Armia Nepalu obchodziła na Tundikhel 250 lat swojej działalności

Dnia 13 lutego Armia Nepalu obchodziła rocznicę 250 lat od jej ustanowienia. Z tej okazji podczas obchodów Prezydent Nepalu Vidya Devi Bhandari odebrała na placu Tundikhel, Kathmandu wartę honorową. Odbyła się również parada zorganizowana przez żołnierzy nepalskich. Z przemówieniem wystąpiło wiele osobistości.

W ciągu swojej działalności Armia Nepalu znacznie się przyczyniła do rozwoju kraju realizując najtrudniejsze projekty budowy dróg, fizycznie integrując różne części Nepalu z resztą kraju. Wspierając budowę dróg, Armia Nepalu odgrywa ważną rolę w fizycznym połączeniu wszystkich części Nepalu poprzez nowoczesną formę transportu.

Dzięki pracy żołnierzy otwarcie i poszerzenie Mailung-Syaphrubesi, jednego z najtrudniejszych odcinków drogi Galchhi (dystrykt Dhading, graniczący z Doliną Kathmandu od strony zachodniej) – Rasuwagadhi (miejscowość graniczna Nepal-Tybet) jest bliskie ukończenia. Po oddaniu do użytku tej części drogi czas dotarcia do Rasuwagadhi zostanie skrócony prawie o połowę. Rząd Nepalu przekazał tę sekcję budowy dróg armii Nepalu, biorąc pod uwagę trudną geologicznie część pracy.

Droga Galchi-Betrawati-Mailung-Syafrubesi, sięgająca aż do Rasuwagadhi, będzie o 24 kilometry krótsza od obecnie eksploatowanej drogi Galchi-Betrawati-Dhunche-Syafrubesi. Droga przez Dhunche ma 35 trudnych zakrętów, ale droga przez Mailung będzie wolna od takich zakrętów.

Dyrektor generalny projektu, Ramdhar Singh wraz ze swoim zespołem odwiedził ostatnio sekcję Syafrubesi-Trishuli Dovan. Zespół inspekcyjny zlecił ukończenie drogi w ustalonym czasie i przekazanie do Departamentu Transportu.

Nie jest to jedyny przypadek aktualnego zaangażowania armii w budowę dróg nepalskich. Budowa drogi ekspresowej Kathmandu-Terai / Madhesh-Nijgadh została również przekazana Armii Nepalu. Zostały już rozłożone obozy i rozpoczęto najważniejsze zadania budowy Madhesh-Nijgadh Expressway.

Armia Nepalu podjęła się budowy krajowego projektu National Pride Madhesh Express Way Kathmandu-Terai. Jest to właściwy moment, aby pokazać Nepalczykom przykładną pracę ukończoną we właściwym czasie. Oczekujemy, że Ministerstwo Obrony i inne zainteresowane urzędy zapewnią nam odpowiednie wsparcie, aby możliwe było ukończenie tego projektu na czas” – powiedział generał Rasadry Chhetri, w swoim przesłaniu dla personelu Armii. Rasadry Chhetri wystąpił z przemówieniem w Dniu Armii Nepalu, jednocześnie kierując podwładnych do ukończenia projektu w ustalonym terminie.

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci Armia Nepalu zbudowała szereg strategicznych oraz pomniejszych dróg w różnych częściach Nepalu. Do tej pory Nepal Army ukończyła 22 drogi o różnej długości. Pięć dróg jest w budowie.

W budowie znajdują się: Mailug-Syaphrubesi 18 km, Benighat-Arughat-Largkebhanjyang 120 km, Korytarz Kaligandaki 76 km, Jajarkot-Dolpa-Dunai 118 km i Korytarz Karnali 196 km.

„Budowa dróg jest jednym z kluczowych obszarów, w których Armia Nepalu pracowała w ramach programu rozwoju infrastruktury. Budowa drogi północ-południe jest kluczem do łączności, dlatego też Nepal Army angażuje się w pracę w tych trudnych geologicznie i odległych obszarach „- powiedział generał Gokul Bhandari, rzecznik Armii Nepalu.

Zaangażowanie nepalskiego wojska w budowę dróg ma długą historię. Armia ma ponad sześćdziesięcioletnie doświadczenie w budowie autostrad. Budowa Kanti Lokmarg – pierwsza kołowa droga łącząca Kathmandu z równinami – rozpoczęta została przez Nepal Army jeszcze w 1958 roku, przed budową Tribhuwan Highway. Projekt ten nie został ukończony w wyniku decyzji Departamenu Dróg.

Połączenia drogowe są kluczowe dla życia i rozwoju społeczności wiejskich i podniesienia poziomu lokalnej gospodarki. W wielu obszarach droga pomaga również w budowie projektów hydroenergetycznych.

Dzięki utworzeniu połączenia drogowego Trishuli Somdang oddano do użytku projekt hydroenergetyczny Chilime Hydropower. Podobnie inne ukończone drogi również wspierają prace rozwojowe.

Po wybudowaniu drogi Karnali Rajmarg łączącej miejscowości Sukhet i Jumla oraz drogi Nagma – Gamgadhi życie ludzi zamieszkujących w tych odległych częściach Nepalu nagle diametralnie zmieniło się, gdyż drogi została brama dla przemysłu turystycznego w tym regionie. Karnali Highway jest z drugiej strony znana jako najniebezpieczniejsza z dróg, co także stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Drogi te prowadzą do jeziora Raradah położonego na wysokości 3000 m.n.p.m., aktualnie dużej atrakcji turystycznej.

Budowa infrastruktury rozwojowej, zarządzanie klęskami żywiołowymi i ochrona przyrody są częścią pracy wojskowej w ramach stosunków cywilno-wojskowych. W innych częściach świata takie obowiązki są przekazywane armii wraz z obroną granicy i narodu.

Osiemnastowieczny władca Królestwa Gorkha, Prithvi Narayan Shah, legenda i wzór do naśladowania dla wielu Nepalczyków w swojej poezji “Dibya Upadesh” zdefiniował potrzebę harmonijnego rozłożenia ról pomiędzy żołnierzami a cywilami. Armia Nepalu kontynuuje motto władcy, przyjmując swą rolę w zakresie budowania dróg, ochrony przyrody i zarządzania katastrofami.

„Podczas ostatnich trzęsień ziemi i powodzi Armia Nepalu spełniła swoją rolę w ratowaniu ludzi. Podobnie, w zakresie ochrony przyrody w parkach narodowych i zagrożonych dzikich zwierząt oraz we współpracy ze społecznością, Armia Nepalu udowodniła swoją historyczną rolę”- powiedział były minister obrony Bal Krishna Khand.

Zgodnie z rocznym raportem, armia wydała 1,55 miliarda dolarów na budowę łącznie 151 km dróg w roku podatkowym 2016/2017.

W czasie, gdy system polityczny i konstytucja kraju są niestabilne, stabilna instytucja odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju kraju. W związku z rocznicą 250 lat działalności Armii Nepalu podnosi się jej wielki wkład w rozwoju Nepalu.