Były król Nepalu odwiedził świątynie hinduskie w indyjskim stanie Orissa

Były król Nepalu Gyanendra Bir Bikram Shah Dev odwiedził w lutym tego roku – 2018 – indyjski stan Orissa. Podczas swojej sześciodniowej wizyty król wziął udział w pudży odprawionej w dwunastowiecznej świątyni Shree Jagannath Temple – zwanej także Srimandir – w Puri oraz odwiedził także dwa inne starożytne święte miejsca – Lingaraj Temple w Bhubaneswar i Sakhigopal Temple.

Istnieją głębokie więzy łączące duchowe tradycje Nepalu i stanu Orissa. Starożytny uczony wedyjski, mędrzec i jogin, Adi Shankaracharya ustanowił je jako miejsca odprawiania określonych rytuałów i praktyk: w orisskiej świątyni Jagannath i świątyni Pashupatinath w Nepalu, co podlega współcześnie duchowemu autorytetowi hinduskiej uczelni, Puri Shankaracharyas Govardhan Math.

Po przybyciu do Orissy dnia 7 lutego król zainaugurował w Rathipur niedaleko Jatni, 25 km od Bhubaneshvar – stolicy stanu wyjątkowy rytuał złożenia hołdu świętym krowom w ramach programu Mission Cow Goshala. Później król Gyanendra pojawił się na publicznym przyjęciu.

8 lutego rano król ofiarował modlitwy w świątyni Lingaraj w Bhubaneswar, zaś tego samego dnia po południu odwiedził świątynię Sakhigopal. Była to pierwsza od 150 lat wizyta nepalskiego króla w Sakshigopal Temple, świętym miejscu hinduskiego kultu.

Dnia 9 i 10 lutego król uczestniczył na zaproszenie swamiego Govardhan Math, głównego kapłana świątyni w Puri w programie upamiętniającym srebrny jubileusz wydarzeń związanych ze świątynią.

Król Gyanendra Bir Bikram Shah Dev posiada specjalny przywilej wykonywania rytuału aarati dla Lorda Jagannath ze złotego tronu na podium Ratna Singhasan w dwunastowiecznej świątyni Srimandir w Puri. Dnia 11 lutego osobiście odprawił więc pudżę w świątyni Shree Jagannath. Tego dnia drzwi świątyni otworzyły się o 3.00 rano, a wszystkie rytuały i główny rytuał Bhoga Mandap zostały zakończone o godzinie 9.30.

Gyanendra Bir Bikram Shah Dev sprawował rządy króla Nepalu od roku 2001, kiedy to w wyniku masakry dokonanej na rodzinie królewskiej zginął jego starszy brat, król Birendra. Birendra Bir Bikram który rządził pomyślnie od roku 1972 i był lubiany przez poddanych, udało mu się zachować niepodległość kraju, oraz względnie pomyślne stosunki z Indiami i Chinami.

Gyanendra nie był już tak lubiany przez mieszkańców kraju. Brat zabitego króla przejął tron i ogłosił rządy wojskowe. Zawiesił wolność słowa i zrzeszania się w partie polityczne, a działaczy wtrącił do więzienia. Po kilku latach masowe uliczne protesty – głównie pod przywództwem maoistów – i powszechne strajki doprowadziły go do oddania władzy. Zgromadzenie działaczy w 2008 roku obaliło ostatecznie monarchię i Nepal został ogłoszony republiką. Rodzina królewska dostała wówczas nakaz opuszczenia Narayanhiti, królewskiego pałacu w Kathmandu.

Gyanendra i jego rodzina mieszkają teraz w prywatnym domu w Kathmandu, chronionym przez kilku funkcjonariuszy policji. Rzadko widuje się byłego króla publicznie, okazją bywają wizyty w świątyniach.