Saraswati Puja

Saraswati Puja

Święto Saraswati jest jednym z najważniejszych festiwali obchodzonych w Nepalu i Indiach.

Wydarzenie to nazywane jest też Shree Panchami lub Basanta Panchami i zazwyczaj wypada w lutym.

Saraswati jest czteroręką postacią z hinduskiego panteonu. Siedzi ona na białym lotosie a jej bahaanem – pojazdem – jest biały łabędź. W ręku trzyma Veenę (szarpany instrument strunowy), książkę i malę. Jest ona czczona jako patronka wiedzy, muzyki, sztuki i kultury.

Uważa się, że Saraswati Puja lub Shree Panchami to najlepszy dzień na rozpoczęcie nauki nowych rzeczy. Dzień ten jest bardzo pomyślny, szczególnie dla studentów i uczniów. Wówczas ofiarowują oni jej przeróżne dary a także słodycze i owoce. Odprawiane są uroczyste śpiewy i rytuały z udziałem świec, kadzideł i mnóstwa kwiatów. Narzędzia służące rozwijaniu talentów – instrumenty muzyków, podręczniki studentów czy sztalugi i farby malarskie są z tej okazji symbolicznie przyozdabiane kwiatami i są ważnymi elementami rytuałów.

W tym czasie w świątyniach Saraswati dzieci otrzymują pierwsze lekcje pisania i czytania. Wierzy się, że pomoże im ona osiągnąć doskonałość na ich ścieżce edukacyjnej.

Zgodnie z hinduska mitologią Sarawati Puja jest również uważana za najlepszy dzień na zawarcie ślubu lub rozpoczęcie nowego biznesu. Dlatego wtedy właśnie planuje się różnorakie uroczystości rodzinne i ważne spotkania biznesowe. Tak naprawdę świętowanie zazwyczaj trwa kilka dni, a nawet tydzień.  Często łączy się ze sobą ważne wydarzenia oraz  kilka dni hucznej imprezy, gdyż w tradycji hinduskiej bardzo ceni się taniec i ucztowanie.

Mieszkając w Santiniketan w Bengalu Zachodnim mieliśmy okazje wziąć udział w wydarzeniach Basanta Panchami. Tu przeczytaj o naszym udziale w imprezie Saraswati.

Sarasvati Festiwal – dzień patronki nauk i sztuki

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: