Festiwal Chauri odbył się w dystrykcie Panchthar w Nepalu dnia 15 kwietnia

Festiwal Chauri odbył się w dystrykcie Panchthar w Nepalu dnia 15 kwietnia

Okazją do spotkania z hodowcami jaków i ich produktami był nepalski Festiwal Chauri, który miał miejsce w dniach 15-16 kwietnia w Chartare we Wschodnim Nepalu.

Ranek po silnej burzy zaświtał z doskonałą pogodą, a rozkwitające rododendrony sprawiły, że krajobraz był spektakularny. Goście przybyli na festiwal wyszli ze swoich namiotów i zaczęli rejestrować swoimi aparatami cudowne widoki rozciagające się ze wzgórza Chartare. Nastał wtedy moment wyczekiwany przez przybyłych: stada chauri – czyli jaków – ruszyły na wzgórze.

Było to rozpoczęcie festiwalu chaura na szczycie wzgórza w Chartare w dystrykcie Panchthar. Festiwal zorganizowany został przez władze lokalne przy wsparciu kilku lokalnych instytucji, oraz nepalskiej Rady ds. Turystyki.

Tubylcy dumni ze swych rodzimych zasobów stwierdzili, że festiwal jest niesamowity. Przybyli goście i turyści powiedzieli natomiast, że jest on jedyny w swoim rodzaju. Zainteresowane strony zorganizowały go po raz pierwszy w zeszłym roku z celem promowania turystyki, czyniąc region szczególnym poprzez zachowanie różnorodności biologicznej i ochrony przyrody.

„Imreza związana jest głównie z hodowlą jaków. Piękne jest to, że rolnicy i przedsiębiorcy, nawet z Indii i Bhutanu, biorą udział w festiwalu „- zauważył Dilli Amjung, prezes , głównego organizatora, Falelung – Kanchanjangha Tourism Promotion Center. – „To już drugi rok festiwalu i było lepiej niż w zeszłym roku. Z niecierpliwością oczekujemy, że w nadchodzących dniach wydarzy się wiele interesujących rzeczy „- dodał Amjung.

Amjung powiedział, że głównym celem festiwalu jest zachowanie tradycyjnego sposobu hodowli chauri. Poza tym organizatorzy mają nadzieję, że festiwal przyczyni się również do promocji turystyki transgranicznej.

„Wszyscy, którzy uczestniczą w tym festiwalu, uwielbiają delektować się farmerską sielanką i górskimi widokami z łąkami pełnymi pasących się na tle wschodzącego słońca stad jaków” – powiedział Amjung.

Obecnie festiwal organizowany jest przez dwa dni, ale organizatorzy prognozują na przyszłe lata przedłużenie czasu jego trwania na podstawie popularności. Główną atrakcją jest specyficzny klimat farmerski stworzony dzięki rzeczywistej obecności zwierząt oraz znających je hodowców. Dla podniesienia atrakcyjności festiwalu komitet organizacyjny sprowadził zwierzęta z różnych regionów.

„Ponieważ festiwal obchodzony jest z okazji Nepalskiego Nowego Roku, zyskał szczególne znaczenie wśród jego uczestników” – dodał Amjung.

Przybyli głównie goście z Indii i Bhutanu. Pojawiło się także kilku turystów europejskich i amerykańskich. Amjung podzielił się refleksją, że zostali oni oczarowani scenerią górskiej sielanki. „Dla nich czynnik ryzyka okazał się niesamowity. Jeśli będziesz włóczyć się beztrosko, lub zwyczajnie stracisz równowagę przez sekundę nieuwagi, możesz spaść z klifu. W rzeczywistości jest to zabójcze miejsce „- stwierdził Amjung.

Szczyt wzgórza Chartare znajduje się na wysokości 3300 metrów nad poziomem morza. Aby dotrzeć na samą górę, turyści musieli podołać wymaganiom trekkingowym. „Droga na szczyt wzgórza nie jest łatwa. Podążali oni ryzykownymi ścieżkami – co stanowiło dla nich nie lada wyczyn – by dotrzeć tutaj i byli podekscytowani, kiedy się udało” – podzielił się Amjung swa refleksją.

Organizacja i planowanie festiwalu okazały się doskonałe. Oprócz turystów w festiwalu uczestniczyli m.in. liderzy partii politycznych i urzędnicy państwowi. „To bardzo odległe miejsce. Ponieważ rynki nie są już blisko, zorganizowanie tego festiwalu nie jest łatwe „- powiedział Amjung. – „Ale ponieważ nasze listy gości obejmowały turystów i dygnitarzy, zrobiliśmy co w naszej mocy, aby uczynić to wydarzenie wielkim,” wyszczerzył zęby.

Festiwal dał turystom bliski wgląd w różnorodność odmian jaka oraz jego produktów mlecznych. „Stoiska na imprezie prezentowały produkty pochodzenia mlecznego, takie jak chhurpi, czyli twardy ser i ghee. Produkty te są bardzo poszukiwane, a zainteresowani mogli szczegółowo poznać różnice pomiędzy ich rodzajami. Właściciele stoisk mogli donieść zainteresowanym precyzyjne informacje o swoich produktach”- powiedział Amjung. Oprócz produktów mlecznych jaków uczestników zainteresowała także kuchnia regionalna, ktorej mozna było degustować podczas festiwalu.

W ubiegłym roku festiwal zwrócił międzynarodową uwagę, co dla organizatorów stanowiło znaczący czynnik. „Festiwal był tak inspirujący, że rząd Bhutanu przyjął podobny program organizując u siebie podobne wydarzenie. Festiwal chauri pasuje także do bhutańskiego rolnictwa i kultury „- stwierdził Amjung.
Rząd prowincji także wyraził zainteresowanie festiwalem, co skutkowało przyznaniem na ten cel kwoty 1 miliona nepalskich rupii.

Zostaw komentarz

Войти с помощью: