Puri: Rath Yatra – największy festiwal w tym roku

Puri: Rath Yatra – największy festiwal w tym roku

Festiwal Rath Yatra, czyli coroczna “podróż rydwanów”…

tradycyjnie mający miejsce w Puri – w stanie Orissa – jest powiązany z postacią Sri Jagannatha.

Kiedy wypada festiwal

Rath Yatra odbywa się w dniu Ashadha Shukla Dwitiya, czyli drugiego dnia po nowiu miesiąca Ashadha hinduskiego kalendarza. Według kalendarza gregoriańskiego czas ten przypada na czerwiec – lipiec. W roku 2018 dzień festiwalu wypadł 14 lipca.

Na czym to polega

W czasie imprezy trzy ogromne – od przedniej do tylnej osi kół jest 15 m – bogato zdobione rydwany, z których każdy zawiera jedną z postaci z hinduskiego panteonu opuszczają rdzenną świątynię Sri Jagannath w Puri i ciągnięte są przez wiernych główną ulicą miasta do oddalonej o 3 km Gundicha Temple. Gundicha Temple nosi miano “letniego domu” Lorda Jagannatha.

Te trzy sławne postacie wędrujące w rydwanach to on sam Sri Jagannath, jego brat Balabhadra oraz siostra Subhadra. Prócz nich na każdym z tych kilkupiętrowych rydwanów są bogate zdobienia takie jak piękne rzeźbione konie i inne cenne atrybuty hinduizmu. Ponadto na każdym z nich mieści się przynajmniej 100 osób mających szczęście wspiąć się na tę przejażdżkę. Każdy z tych wspaniałych rydwanów jest budowany każdego roku od zera i używa się do tego specjalnych rodzajów drewna.

Dzień festiwalu poprzedzony jest wieloma innymi wydarzeniami powiązanymi z mitologią tekstów Purana. W przeddzień sprzątane są ulice na trasie rydwanów, szczególnie okolica wokół Gundicha Tempel. Wyznawcy także sprzątają i zdobią swoje domy.

Przebieg imprezy

Dzień Rath Yatra rozpoczyna się licznymi rytuałami. W tym czasie policja blokuje ulice i komunikacja – nawet jednośladem – jest bardzo utrudniona. Gotuje się ogromne ilości prasad i po nakarmieniu sławetnego rodzeństwa obdarowuje się nim świętujących pielgrzymów. Około trzeciej po południu rozpoczyna się ciągnięcie rydwanów. Przez cały dzień życie miasta koncentruje się na tych 3 km drogi głównej. Ludzie wszystkich kast zbierają się, tańczą, śpiewają „Hare Krishna”, wyją specyficznym „uuu” z towarzyszącą wibracją języka oraz wołają „Jay Jagannath!” i „Haribol”. Na wielu twarzach widać jak wysoką wartość ma dla ludzi to coroczne wydarzenie.

Ostatecznie sławetna trójka przybywa do Gundicha Temple około godziny 9 wieczorem, jeżeli wszystko idzie pomyślnie. Wyznawcy twierdzą, że nie zawsze tak jest. Czasami sam Jagannath nie chce ruszyć z miejsca i wtedy trzeba być cierpliwym: pullersi próbują ponownie i ponownie raz za razem.

W Gundicha Temple Jagannath i drużyna pozostają przez 9 dni, z czego dwa pierwsze dni mieszkańcy i turyści mogą cieszyć oko i duszę obecnością wielkiego Jagannatha. Jako że biali przybysze z Zachodu nie są wpuszczani do świątyń Sri Jagannatha, festiwal Rath Yatra oraz dwa dni postoju to dla nich jedyna szansa spotkania, gdyż on sam wychodzi wówczas do ludzi na ulicę – jak wynika z relacji zaprzyjaźnionej wyznawczyni o imieniu Ekananga.

Twierdzi się, że sam Lord Jagannath mieszkał na ziemi wiele tysięcy lat tamu. Festiwal stanowi upamiętnienie corocznej podróży trójki do letniej rezydencji Gundicha Temple w tamtym czasie. Po czterech dniach pobytu małżonka Jagannatha, Lakshmi odwiedza świątynię w poszukiwaniu męża. Ten obiecuje rychło powrócić do domu. Historia samego festiwalu sięga natomiast do dziesiątego wieku wstecz.

Powrót Lorda do domu

Po 9 dniach odbywa się Bahuda Yatra, kiedy to sławetne rodzeństwo wędruje z powrotem do Jagannath Temple. Procesja na krótko zawija po drodze do Mausi Maa Temple poświęconej Ardhashini, domu cioci trójki rodzeństwa.

Przybywszy ostatecznie „do domu” Jagannath i drużyna jeszcze przez kolejne dwa dni stoją na swych rydwanach na zewnątrz przed Jay Jagannath Temple, by nieść błogosławieństwo wierzącym. Dnia następnego po Bahuda Yatra – w roku 2018 dzień ten wypadł 23 lipca – odbywa się ceremonia Devshayani Ekadashi. Po tym rytuale Lord Jagannath na cztery miesiące oddala się na spoczynek.

Znaczenie festiwalu

Twierdzi się, że ten kto zobaczy tego wyjątkowego dnia festiwalu Rath Yatra wielkiego Jagannatha na jego rydwanie z pewnością osiągnie wyzwolenie z cyklu narodzin i śmierci, czyli osiągnie wyzwolenie, albo powędruje do nieba. Dlatego też festiwal przyciąga wyznawców nie tylko z całych Indii, ale i hindusów rozrzuconych po całym świecie. Z tego powodu Rath Yatra w Puri nosi miano największego festiwalu w Indiach. Przebija go tylko Khumb Mela, który jednak odbywa się co kilka lat, najbliższy jest planowany już w 2019.

Ratha Yatra ponadto – z inicjatywy ruchu Hare Krishna, który też stanowi część kultu Sri Jagannath – odbywa się w tym samym czasie w wielu dużych miastach na całym świecie, mając jednak o wiele mniejszy wymiar.

Subskrybuj mój kanał youtube – filmy poniżej.

Dynamiczna medytacja – droga do wyzwolenia

Dynamiczna medytacja – droga do wyzwolenia

Festiwal; zanim ruszą rydwany

Festiwal; podróż rydwanów, na filmie ostatni z trzech – Jagannath

Ratha Yatra – trzecia płeć

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: