Orissa: pielgrzymka pomarańczowych ludzi

Orissa: pielgrzymka pomarańczowych ludzi

W dniu dzisiejszym naszą główną Konark Highway zmierzały nieprzebrane ilości pomarańczowych pielgrzymów.

Ilekroć wyjrzałam przez okno na odcinku drogi widocznym z naszego domu widać było podzwaniających lub śpiewających hindusów poprzebieranych w pomarańczowe kolory. Każdy z nich niósł na ramieniu dwumetrowej długości patyk z pozatykanymi weń plastikowymi symbolami kultury hindu. Patyk zakończony był po obu stronach naczyniami, w których zapewne mieściła się jakaś święta woda. Te z kolei były przystrojone owocami i kwiatami.

Po bliższym spotkaniu odnotowaliśmy, że wszyscy oni zmierzają na boso. Wielu też szło w cywilnych kolorach, pomarańczowych jednak było stosunkowo więcej i często mieli oni jakieś „drużynowe” stylowe oznaczenia. W godzinach rannych większość wydawała jeszcze dziarskie okrzyki i grupowe przyśpiewy. Wczesnym popołudniem coraz więcej jednak widziało się zmęczonych twarzy, a w oczy rzucał się ich pielgrzymski sposób poruszania się – ktokolwiek przemierzył w życiu odcinek przynajmniej kilkunastu kilometrów, wie o czym mówię. Widać było, że skądkolwiek idą, to nie jest to krótki odcinek drogi.

Na poboczach znajdowały się w wielu miejscach sporządzone dlań specjalnie przystanie na odpoczynek. Leżeli tam odpoczywając , czasami rozmawiając. Pielgrzymi okupywali również dziedzińce świątyń, przydrożne punkty medyczne i ganki prywatnych domów. W tym kraju zarządzanym przez Sri Jagannatha podwoje dla tych ludzi są wszędzie otwarte. Miejsca, gdzie koczowali oznaczone były stojakami, na których spoczywały niesione przez nich kolorowe patyki.

Wszyscy oni zmierzali do świątyni Shivy zwanej Lokanath Mandir, znajdującej się w pobliżu Sri Jagannath Mandir, by w dniu następnym – jutro, 6 sierpnia – uczestniczyć w rytuale wylewania wody na głowę Shivy. Event ten nazywany jest Kaudia Jala Yatra. Zaczął się on dwa dni temu i trwać będzie miesiąc, a jego kluczowy moment wypada w każdy poniedziałek w ciągu tego czasu, kiedy to wykonywany jest rytuał polewania wodą.

Takich pielgrzymkowych okazji i pomarańczowych procesji w ciągu roku jest wiele. Rzeczywiście, wielu podobnych spotkaliśmy już wcześniej – w czasie festiwalu Rath Yatra i przed nim.

Wierzy się, że modlitwa i ofiara składana w tym miejscu ma moc spełniania życzeń i leczenia nieuleczalnych chorób. Z naszego wywiadu wynikało, że deszcz, który spadł ostatnio po okresie dłuższej posuchy jest wynikiem modlitw w Loknath Mandir, dzięki czemu plony najważniejszych upraw w Odisha powinny być dobre w tym roku.

Z innych źródeł wiemy, że pielgrzymi zmierzają tu każdy ze swymi indywidualnymi życzeniami i osobistymi prośbami mającymi rozwiązać trudne życiowe sprawy.

Subskrybuj mój kanał youtube – filmy poniżej.

Kaudia Jala Yatra – pomarańczowi pielgrzymi schodzą do Puri już od kilkunastu dni

…a to ostatnia ich fala.

Dynamiczna medytacja – droga do wyzwolenia

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: