Kathmandu: klasztory buddyjskie wokół Bouddanath

Kathmandu: klasztory buddyjskie wokół Bouddanath

Krótki przegląd klasztorów buddyzmu tybetańskiego wokół stupy Bouddanath w Kathmandu

Pięćdziesiąt lat temu na obszarze dookoła Boudhanath znajdowały się głównie ryżowe pola i tylko kilka klasztorów. Obecnie w powstających co roku buddyjskich instytucjach w tym regionie mieszka wielu małoletnich mnichów. Większość tych chłopców pochodzi z odległych regionów Nepalu, szczególnie z regionów górskich graniczących z Tybetem. Są też tacy, którzy przybyli z Tybetu, Indii i Bhutanu. Tutaj studiują i praktykują buddyzm, rytuały, filozofię oraz czytanie pisanie w językach tybetańskim i angielskim – od najmłodszych lat uczą się rozwijania dyscypliny i dobrych nawyków, które będą owocować w ciągu życia służąc otoczeniu oraz im samym.

Klasztory buddyzmu tybetańskiego utrzymują tradycję praktyki zgodnie z jedną z czterech głównych szkół: Nyingma, Kagyu, Gelug i Sakya. Wiele z nich rozbudowuje w pobliżu swej gompy hotelową infrastrukturę dla gości, niektóre oferują szkolenia z zakresu medytacji czy malowania tanek. Wszystkie mają otwarte swoje drzwi dla turystyki, choć nie wszystkie wyrażają zgodę na robienie zdjęć we wnętrzu gompy.

A – Zhichen Bairo Ling Monastery

Szkoła Nyingma. Zmarły w 2017 roku Zichen Bairo Rinpoche został rozpoznany jako trzecia inkarnacja Shyichen Vairochana. Klasztor ten jest nową siedzibą Shyichen Monastery w Tybecie, który podtrzymuje nauki linii Drukpa. Dysponuje on zbierającym pochwały gości guest housem sąsiadującym z lokalną gompą zapraszającą do udziału w odprawianej rano codziennej pudży.

 

B – Beru Khyentse Monastery

Beru Khyentse Rinpocze jest jednym z najważniejszych lamów i dzierżawców przekazu linii Karma Kagyu buddyzmu tybetańskiego. Rozpoznany został przez XVI Karmapę Rangdziung Rigpe Dordże w 1955 roku jako inkarnacja i emanacja umysłu Dziamyanga Khyentse Wangpo, jednego z najznamienitszych nauczycieli i wizjonerów buddyzmu w historii Tybetu. Zapoczątkował on w XIX wieku Ruch Rime, któremu przyświeca wolna od uprzedzeń idea szacunku dla innych szkół.

W wieku 13 lat Beru Khyentse przeczuwając konsekwencje chińskiej rewolucji kulturalnej, poprowadził mnichów i świeckich uczniów przez himalajskie przełęcze do Mainpat w Indiach, gdzie założył klasztor i ośrodek odosobnieniowy.  W latach 1971-1975 odbył czteroletnie odosobnienie, po zakończeniu którego zajął się zakładaniem oraz odbudowywaniem klasztorów w Indiach i Nepalu. Z jego inicjatywy powstał także i ten ośrodek. Rinpoche jest fundatorem Tharjay Charitable Foundation organizacji, która wspiera budowę mostów, szkół i ośrodków zdrowia we Wschodnim Tybecie oraz wspomaga aktywnie lokalną społeczność zapewniając pomoc m.in. ofiarom nepalskiego trzęsienia ziemi w 2015. Ponadto Rinpoche wciąż aktywnie udziela nauk buddyjskich na całym świecie.

 

C – Guru Lhakhang Monastery (Buddha Gyanghuti Gompa)

To jeden z najstarszych klasztorów Nyingma w obszarze stupy Boudhanath. Nazywany jest on także klasztorem Tamangów, a jeszcze wcześniej był znany jako Guru Marmen Lhakhang. Jedna z głównych jego atrakcji są przepiękne posągi Guru Padmasambhavy, Buddy Amitabha i Arya Avalokiteswary. Ochrona i mnisi jednak pilnie strzegą, by nie robić zdjęć wewnątrz gompy. Strażnicy buddyjscy także mają swój udział w tej sprawie, gdyż potajemnie zrobiony przez mnie film zniknął w tajemniczych okolicznościach.

Przed wejściem znajduje się wielki dzwon stanowiący dla wielu punkt spotkań. Wejście do gompy głównej jest na piętrze, wyżej zaś znajduje się obszerny taras, gdzie składa się lampki ofiarne.

Budynek został odnowiony około dwanaście lat temu. Jego Świątobliwość Thulsik Rinpoche – mistrz buddyjski tradycji Nyingma – przeprowadził poświęcenie i  otworzył klasztor. Do chwili obecnej instytucja podtrzymuje wykonywanie rytuałów w tradycji Jhyang Ter.
Pieczę nad rytuałami w tym klasztorze sprawują Chiniya Lama i lokalny Tamang Lama. Chociaż należy on do szkoły Nyingma, jest centralnym punktem w tym regionie skupiającym działalność wszystkich czterech szkół Buddyzmu Mahayany.

 

D – Chogye Trichen Rinpoche Gompa (Jhamchen Lhakhang Monastery, Trikal Maitreya Buddha Vihara)

Ten klasztor został założony przez Jego Świątobliwość Chyopge Thichen Rinpoche w lutym 1986. Gompa główna klasztoru mieści statuę Buddy Maitrei – Gyalwa Jampa – wysokości 32 stóp. Zachował on indywidualne tradycje rytuałów i pieśni szkoły Siakya.
Ten obiekt szczególnie łatwo znaleźć, gdyż znajduje się zaraz na początku linii, gdy wchodząc na teren Bouddhanath kierujemy się w lewo zgodnie z kierunkiem kora.

 

E – Chubsang Tazang

Klasztor szkoły Gelug pod przewodnictwem Ngawang Lobsang Thubten Dronme, rozpoznanego jako piąta inkarnacja Chubsang Rinpoche.

 

F – Dudjom Rinpoche Gompa (Urgyen Dongak Chöling)

Klasztor szkoły Nyingma położony przy głównej ulicy Baudha Sadak, tuż obok posterunku policji, w pobliżu Stupy. Założony został przez wielkiego mistrza medytacji i jogina Dudjom Jikdral Yeshe Dorje uważanego za współczesną manifestację Guru Padmasambhawy. Tam udzielił swych ostatnich nauk w 1987 roku, tam też – we wnętrzu stupy znajdującej się w obrębie monasteru – zostało jako relikwia umieszczone jego ciało. Miejsce to ma szczególnie wielkie znaczenie dla podążających tradycją Nyingma.

 

G – Wangdu Gompa (Pal Gyi Langkor Jangsem Kunga Ling)

Szkoła Gelug. Ten klasztor mieści się w bocznej uliczce odbijającej w lewo od głównej Bouddha Road tuż przed Wielka Stupą Boudhnath jadąc od strony miasta. Założony został przez Lamę Wangdu w roku 2000.

Pal Gyi Ling Gumba

H – Gompo Karpo

Szkoła Nyingma. Rdzenny klasztor Enchey Monastery znajduje się w Sikkimie. Lamowie tej szkoły przekazują z pokolenia na pokolenie tradycję tańców Cham w maskach i kostiumach.

I – Karma Thinley Rinpoche Gompa

Klasztor żeński linii Kagyu. Karma Thinley Rinpoche urodzony w 1931 znany jest jako mistrz praktyk chod, poeta i naukowiec. Prócz tego klasztoru założył również niewielki ośrodek odosobnieniowy w Pharping na południowych obrzeżach Doliny Kathmandu.

 J – New Dhapsang Rinpoche Gompa

Karma Ngedon Drupgyur Chokyi Nyima – trzecia inkarnacja Czcigodnego Dhapsanga Rinpoche był bliskim uczniem poprzedniego XVI Gjalwa Karmapy. Dhapsang Ngeden Chhoeki Ngima Palsangpo, emanacja wielkiego mistrza rodowego Gampopy, wyjechał z Tybetu wraz z Jego Świątobliwością XVI Karmapą w 1959 roku. Po pielgrzymce do Indii wspólnie z Karmapą udali się do Swayambunath w Nepalu, aby tam mieszkać w klasztorze Jego Świątobliwości. Wkrótce potem zaoferowano mu niewielką działkę w pobliżu stupy w Boudhanath, gdzie w 1966 roku zbudował klasztor Linii – Dhapsang Rinpoche Gompa. Później, zaledwie kilkaset metrów od tego starego klasztoru w Boudhanath, założył nowy nowy klasztor – New Dhapsang Rinpoche Gompa.

K – Dilyak Yebam (lub Old Dhapsang Rinpoche Gompa, także Palri Tahsi Migyur Dorje Gyaltsen Ling)

Ten klasztor mieści się przy głównym pasażu Bauddhanath Stupy – tuż obok miejsca, gdzie karmi się gołębie oznaczonego niebieskim gołębim poidełkiem. Klasztor ten został wzniesiony w roku 1966 pod nadzorem mistrza Dhapsang Ngeden Chhoeki Ngima Palsangpo. Są w nim podtrzymywane wszystkie rytuały tradycji Kagyu i różne dharmiczne aktywności. Znany jest on również pod nazwą świątyni Dhapsang tysiąca buddów. Codziennie około 16.00 odbywa się tam pudża w tradycji Kagyu.

 

L – Pal-Nye Gompa (Ajing Rinpoche)
M – Mahayan Prakash Palyuldharmalaya (Palyul Rinpoche Choeling Gompa)

– klasztor Nyingma na naszej drodze gl. w drodze do świątynki
Szkoła Palyul jest jednym z sześciu wielkich „mother monasteries” postępujących za tradycją Nyingma buddyzmu tybetańskiego. Szkoła Palyul związana jest z osobą zmarłego w 2009 Penor Rinpoche – wielkiego lamy Tamangów. Tradycja Palyul gromadzi wokół siebie mnichów pochodzących z kasty Tamang.

 

N – Nehnang Pawo Monastery

Tibetan Bulletin o mnichach Pawo

 

O – Samteling Monastery

Klasztor został założony przez jego Świątobliwość Kachen Yeshi Gyaltsen jako pierwszy klasztor tybetański w regionie Boudhanath. Należy do szkoły Gelug. Znajduje się on po wschodniej stronie Stupy Boudhanath. Ten najstarszy ze wszystkich obiektów buddyjskich zachował własne rytuały i pieśni.

 

P – Shechen Tennyi Dargyeling Monastery (Rato Gumba)

Tradycja Nyingma, głową linii Shechen jest wielki lama Dilgo Khyentse Rinpoche, obecnie inkarnowany nazywa się Yangsi Khyentse… O tradycji Shechen i tutejszym klasztorze czytaj tutaj.

 

Q – Shelkar Monastery

Linia Linga Rinpoche H.E Tenzin Gyaltsen Sangpo

Shelkar Monastery

R – Sherpa Gompa

Jeden z wielu w okolicy klasztorów ludzi kasty Sherpów, którzy podobnie jak Tamangowie podążają ścieżką Mahayany zgodnie z porządkiem Nyingma.

S – Tek Chok Ling Nunnery

Klasztor żeński szkoły Kagyu. W tej instytucji prócz nauk buddyjskich i sztuki medytacji mniszki mają dostęp do regularnego szkolnictwa. Studiują więc również języki angielski, nepalski, tybetański, wiedzę o społeczeństwie, nauki ścisłe. Ponadto regularnie odbywają się tu odosobnienia także dla osób świeckich. Do klasztoru przylega Dondrub Guest House, dzięki czemu łatwo go odnaleźć na Google Map.

Tek Chok Ling Nunnery

 

T – Tsechen Shedup Ling Sakya Tharig Monastery

Klasztor Tharig ma na swoim koncie długą historię. Został założony około czterysta lat temu przez Thariga Drupczena. Zgromadził on wiele zasług dzięki swojej niezrównanej mocy i wytrwałości w ratowaniu istot z trzęsienia ziemi i emocjonalnych udręk samsary. Klasztor rdzenny wzniesiony został na wysokim płaskowyżu w miejscu znanym jako Yushu w regionie Kham w Tybecie.  Później był nadzorowany przez trzech inkarnowanych Lamów – Tharig Tulku Rinpocze, Tulku Yonten Rinpocze i Tsetsam Rinpocze. W czasie chińskiej inwazji pomimo wielu starań Tulku Yonten i Tulku Tsetsam nie udało się opuścić Tybetu. Niemniej szósty Tharig Rinpocze (1923-1998) zdołał uciec i wraz z uczniami wylądował w Nepalu w roku 1960 i wzniósł ten oto klasztor.

 

U – Tharlam Gompa

Klasztor szkoły Siakya, założony przez lamę Deshung Rinpoche jako stołeczna siedziba tybetańskiego klasztoru o pięćsetletniej tradycji.

 

V – Thrangu Tashi Choling Monastery

Thrangu Tashi Choling zlokalizowany jest po północnej stronie wielkiej Stupy Boudhanath. Założony został w 1979 roku przez Thrangu Rinpoche. Początkowo Rinpoche planował budowę małego klasztoru, który z czasem wymagał rozbudowania by zakwaterować coraz większą liczbę mnichów.

 

W – Seto Gompa – Biały Klasztor – (Urgyen Tulku Gompa)

Klasztor w porządku Nyingma i Kagyu. Jeden z kluczowych klasztorów lamów korzeni Tamang.

 

X – Chuwar Ghaden Dopheling Monastery

Po północnej stronie Stupy, w drodze pomiędzy Ramhiti Chowk do świątynki na Tinchuli Chowk – boczną uliczką w lewo i w dół.
Chuwar Monastery założony został w piętnastym wieku w tradycji Kagyu, w siedemnastym zaś został przekształcony w klasztor tradycji Gelug. Chuwar Gadhan klasztor macierzysty mieści się w Nyalam w południowo-zachodniej części Tibetu. Większość mnichów tego klasztoru stanowią uchodźcy z Tybetu – niektórzy to zupełnie małe dzieci.

 

Y – Riwoche Monastery Boudha Nepal

Szkoła Kagyu. Mieści się po północnej stronie Stupy, przy drodze na Kopan, w pobliżu Ramhiti Chowk, w stronę Tinchuli Chowk – przy malutkiej świątynce Shivy boczną uliczką na lewo, potem znowu w lewo; dostępny na Google Map.

 

Z – Chhyorten Tashi Tamang Gumba

Znajduje się po drugiej – południowej – stronie głównej ulicy Boudha Sadak.

Chhyorten Tashi Tamang Gumba – tylko nepalska wersja językowa

 

Kopan Monastery

Klasztor w tradycji Gelug, prowadzony przez Lamę Zopa Rinpoche. Znajduje się poza naszą mapą; na północno-wschodniej części mapy – tej pierwszej – widoczny jest napis: „Way to Kopan”.

Kopan Monastery

 

północno-wschodnia strona Stupy:

południowa strona Stupy:

 

Powyższą mapę – i większość jej oznaczeń literowych – w powiększeniu znajdziesz pod tym adresem.

Legenda:

Subskrybuj mój kanał youtube.

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: