Hashtag jako sposób na usystematyzowanie własnych badań kulturowych

Hashtag jako sposób na usystematyzowanie własnych badań kulturowych

Świat jest szeroki…

i większość z nas nawet sobie nie wyobraża w jaki sposób pracuje umysł osoby wychowanej w innej kulturze.

Rozpoznanie jednej z kultur wymaga lat badań, doskonałego opanowania języka i choćby prowizorycznego zakorzenienia w społeczeństwie. Można wówczas mieć pewne wyobrażenie o profilu ideału ukształtowanego przez stulecia w setkach umysłów i powstających w taki sposób legendach.

W kulturze Indii nie przyjęto narzekać na swój los, a tym bardziej winić kogoś innego za swoje problemy. My w Europie – cokolwiek by nam zarzucić – natychmiast znajdujemy odpowiedź będącą obwinieniem czynników zewnętrznych za niepożądany stan rzeczy, a tym samym zrzucamy z siebie samych odpowiedzialność.

W krajach kultury wedyjskiej każdy rozumie, że jest panem swego losu. Oczywiście – istnieje wiele czynników zewnętrznych, jak kasta, czy inne, takie same jak u nas w Europie. Ale każdy rozumie obowiązujące bezwzględnie prawo karmy i fakt, że życie zależy wyłącznie od nas samych. Czuć się źle i być niezadowolonym oznacza programowanie na przyszłość. Nikt tu nie funkcjonuje w systemie „American Dream”, każdy jednak stara się być szczęśliwym – sam dla siebie – gdyż jest to tym, co tworzy jego przyszłość.

Możesz – wyszukawszy w serwisie lifeofus.net hasło „kolam” czy „pongal – zobaczyć jakie cuda stanowią bazowe umiejętności plastyczne każdej tamilskiej gospodyni… aż trudno uwierzyć w technikę, jaką one powstają. A że chatka mieszkalna nie spełnia standardów zgodnych z naszymi, mimo że rodzina nie cierpi na ubóstwo – to tylko pokazuje różnicę w sposobie myślenia…

Piękny, starannie utworzony kolam stanowi gwarancję wizyty wspaniałej Lakshmi w naszym domu – wtedy już wszelkie bogactwa same przychodzą. Wszak w palącym słońcu nikt rozsądny nie będzie nadmiernie harował tylko po to by zdobyć pieniądze, za które odmaluje kawałek ściany, podczas gdy Lakshmi może to wszystko załatwić w prostszy sposób. I nikt nie próbuje kwestionować sensu wiary.

Kolejnym istotnym tematem jest zarys struktury społeczeństwa zamieszkującego dany region. W Indii i Nepalu – o których piszę – struktura społeczna opiera się w głównej mierze na systemie kastowym. Regulowany jest on przez – mniej lub bardziej uznawane współcześnie – prawo, lub po prostu obyczaj bezwzględnie obowiązujący.

Wielki przywódca indyjski Mahatma Gandhi był pierwszym wielkim proklamatorem zakwestionowania systemu kastowego. Ostatecznie dzięki niemu mamy współcześnie społeczeństwo indyjskie, w którym kastowe priorytety są zakazane.

Oczywiście stanowi to wielki plus dla ludzi naznaczonych piętnem niższej kasty. Należy tez jednak pamiętać, że dla ludzi kast średnich i wyższych przynależność kastowa znaczy tyle samo co rodzina. Rodzina powiększona, z długimi korzeniami sięgającymi stuleci.

To jest właśnie aspekt, który nam na Zachodzie jest zasadniczo obcy: nie wiemy czym jest RODZINA – mało kto z nas zna swoje korzenie, historię przodków. Nikt się w tym nie rozgrzebuje, gdyż nie ma czasu na rzeczy, które obecnie są bezwartościowe.

A dla człowieka, który emigruje z Azji Południowej na Zachód – Indusa opuszczającego Indie, by zamieszkać w Wielkiej Brytanii, czy w Ameryce, albo Nepalczyka jadącego na studia do jednego z popularnych ostatnio krajów, wśród których notabene jest teraz i Polska – istnieją priorytety, które musi on utrzymać by życie miało dalej swą wartość. Do nich należą – regularne odprawianie rytuałów, podtrzymywanie przekazanych przez matkę nawyków żywieniowych związanych z religią oraz pamięć o przodkach, świadomość swego pochodzenia.

Zamieszkanie we wschodniej kulturze, czy regularne studiowanie źródeł takich jak starożytne pisma lub chociażby moje próby ujęcia w czytelny obraz zarysu społeczeństw Azji Południowej może być początkiem powrotu do własnych korzeni. Wbrew dostępnej nam powszechnie wiedzy historycznej –wszak w żadnej szkole nie uczą historii antycznej głębiej, niż pięć tysięcy lat wstecz – korzenie europejskie i azjatyckie mają więcej wspólnego niż nam się wydaje.

Już samo spojrzenie na życie przeciętnej azjatyckiej rodziny może nam przypomnieć o istnieniu naszych własnych osobistych wartości rodzinnych. Śmiem twierdzić, że wyznaczając średnią rodzicielskich umiejętności – takich jak czujność, czułość czy odpowiedzialność – Nepal i Indie stoją – mimo wszystkich strasznych historii jakie zasłyszeliśmy o tym regionie świata – daleko wyżej od europejskich rodziców.

Induskie społeczeństwo w ciągu ponad 70 lat po rewolucji społecznej – można tak powiedzieć – odwykło od starego Vaishna System. Wielu Indusów zapytanych o tę kwestię odpowiada, że system kastowy to przeszłość. Zwracają oni często uwagę, że przypadki dyskryminacji kastowej opisywane przez prasę są determinowane głównie przez dziennikarską potrzebę posiadania „eventu”.

Nepalczycy jednak zapytani o kastę często w lot łapią sens pytania i udzielają bezpośrednio odpowiedzi. Trudno stwierdzić, czy stoi za tym duma z głębokich korzeni rodowych, jest jednak pewnym, że świadomość rodowej historii niesie im pewność siebie i umiejętność odnalezienia się w społeczności. Trudno mi wciąż stwierdzić jak to jest w przypadku nepalskich kast niższych – jak n.p. Pode, zamiatacze – gdyż te charakteryzują się słabym wykształceniem i nieznajomością języka angielskiego oraz brakiem śmiałości w komunikacji z białasami.

Niepisaną wartość stanowi dla mnie uświadomienie dowolnie szerokiej publice różnorodności aspektów, jakie mogą stanowić priorytety w ludzkim życiu. Poszerzenie pola widzenia w tym zakresie – jak to można ogólnie nazwać – jest bazową moim zdaniem sprawą w wychowaniu dzieci i młodzieży.

Dopóki nie zrozumiemy, że nasza percepcja nie jest jedyną możliwą, że nasze ideologiczne skrzywienie w kierunku tego co dla nas osobiście najważniejsze nie jest jedynym na świecie dopuszczalnym… dopóty „brat nie zrozumie brata”, my będziemy trwać pomiędzy politycznymi dylematami które frakcje stanowią terrorystyczne zagrożenie, a na ulicach wciąż będziemy widywać kampanie przeciwko „ciapatym”.

W naszym gęsto zamieszkanym świecie multikulturowość jest trudnym tematem. To, że oni tam, na Wschodzie potrafią bezkonfliktowo mieszkać w jednej izbie – co dla wielu rodzin wiejskich jest, mimo podniesienia poziomu życia wciąż pewnym standardem – jest efektem takiego, a nie innego wychowania. To, że potrafią swobodnie zachować się publicznie – przy zachowaniu dopuszczalnych standardów – nie rozdzielając swej przestrzeni na własne cztery ściany i życie publiczne jest wynikiem tradycji, która stawia rodzinę nad resztą życia. Wreszcie to, że trzy lub więcej różnych religii funkcjonują bez konfliktów obok siebie ma korzenie w ponad tysiącletniej tradycji poszukiwań różnych mędrców wokół nauk wedyjskich.

Międzykulturowość w Europie sprawdzić się nie może, dlatego że jednostki nie mają wykształconych nawyków leżących u samych podstaw takich koncepcji filozoficznych jak tolerancja czy demokracja. Możemy jednak cierpliwie rozgrzebywać wspólną indoeuropejską tradycję i delektować się nowo odkrywanymi wspólnymi nićmi – czy to w zbieżnościach językowych, czy w kulinarnych podobieństwach, czy też rysach twarzy ludzi, którzy mimo odległości 7 tysięcy km czasami okazują się przypominać naszych sąsiadów.

#podróżedoroty Czytaj, poszukuj, badaj. Dalekie Indie nie są wcale tak odległe od nas kulturowo. Także kraj pod dachem świata – wypełniony mantrami Tybet i Nepal – może być dla nas dostępny, jeżeli trochę uruchomić wyobraźnię.

Poszukując historii dawnych joginów można wpisać w wyszukiwarce hasła, które cię interesują.  Wpiszesz na przykład sadhu, czy buddyzm i jesteś zdany na wszelakie sugestie wyszukiwarek… Można też nauczyć się korzystać z hashtagów – co rekomenduję tutaj.

Jeżeli choć trochę wniknąłeś już w kulturę wschodu, klimat hinduskich festiwali czy buddyjskich młynków modlitewnych i wiesz, że u mnie znajdziesz właściwą inspirację do wyszukiwań, dobrze jest zapisać w notatniku odpowiednie hasła, by zawsze wiedzieć czego szukać.

W ten sposób będziesz na bieżąco z kalendarzem festiwali kultury buddyjskiej, hinduskiej, czy kultury nepalskiej częściej niż gdziekolwiek łączącej obie te religijne tradycje.

Hashtagi wymyślono w celu uporządkowania, usystematyzowania i stworzenia swej własnej przejrzystej bazy wyszukiwań.

Jak ich używać?

Na początek należy stworzyć swoją własną listę hashtagów.  Będzie to twój osobisty krąg zainteresowań. Za pomocą hash tworzysz swoją własną bazę materiałów do indywidualnych badań kulturowych.

Kulturowe odkrycia i fenomeny dziel z przyjaciółmi – warto wspólnie zadumać się nad innością kultury, w której akt płciowy nie jest traktowany osobiście, a stanowi symbol świętej mocy i uosobienie radości. Dlaczego? U podłoża leżą nauki Wed… Które? Poszukuj.

Zapisz  hashtagi i korzystaj z nich – a jeśli masz już jakieś odkrycia, podziel się nimi byśmy mogli razem korzystać ze wspólnej nauki.

#lifeofus #podrozedoroty

#indie

#buddyzm #hinduizm  #szamanizm #klasztorybuddyjskie #varnasystem  #kulturaazji #tradycjeazji #kulturaindii   #festiwaleindii   #tradycjeindii   #swiatynieindii   #kastyindii    #kremacja  #starozytneindie
#kultura

 

 #festiwale

 

 #swiatynie

 

 #miejsca

 

#sadhu #dharma #samsara #kultfallusa #sivalinga #gandhi #sikhizm #baulowie #sufi #rabindranathtagore #bollywood #tollywood #wedy #kuchipudi #kalarippayattu #kolam #rangoli #slubhinduski #przysiegamalzenska #chhetri #brahmin #dalit #amma #kunbi #velip #jogini #adishankara #ziona #gururinpoche #padmasambhava #padampasangye #festiwalbuddyjski #timaljatra #kumbmela #festiwaltanca #onamfestival #festiwalzniw #losar #tybetanskinowyrok #pongal #makarsankrati #navratri #dussehra #divali #narkachaturdasi #durgotsav #jumbosavari #festiwallatawcow #somnathtemple #palitanatemples #jyotirlingastemples #stantoniochapel #fortcaboderama #caboderama #fortramnagar #palacvictorii #jamamasjid #suntemple #dharamsala #dalajlama #tenzingyatso #karmapa #amritsar #zlotaswiatynia #nalandauniversity #uniwersytetnalanda #konarksuntemple #swiatyniaslonca #mahabodhitempel #tajmahal #redfort #khajurahotemples #markandeshwartemple #chowmahallapalace #nallamalahils #charminar #makkahmasjid #srimeenakshitemple #shoretemple #virupakshatemple #mallikarjunatemple #kashivishwanathatemple #tripurantakatemple #sanamahi #rudrasagar #unakotii #rumtek #namsai #greatrannofkutch #thar #solniska #wielkapustyniaindyjska #jodhpur #suncity #blekitnemiastoindie #rozowemiasto #jaipur #havamahal #palacwiatrow #chandigarh #abu #pendzab #ladakh #jammuikaszmir #sarnath #konark #kushinagar #bhubaneswar #santiniketan #kerala #benares #kashi #varanasi #ghatyzachodnie #mumbai #agra #amaravati #nagarjunakonda #jaggayyapeta #mahabalipuram #chennai #madurai #hampi #pattadakal #auroville #tamilnadu #canacona #goa #kerala #kaladi #westbengal #bengalzachodni #usgalimal #siliguri #majuli #brahmaputra #umananda #assam #meghalaya #cherrapunji #nagaland #manipur #mizoram #tripura #sikkim #gangtok

 

#nepal

#buddyzm  #swiatynienepalu  #klasztorybuddyjskie  #kulturanepalu  #kulturaazji   #kastynepalu  #festiwalenepalu   #bon   #kremacja   
#kultura

 

 #festiwale

 

 #swiatynie

 

 #miejsca

 

#sadhu #dharma #samsara #kultfallusa #brahmin   #bohun  #chhetri #magar #gurung #rai #limbu #kirati #tybetanczycy #manang #sherpa #bhotiya  #newari #tamang #damai #kami #sunar #pode #vaishya #sudra #murmi #rangoli  #sivalinga #bhairava #kumari #taleju  #kumari  #durga  #gurkha #losar #timaljatra #festiwalbuddyjski #sonamlhosar #tybetanskinowyrok #nepalskinowyrok

#buddhajayanti #buddhapurnima #wessak #urodzinybuddy #chirharan #holikadahan #pichkari

 #kopanmonastery #kopan   #boudha  #pasupatinath

#stupa #bodnath #stupabodnath #bindyabasinitemple #tajbarahitemple #gupteswormahadevtemple #gupteswormahadev #gupteswormahadevgufa #choelingmonastery #pematsalsiakya #pematsal #aryaghat #bhasmeshvarghat #guhyeshwari #guhyeshwaritemple #matepanigompa #matepanigumba #matepani

#katmandu   #pokhara #sarangkot   #tangting #sikles   #thak   #boudha #budhanilkantha #bhaktapur #patan  #dharan     #bhedetar #annapurna #himalaje #fishtail #machhapuchhare

 

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: