kierunku – tam albo nazad.

Gdzie się zakotwiczyć

Chennai Central jest sporym dworcem i pomimo że obsługuje sporą liczbę podróżnych, można tam znaleźć sobie spokojny zakątek do przeczekania. Opóźnienia pociągów są rzeczą zwyczajną, należy być na to przygotowanym. Oznacza to, że powinieneś być zaopatrzony albo w plastikową matę, albo kocyk lub prześcieradło. Dworce w Indiach są pełne ludzi oczekujących w taki właśnie sposób na połączenie zakupionej relacji – rozłożony koc czy mata oznacza twoje terytorium, tam śpisz, jesz i rozmawiasz z rodziną. Zasadniczo Indusi czują się swobodniej, niż Europejczycy, więc nie stanowi dla nich problemu rozłożenie się publicznie ze swym prywatnym życiem. Obowiązuje jednak kilka zasad:

po pierwsze – za swój dobytek odpowiadasz sam. Jeżeli wyglądasz na białego turystę, lub – co szczególne – samotną białą kobietę, licz się ze zwiększonym zainteresowaniem swoją osobą, a także swoim bagażem.

po drugie – życie rodzinne rzecz normalna, ale… publiczne okazywanie czułości jest bardzo źle widziane. Przytulanie się, a nawet trzymanie się za ręce stanowi już przekroczenie tej granicy. W Indiach jeżeli ktoś publicznie trzyma się za ręce, to niemal wyłącznie są to dwaj mężczyźni.

po trzecie – jeżeli jest upalne indyjskie lato, nie powinieneś zmarznąć. Ale zima, a szczególnie zimowa noc na dworcu może być zimna, nawet na południu. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednio ciepły kocyk. Przyda ci się on także w trakcie podróży.

Poczekalnia

Na piętrze budynku dworca Chenai Central mieści się bardziej przytulna i czysta krzesełkowa poczekalnia – osobna dla kobiet, osobna dla mężczyzn, jak to często w Indiach ma miejsce. W nocy krzesełek jednak nikt nie zajmuje, gdyż wszystkie kobiety zajmują fragmenty podłogi.

Poczekalnia damska ma ogromne lustro, w którym można przejrzeć się nie tylko w całej postaci, ale i z całą rodziną. Na jej tyłach jest przestronne zaplecze bez krzeseł, gdzie induskie rodziny mają zwyczaj rozkładać swój dobytek i prowadzić rodzinne życie w oczekiwaniu na połączenie. Tam też znajduje się łazienka i prysznice.

Na pietrze mieszkają trzy całkiem czyste oswojone koty i to prawdopodobnie dzięki nim nie spotkaliśmy tam ani szczurów, myszy ani robali.

Do dyspozycji podróżnych są do wynajęcia pokoje na piętrze budynku dworca – tam gdzie poczekalnie. Są niemal identyczne wyposażeniem i ceną z pokojami w przeciętnym hoteliku o niższym standardzie.

Toalety

Prócz toalet mieszczących się w damskich i męskich poczekalniach w obiekcie jest też dostępnych wiele toalet publicznych, z których korzysta się za opłatą 5 rs. Wszystkie one są regularnie sprzątane.

Przechowalnia bagażu

Śpiąc w poczekalni czy na hali dworca warto pozbyć się bagażu pozostawiając go w Cloak room – cena wynosi 15 rs za dobę. Musisz okazać swój bilet i paszport. Otrzymasz potwierdzenie pozostawionego bagażu, które stanowi warunek odbioru przy okazaniu paszportu. Opłata przy odbiorze.

Bagaż powinien być pozamykany. Jeżeli nie możesz zamknąć kieszeni plecaka, powinieneś je opróżnić. Nie każdy cloak room to egzekwuje, ale powinieneś być gotów na konieczność zgrabnego spakowania dobytku względnie w jedną całość.
Obsługa uprasza także, by nie pozostawiać jedzenia w bagażach, gdyż przyciąga to robale.

Zasadniczo cokolwiek chcesz zostawić w chennajskim cloak room powinieneś być w posiadaniu kłódki by sobie to zamknąć. Kłódki można kupić obok na stoisku. Rekomenduje się rzeczywiście tak robić, jeżeli zamierzasz zostawić w plecaku coś kosztownego, lub chociażby wyglądającego na takie. My oczywiście nie mieliśmy takiego zamiaru, więc ostatecznie – po długich prośbach – pozwolono nam po prostu rzucić bagaż na półkę na zwyczajnych zasadach.

Gdzie zjeść

Mając już wolne ręce możesz swobodniej zarządzać czasem. Na piętrze głównego halu dworca znajduje się restauracja z panoramą na toczące się życie halu. Jeżeli chcesz po prostu zjeść i iść, skorzystaj z licznych punktów na dole z szeroką ofertą południowoindyjskich dań: dosa, biryani, idli, upma… Mają też ofertę europejskiej kuchni, zgodną bardziej z induskim wyobrażeniem o tejże… zasadniczo: kanapki.

Wszędzie możesz napić się masala chai lub słodkiej kawy, czasami czarnej herbaty.
Oferta gorących posiłków startuje o szóstej rano, w nocy raczej nic gorącego nie kupisz.

Wokół terminalu

Wieczorem chcieliśmy nacieszyć się swobodą pleców wolnych od bagażu, poszliśmy więc eksplorować wieczorny Chennai. Mijając miejski szpital im. Rajiv Gandhi zasiedliśmy w jednym z licznych punktów catheringowych mieszczących się naprzeciw szpitala. Tam zjedliśmy nasza kolację i muszę przyznać, że miejsce jest godne uwagi.

Jeżeli nie nawykłeś jeszcze do induskiego stylu żywienia, możesz ten punkt ominąć, gdyż jest to zwyczajny fast bar, gdzie nikt nie zwraca większej uwagi na brudne kąty, leżące szmaty i resztki jedzenia… no i oferta jest w stu procentach tamilska – dosa, parataha, biryani… Jest jednak smacznie, a co ciekawsze masz duży wybór sosów i nie musisz dopytywać się sprzedawcy co jest czym i co z czym się dostanie – zamawiasz placek jaki lubisz i sam lejesz sos, który lubisz – w tym także i mój ulubiony white chutney! Płacisz potem. Klientów mnóstwo, co potwierdza jakość.

Jeżeli pójść dalej główną ulicą mijając szpital Rajiv Gandhi i rychło skręcić w prawo, niechybnie po przejściu kilometra trafisz na legendarną Marina Beach.

Woda pitna

Woda mineralna niegazowana sprzedawana na stacji w litrowych butelkach jest markowana znakiem firmowym kolei indyjskich i zasadniczo zawsze kosztuje taniej, niż zwykle – 15 zamiast 20 rs.

Mając jednak czysty plastik możesz napełnić swoje butelki w niebieskich punktach sprzedaży uzdatnionej wody jeszcze taniej – ta woda jest całkowicie bezpieczna. Niebieskie punkty są także otwierane dopiero o szóstej. Znajdują się one nie tylko w hali, ale i na każdym peronie, możesz więc uzupełnić wodę w czasie podróży zamiast kupować ją w pociągu.

Hale dworcowe i perony w Indiach są wyposażone także w krany z napisem „drinking water”, ta jednak służy raczej wyłącznie do mycia rąk.

Co czytać

Pośród różnego rodzaju punktów sprzedaży wiele jest księgarń, których oferta obejmuje pozycje w tamilskim, hindi, angielskim, a czasem nawet francuskim.

Punkt medyczny

Znajduje się tam także wyposażony w podstawowy sprzęt ratunkowy punkt pierwszej pomocy. Nie spotkałam apteki – może była zamknięta, jako że poszukiwania wszczęłam około 11 wieczorem.

Moskity

Dworzec Chennai Central jest – jak wszystkie terminale – doskonale zasiedlony przez komary. Nie daj się zwieść brakiem brzęczenia i temu, że ich nie widać. Zanim się zorientujesz może być za późno, gdyż są to te małe ciche ciapkowate osobniki. Zaopatrz się więc zawczasu w odpowiedni krem – rekomenduję wszędzie dostępny Odomos.

Nam Odomos zapodział się w przepastnych kieszeniach bagaży i dlatego późną nocą wszczęłam poszukiwania sklepiku czy apteki… ostatecznie zadowoliłam się zakupionym w jednej z księgarń perfumowanym olejkiem pod tajemniczą nazwą „Al-Amir attars jawadh original”… trudno mi określić, które z tych słów ma definiować nutę zapachową, ważne jednak że zadziałał. Oblałam śpiącą rodzinę tym specyfikiem kilkakrotnie w ciągu nocy i nawet jeżeli jakaś rączka wychynęła spod koca, moskity trzymały się daleko od nas.

Station manager

Sprawy związane ze swoim biletem i przyjazdem pociągu rozwiązuje się u managera stacji na peronie szóstym lub w halu dworca. Tam podając nr PNR swojego biletu możesz rozwiązać wszystkie wątpliwości związane z biletem, jeżeli tylko operujesz angielskim.

Z mojego doświadczenia wynika, że obsługa zawsze jest tam kompetentna i cierpliwa. Nawet jeżeli nie potrafisz odczytać informacji o odjeździe pociągu na tablicy, oni wyjaśnią ci to spokojnie kilka razy. Uzyskasz też zawsze aktualną informację o opóźnieniu pociągu.

 

Nasza podróż z Chennai do Kathmandu – stacje kolejowe w Chennai, dworzec centralny w Chennai i podróż Rapti Sagar Express

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: