O Nepalu

O Nepalu

Nepal jest jednym z najbogatszych na świecie krajów pod względem naturalnego piękna.

Przyczyną tego jest unikalne położenie geograficzne. Elewacja kraju waha się od zaledwie 60 m.n.p.m. do najwyższego punktu na ziemi, to jest góry Mt. Everest sięgającej wysokości 8 847 m, w promieniu 150 km. W kraju panują warunki klimatyczne od tropikalnych po arktyczne. Ta odmiana sprzyja niesamowitym ekosystemom, wysokiej różnorodności życia, gęstym tropikalnym dżunglom pełnym dzikich zwierząt, grzmiących rzek, zalesionych wzgórz i zamarzniętych dolin.

W takim spektakularnym położeniu geograficznym mieszka jedna z najbogatszych kultur dziedzictwa himalajskiego. Nepal, będący domem Pana Everesta jest też ojczyzną około 30 milionów ludzi, którzy przynależą do 101 grup etnicznych. Komunikują się przy pomocy ponad 92 różnych języków. Większość z nich zamieszkuje wsie wzdłuż pasma Himalajów. Najlepszym sposobem na poznanie himalajskiej kultury Nepalu jest wędrówka przez wioski i poznawanie tych wspaniałych ludzi a także doświadczanie ich gościnności.

Zapraszamy: poznajcie mieszkańców odległych regionów Nepalu, zasiądźcie z nimi do posiłku, zostańcie w ich domach jako serdeczni goście, skosztujcie lokalnego drinka, zobaczcie i zakosztujcie prawdziwego życia. Zobaczycie też najbardziej spektakularne, zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy oraz przydrożne wciąż funkcjonujące zabytki żywej kultury. Odwiedźcie wiejski Nepal, aby poznać prawdziwy Nepal.

Wizyta w tych wiejskich częściach Nepalu, nie tylko przenosi Cię w dziewiczy krajobraz i kolorową kulturę nepalskich górali, ale także daje szansę na obustronną edukację oraz wzmocnienie lokalnej społeczności i bycie częścią ich procesu rozwoju. Pieniądze wydawane w tych regionach przez turystów przyczyniają się bezpośrednio do lokalnego utrzymania. W latach pięćdziesiątych Nepal otworzył swoje podwoje dla turystów i od tego czasu przybyło tu miliony odwiedzających. Jednak większość Nepalu stanowi wciąż mityczną krainę Shangri-la, której podróżnicy pragną doświadczyć. Dlatego też, w celu zaprezentowania nowych obszarów oraz promowania i rozwoju rdzennej ludności i kultury, Nepal rozpoczął nowe podejście do turystyki oparte na zrównoważonym rozwoju. Podobnie turystyka społeczna jest inicjowana także w innych częściach Azji jako narzędzie zrównoważonego rozwoju.

Mamy przyjemność zapewnić Państwu ciepłą gościnność i mamy nadzieję, że Wasz pobyt w Nepalu będzie niezapomniany.

Ludzie:

Nepal zamieszkują przedstawiciele różnych ras i grup etnicznych. Zamieszkują oni różne regiony o zróżnicowanej kulturze, językach i dialektach. Gurung, Magar, Szerpa, Tamang, Rai, Limbu Sunwar, Newar, Tharu, Yadava, Satar, Rajvanshi, Dhimi, Brahmin, Chetri, Thakuri. Różne kultury tego himalajskiego kraju odzwierciedlają harmonijne połączenie hinduizmu, buddyzmu i starodawnej tradycji bon.

Geografia:

Nepal, niepodległy suwerenny kraj na północy graniczy z Tybetańskim Regionem Autonomicznym Chińskiej Republiki Ludowej, na wschodzie, południu i zachodzie z Indiami. Długość Nepalu biegnie wzdłuż pasma Himalajów i wynosi 885 km na linii wschód-zachód, a jego szerokość waha się od 145 do 241 km z północy na południe. Kraj można podzielić na trzy główne regiony geograficzne:

Himalaje: wysokość tego regionu wynosi od 4 877 do 8 848 m.n.p.m. i obejmuje 8 z 14 ośmiotysięczników, w tym Everest, Kanchenjungę, Annapurnę, Dhaulagiri i inne.

Region górski: stanowi on około 68 procent całkowitej powierzchni ziem kraju. Formuje go przede wszystkim Masyw Mahabharat, który wznosi się do 4.877 m.n.p.m. oraz niższy od niego Masyw Chauria.

Nizina Terai: to nisko położone obszary na południu Nepalu, które zajmują około 17 procent całkowitej powierzchni kraju.

Nepal w skrócie:

Powierzchnia: 147,181 km 2
Położenie: Usytuowany pomiędzy Chinami i Indiami na południu, wschodzie i zachodzie
Stolica: Kathmandu
Populacja: 30 milionów
Ludzie: Nepal obejmuje 125 kast i grup etnicznych, posługujących się w sumie 123 językami
Language: Narodowym językiem jest nepalski, ponadto osoby zaangażowane w obsługę turystyki znają dość dobrze język angielski
Religia: Nepal to państwo świeckie, w którym dominuje ludność hinduska i buddyjska
Waluta: rupia nepalska
System polityczny: Federalna Republika Demokratyczna

Klimat:

Nepal ma cztery główne sezony
1.  Zima: grudzień-luty,
2.  Wiosna: marzec-maj,
3.  Lato: czerwiec-sierpień,
4.  Jesień: wrzesień-listopad.

Monsuny są od czerwca do połowy września. Nepal można zwiedzać przez cały rok.

Temperatury roczne:
Miejsce Lato Zima
(maj, czerwiec, lipiec) (grudzień, styczeń, luty)
max(st.C) min(st.C) opady(mm) max(st.C) Min(st.C) opady(mm)
Kathmandu 28.1 19.5 312.9 19.5 3.0 15.4
Pokhara 29.7 21.3 829.7 20.3 7.7 26.3
Chitwan 33.0 25.3 404.0 24.1 8.3 13.8
Wizy:

Wizę można uzyskać albo na granicy po przybyciu do Nepalu, albo z ambasady Nepalu, konsulatu lub biura misji zagranicznej.

Do uzyskania wizy lub jej wznowienia wymagana jest jedna fotografia paszportowa.

Wiza turystyczna:
System wizowy Czas trwania Opłata
Multiple Entry 15 dni 25 USD lub 3 000 rupii nepalskich
Multiple Entry 30 dni 40 USD lub 4 600 rupii nepalskich
Multiple Entry 90 dni 100 USD lub 12 000 rupii nepalskich

 

Nepal – tygiel hinduizmu i buddyzmu:

Praktyki religijne są kluczowym elementem życia nepalskiego ludu. Mitologia opowiadająca o różnych bohaterach hinduskiego panteonu w tym kraju i jego wartości kulturowe oparte są na treści świętych ksiąg takich jak Gita i Ramajana.

Każdego dnia kobiety i mężczyźni odwiedzają swoje świątynie by składać ofiary lub odprawiają pudżę we własnych domach. Trzymając talerze z ryżem, kwiatami i vermillion (cynamonowy proszek) wykonują kilka okrążeń powtarzając święte słowa, zapalając kadzidło, dzwoniąc dzwonem świątyni. Przechodnie zatrzymują się w świątyniach poświęcając kilka minut na modlitwę. Czasami grupy mężczyzn siadają w pobliżu świątyń, grając muzykę i śpiewając hymny do późnej nocy.

Brahmini prowadzący rytuały i opiekujący się świątyniami lub także starsze osoby w rodzinach są upoważnione do udzielania błogosławieństwa. Znak błogosławieństwa zwany tikka w Nepalu przygotowuje się z ryżu zmieszanego z czerwoną farbą.

Najważniejsze festiwale Nepalu:

Nepal jest znany jako świat kolorowych, tętniących życiem festiwali obchodzonych pod patronatem spuścizny społeczno-kulturalnej. Mówi się, że „w Nepalu co drugi budynek jest świątynią, a co drugi dzień jest świętem.” Mówi się też, że Nepalczycy obchodzą więcej festiwali niż dni w roku. Istnieją różne festiwale obchodzone w celu uhonorowania czynów bohaterów hinduskiego lub buddyjskiego panteonu lub odtworzenia ważnych wydarzeń ze starożytnej mitologii, literatury epickiej czy nie tak odległej historii niektórych grup etnicznych.

Chociaż Nepalczycy mają różne wierzenia i pochodzenie etniczne, wszyscy jednoczą się podczas obchodów głównych festiwali roku. Festiwale takie jak Dashain i Tihar mają znaczenie ogólnonarodowe. Festiwale Bisket Jatra lub Red Machchhendranath Jatra, należą do tradycji starych miast, a jeszcze inne, takie jak Timal Jatra lub Mani Rimdu, są obchodzone tylko przez określoną społeczność etniczną.

Bez względu na porę roku wizyta w Nepalu zapowiada kolorowe i satysfakcjonujące przeżycia festiwalowe!

Zarys sezonów turystycznych:

Klimat Nepalu jest różny w zależności od sezonu. Jesień i wiosna to dwa najbardziej korzystne sezony odwiedzania Nepalu. Jesień trwa od początku września do początku grudnia i przynosi ładną pogodę w słoneczne dni i ciepłe noce. Natomiast wiosna zaczyna się od początku marca i trwa do końca maja z okazjonalnymi opadami deszczu.

Od czerwca do września przypada sezon monsunowy. Trekking jest wtedy ogólnie trudny i niewygodny, ponieważ klimat Nepalu o tej porze roku powoduje upały i opady – pada prawie codziennie. Szlaki stają się błotniste i często są porażone przez pijawki, a góry są zwykle zasłonięte przez chmury. Istnieją jednak możliwości letniego trekkingu w trans-himalajskich regionach Mustang, Dolpo i Tybetu. Doliny te leżą w obszarze niszy deszczowej i dlatego otrzymują znacznie mniej opadów niż obszary położone bardziej na południe.

Wybór terminu na wyprawę trekingową:

Najlepsze pory roku do wędrówki po Nepalu to
– jesień, od połowy września do końca listopada lub
– wiosna, od początku marca do połowy maja.

Jesień (od połowy września do końca listopada)

Jest to najpopularniejszy czas na wędrówki. Zasadniczo w okresie jesiennym pogoda jest przejrzysta z ciepłymi dniami i zimnymi nocami. Jednak na większej wysokości temperatura w nocy spada do zera. W tym sezonie widoki górskiej panoramy są zadziwiająco jasne.

Zima (od końca listopada do marca)

Zimą można również wędrować od grudnia do końca lutego. Temperatura w ciągu dnia będzie niższa, natomiast noce będą często bardzo zimne. Dni są generalnie jasne, ale okazjonalne burze zimowe mogą przynieść spore opady śniegu na wysokościach powyżej 2500 m.n.p.m. Początek października do końca listopada to także najbardziej popularny okres na trekking. Jednak już od stycznia do marca trekking jest trudniejszy na dużych wysokościach, gdzie występują wówczas regularne opady śniegu i burze śnieżne, przerywane czasami okresem spokoju. Najzimniejsza pora trwa od połowy grudnia do połowy lutego.

W miarę jak śnieg staje się twardszy, a kondycja wiatru stabilizuje się na początku zimy, możliwe jest wspinanie się na niektóre trekkingowe szczyty. Wspinaczka na szczyty Mera, Island, Chulu i trekking w regionie Annapurny, Everestu, Langtang na początku zimy są dość popularne w ciągu ostatnich kilku lat.

Wiosna i wczesne lato (od połowy marca do maja)

Wiosną poranki są zwykle czyste, ale po południu już gromadzą się chmury i zdarzają się opady. Dni bywają ciepłe i deszczowe, zakwitają kwiaty takie jak rododendrony. To także sezon sadzenia ryżu. Cały kraj jest bujny i obficie zielony w tym sezonie. Ten okres to drugi najbardziej popularny i przyjemny sezon trekkingowy. Wysokie przełęcze są zwykle wolne od śniegu, a widoki na góry są nadal jasne w kwietniu. W maju natomiast napływają chmury i pogoda staje się mglista.

Monsun (od czerwca do połowy września)

Od czerwca do września przypada sezon monsunowy. Zasadniczo poranek jest pochmurny, a na szczytach tworzą się smugi chmur. Trekking o tej porze roku jest ogólnie trudny i niewygodny, ponieważ pogoda jest gorąca i pada prawie każdego dnia. Szlaki stają się błotniste i często są porażone przez pijawki. W kwietniu i maju występują burze z piorunami, grad i silne wiatry. Istnieją jednak możliwości letniego trekkingu w trans-himalajskich regionach Mustang, Dolpo i Tybetu.

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: