Dzień Niepodległości Indii

Dzień Niepodległości Indii

Rocznica ta stanowi jedno z trzech najważniejszych świąt narodowych w kraju.

Dwa pozostałe to obchodzony 26 stycznia Dzień Republiki oraz Gandhi Jayanti, urodziny Mahatmy Gandhi 2 października.

Odkąd Indie odzyskały niezależność od rządów brytyjskich w 1947 roku w całym kraju świętuje się tę rocznicę ze stałą datą 15 sierpnia.

Indie pozostawały pod władzą Brytyjczyków przez prawie dwa stulecia. Po latach zmagań i protestów, w których największe znaczenie i sławę zyskała propagowana po raz pierwszy przez Mahatmę Gandhi ścieżka „non-violence” brytyjski parlament przyjął ostatecznie Indian Independence Act 1947. Przekazał jednocześnie zdolność legislacyjną Indyjskiemu Zgromadzeniu Ustawodawczemu.

Dnia 15 sierpnia 1947 roku pierwszy premier Indii Jawaharlal Nehru podniósł indyjską flagę narodową nad Bramą Lahori Czerwonego Fortu w New Delhi.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia urzędujący aktualnie premier zwyczajowo podnosi flagę narodową w tym samym miejscu w każdym kolejnym Dniu Niepodległości. Potem następuje 21 salw honorowych. W ramach obchodów flagę podnosi się również w całym kraju.

Odbywają się z tej okazji debaty, quizy, konkursy. Szczególną popularność mają konkursy pisania esejów i innych prac literackich oraz różnego rodzaju konkursy plastyczne. W ramach festiwalu w wielu miejscach dzieci i młodzież przebierają się za bojowników.

Wielką popularnością tego dnia cieszą się zawody latawców – niebo wypełnia się wtedy jak w czasie styczniowego festiwalu Makar Sankrati. Inną popularną aktywnością jest częstowanie się nawzajem słodyczami. Tradycję stanowi wymienianie słodyczy przez strażników na granicach z sąsiednimi krajami.

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: