India: kim są hijra

India: kim są hijra

Hijra jest jedną z kast w Indiach, Bangladeszu i Pakistanie obejmującą przedstawicieli trzeciej płci…

czyli społeczności osób transpłciowych, biseksualistów, homoseksualistów i eunuchów.

Nie jest to zupełnie to samo zjawisko, co ruch transwestytów na Zachodzie. Ruch Hijrów istnieje na Subkontynencie od dawna, już święte pisma wedyjskie wspominały o ich obecności i roli w induskim społeczeństwie.

Hijrowie ubierają się i zachowują jak kobiety, przybierają żeńskie imiona. Liczba Hijra zmienia się w zależności od różnych szacunków od 50 tysięcy do 5 milionów. Ale podróżując po Indiach i spotykając mężczyzn w ubraniach kobiecych, wydaje się, że 5 milionów to bardziej realna postać.

Hijra ma status kultowy. Bezdzietne kobiety proszą o ich błogosławieństwo. Hijrowie uczestniczą w ceremoniach ślubnych, uroczystościach z okazji narodzin chłopca, biorą też udział w przejściach. Śpiewają i tańczą, domagając się swojego „badhai” – czyli wynagrodzenia za błogosławieństwo. W przeciwnym razie grożą nałożeniem klątwy, czyniąc ludzi bezsilnymi, a kobiety bezpłodnymi. Wielu Hijrów często zarabia na życie przez prostytucję, żebractwo lub oszustwo. Mimo to Indusi traktują ich z szacunkiem. Być może wynika to z faktu, że ideałem wielu Hindusów jest Krishna, a to według opisów była samowystarczalna istota o cechach zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Faktem jest jednak, że głośno się o tym nie mówi.

Tradycyjnie Hijrowie zarabiają w pociągach, podobnie jak Cyganie. Swobodni i władczy w zachowaniu, wyzwoleni seksualnie krążą po wagonach i czepiają się młodych chłopców, zwykle purytańsko wychowywanych. Chłopca w Indiach uważa się za młodego do osiągnięcia 25 lat, ponieważ to w tym wieku mogą oni zawierać związki małżeńskie.

Hijrowie zachowują się pewnie i bezczelnie. Oznacza to, że są one niekaralne w społeczeństwie indyjskim, dzięki czemu właściwie legalnie wymuszają swój przychód. Faktem jest, że policja praktycznie nie ingeruje w relacje międzyludzkie obywateli, z powodu braku roszczeń i konfliktów na tym terytorium.

Wygląda to następująco: facet ubrany w sari przechadza się wzdłuż wagonu i co jakiś czas głośno klaszcze w dłonie – to taki hipnotyczny żart. Ci, którzy obawiają się napaści ze strony tego gościa, natychmiast sięgają do kieszeni po pieniądze, by się wykupić bez uszczerbku na honorze. Jeżeli chłopak po prostu odwraca głowę, ale nie czuje się pewnie, staje się ofiarą pieszczot i ugłaskiwania w prawdziwie żeńskim stylu. Czasami Hijra przykleja się do ofiary mocno i będzie stać obok niego tykając go palcem w bok, aż ofiara się podda i sięgnie do kieszeni. Widziałam też ludzi, których jedno wzrokowe porozumienie z Hijrą wystarczyło, by ta bez roszczeń poszła dalej.

W indyjskim społeczeństwie, które nie zna przemocy, zachowują się oni podobnie do krzykliwych, nieprzestraszonych papug. Mąż napadnięty pewnego razu w pociągu odesłał ją głośno otrzymując w zamian potępiające spojrzenie oraz epitet – Dikar. Zrozumieliśmy, że jeśli nie chcesz być wyklętym, musisz zapłacić parę rupii.

Hijrowie najczęściej mieszkają w społecznościach, czasami wspólnych domach, w których istnieje wyraźny podział ról i system wsparcia. Około 20% Hijrów mają swą rodzinę – żenią się z kobietami, a nawet mają dzieci. Podczas kolejnego spisu ludności w Indiach, Hijrowie poprosili, by uznać ich za trzecią płeć, odmawiając rejestracji jako mężczyźni lub kobiety. W czerwcu 2001 r. w miejscowości Rath zwołano Kongres Narodowy Hijr, na którym ogłoszono roszczenia polityczne na poziomie lokalnym, regionalnym i ogólnym Indii.

W kwietniu 2014 r. Sąd Najwyższy Indii formalnie uznał Hijrów i transseksualistów za trzecią płeć. Władze stolicy Indii wypłacają starszym eunuchom miesięczną emeryturę w wysokości 1000 rupii (około 25 USD), chociaż emerytury jako takie w Indiach są przypisane tylko urzędnikom i pracownikom rządu. A reszta starszych ludzi żyje na pensji swych dzieci i rodzin, co w zasadzie wcale nie jest aż tak uciążliwe. Potrzeby większości Indusów sprowadzają się do konsumpcji, codziennych rytuałów, rozmawiania o niczym i selfee.

Subskrybuj mój kanał youtube – filmy poniżej.

Hijra na festiwalu Ratha Yatra

Wizyta hijry w naszym wagonie, Neelachal Express

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: