Dnia 25 marca Nepal świętował Ram Navami – urodziny Lorda Ramy

Dnia 25 marca Nepal świętował Ram Navami – urodziny Lorda Ramy

Jeden z ostatnich festiwali kalendarza Bikram Sambat – Ram Navami, czyli narodziny Lorda Ramy – świętuje się dziewiątego dnia rosnącego księżyca w nepalskim miesiącu Chaitra. Data Ram Navami wypadła w nepalskim roku 2074 w dniu 25 marca zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

Lord Rama, który urodził się jako syn Dashrath, króla Ajodhji i królowej Kaushayawati uważany jest za siódmą inkarnację Maha Visnu. Dla wyznawców Rama stanowi ucieleśnienie doskonałej męskości i wysokiego morale. Księgi mówią, że urodził się w epoce Treta Juga w celu ochrony cnoty.

Zgodnie z księgami Ramayany był on tym, który zwyciężył złego króla Ravanę władającego Sri Lanką. Ravana stanowił symbol demonicznych i złych mocy. Rama odbijając swą piękną nowo poślubioną żonę Sita i pokonując Ravanę ustanowił pokój i harmonię w południowej części Subkontynentu Indyjskiego.

W całym kraju narodziny Ramy są świętowane ze szczególną radością, W Katmandu i w Bhaktapur powszechne jest przyjmowanie postu wśród wyznawców. Przez cały dzień odwiedzają oni najważniejsze w regionie świątynie Sri Ram i Wisznu.

W Janakpur tego szczególnego dnia tłumy wyznawców schodzą się do świątyni Ram Janaki na wielkie uroczystości. Odbywają sie procesje z udziałem bawolich zaprzęgów i słoni, ludzie tańczą, śpiewają i recytują historie mówiące o Ramie.

Po dniu Ram Nawami następuje dzień Chaite Dashain – którym upamiętnia się zwycięstwo prawdy i prawości nad złem. Dni Ram Navami i Chaite Dashain łącznie zwane są też Sano Dashain lub Small Dashain i mają takie samo znaczenie jak dziesięć dni Bijaya Dashami lub Dashain.

W dniu Chaite Dashain wysławia się Durgę. Na placu Hanuman Dhoka Durbar Square w Kathmandu i na Bhaktapur Durbar square odprawia się ofiarowanie bawołów, kóz, kur i kaczek. Ludzie spotykają się z rodziną i przyjaciółmi i organizują uczty oraz imprezy muzyczne.

Główną rolą tego festiwalu jest inspirowanie, by podążać ścieżką prawdy i przestrzegać najwyższych standardów moralnych. Jest to dla wyznawców szczególnie ważne w przededniu Nepalskiego Nowego Roku, który wypada w miesiącu Chaitra kalendarza Vikram Sambat, w tym roku 14 kwietnia kalendarza gregoriańskiego.

Zostaw komentarz

Войти с помощью: