Dzień zniesienia monarchii w Nepalu obchodzony po raz jedenasty

Dzień zniesienia monarchii w Nepalu obchodzony po raz jedenasty

Dzień zwany Ganatantra Diwasa ustanowiono świętem narodowym jako rocznicę wydarzenia, w którym Nepal stał się republiką. W tym roku Ganatantra Diwasa – Dzień Republiki – obchodzony jest po raz jedenasty.

Piętnastego dnia miesiąca Jesth roku 2065 nepalskiego kalendarza Bikram Sambat – to jest 28 maja 2008 anno domini – ostatni król Nepalu Gyanendra złożył abdykcję i wraz z rodziną wyprowadził się z kathmandzkiego pałacu Narayanhiti. Ten dzień jest oficjalnie uważany za koniec monarchii i ostateczny koniec dziesięcioletniej wojny domowej oraz świętowany – głównie przez maoistów – jako dzień zwycięstwa tzw. demokracji. Od tego momentu Nepal nazywany jest federalną republiką demokratyczną.

Rankiem członkowie młodzieżowego stowarzyszenia Joint Students’ Union zebrali się w pobliżu Brikutimandap skąd poprowadzili wiec z okazji tego święta. Parada przedefilowała kilka skrzyżowań – przez Putalisadak do Shanti Vatika w Ratnapark – w samym centrum Kathmandu.

Z tej okazji na placu Tundikhel w Kathmandu zrealizowano program artystyczny. Odbyły się występy muzyczne prezentujące wybrane elementy dorobku kulturalnego kraju. Zainscenizowano między innymi uwielbiany przez Nepalczyków spektakl „Maruni i Kaura”. Siły lotnicze Armii Nepalu zaprezentowały w powietrzu świąteczny baner Ganatantra Divasa i obsypały świętujących płatkami kwiatów. Zespoły muzyczne kobiecych oddziałów wojskowych i policyjnych także zaprezentowały swój szczególny program.

Na placu Tundikhel obecne były najważniejsze głowy państwa – Prezydent Bidhya Devi Bhandari, wiceprezydent Nandy Bahadur Pun, premier KP Sharma Oli oraz inni ministrowie i urzędnicy wysokiego szczebla.

Zorganizowano także muzyczne procesje w centrum miasta, a także w sąsiednich miastach doliny Kathmnadu – Bhaktapur, Patan, Kirtipur. Udział wzięły w nich także przedstawiciele Krajowej Rady Młodzieży i Narodowej Rady Sportowej, Departamentu Rolnictwa, stowarzyszeń buddyjskich i organizacji pracowniczych.

Zostaw komentarz

Войти с помощью: