Chiraito: nepalskie remedium na większość dolegliwości

Chiraito: nepalskie remedium na większość dolegliwości

Chiraito – Swertia chirata –

od czasów starożytnych, był jednym z najbardziej wiarygodnych leków w górskich i wysokogórskich regionach Nepalu. Stosowany w wielu dolegliwościach, był jednym z najczęściej używanych składników wielu lekarstw.

Ziele ma szerokie zastosowanie w tradycyjnej medycynie ajurwedy, a także w allopatii – czyli w metodach medycyny zachodniej. Zarejestrowane medycznie korzystne cechy tego ziela to:

– odzialywanie przeciwzapalne,
– przeciwastmatyczne,
– wplywając na ośrodkowy układ nerwowy kontroluje pojawianie się stanów depresyjnych,
– kontroluje poziom cukru we krwi,
– działa przeciwdrobnoustrojowo,
– wspomaga oczyszczanie krwi,
– jest sprawdzonym środkiem przeczyszczającym,
– stosowany w bólach żołądka, zaparciach,
– przy nadmiernym oddawaniu moczu,
– przy potrzebie stymulacji pracy wątroby,
– w leczeniu pasozytów i malarii,
– w postępowaniu tradycyjnym w przypadkach chorób nowotworowych.

Roślinę spotyka się w wysokich górach i na wzgórzach Nepalu, zarówno w obszarach zalesionych, jak i na otwartych stokach na wysokości pomiędzy 1 800 a 3 000 m.n.p.m. Pojedynczy okaz chiraito zwykle osiąga wysokość 1 metra. W Nepalu występuje 29 gatunków chiraito. Substancja czynną obecna w roslinie nosi nazwę chiratyna.
Ziele chiraito szybko stało się również ważnym artykułem eksportowym Nepalu. Obecna cena rynkowa zioła górskiego wynosi 700 Rs za kilogram.

Chiraito jest uważany za gatunek wrażliwy na wyginięcie przez IUCN – Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Nieuprawniony zbiór tego ziela w dzikich regionach jest zabroniony przez rząd Nepalu.
Gatunek chiraito jest legalnie uprawiany w lasach gminnych i na terenach prywatnych we wschodnich pagórkowatych regionach Nepalu. Najpowszechniejsza w produkcji jest odmiana o nazwie łacińskiej Swertia chiravita.

Największe zainteresowanie kupnem tego towaru wykazują klienci z zagranicy. Nepal jest dostawcą 50% całkowitej światowej ilości tego ziela. W swej surowej, suszonej postaci roślina jest eksportowana do Niemiec, Włoch, Francji, Szwajcarii, Stanow Zjednoczonych, Singapuru, Indii, Malezji, Pakistanu, Sri Lanki, Bangladeszu.

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: