Nepal podpisuje z Chinami projekt linii kolejowej z Tybetu do Kathmandu i dalej

Nepal podpisuje z Chinami projekt linii kolejowej z Tybetu do Kathmandu i dalej

Premier Nepalu Sharma Oli odwiedził Chiny w dniach 19 – 24 czerwca.

Podczas swojej pierwszej po powtórnej elekcji wizyty Premier Sharma Oli podpisał z Chinami liczne umowy. Pośród nich była również ta o współpracy energetycznej oraz o budowie linii kolejowej łączącej Kerung w Tybecie, Chiny ze stolicą Nepalu, Kathmandu.

Wstępnie jest prowadzone studium wykonalności linii kolejowej.

W maju ośmiu urzędników z grupy China First Survey Design Institute przeprowadziło w Kathmandu badania terenowe na linii sięgającej aż do Kerung w ramach studium wykonalności dla linii kolejowej. Wszystkie koszty związane z tym badaniem pokrywa strona chińska. „Firma przedstawi raport do sierpnia” – zadeklarował Prakash Bhakta Upadhyay, członek ekipy ze strony urzędu w Nepalu.

W listopadzie 2017 roku 33-osobowy chiński zespół kierowany przez zastępcę szefa Chińskiej Administracji Kolejowej Zhain Jian przeprowadził badania terenowe dla wykonalności linii Pokhara – Lumbini. W dotychczasowym raporcie zespół powiedział, że potrzebne będą masowe badania, ponieważ linia kolejowa Kerung-Kathmandu będzie jedną z najtrudniejszych na świecie.

Szacuje się, że jej budowa powinna zakończyć się w ciągu czterech lat. W dalszych planach są również połączenia kolejowe do Pokhary i Lumbini.

Podczas wizyty Premiera Nepalu Oli w Chinach oba kraje wspólnie omówiły inicjatywy z chińskiego projektu Pasa i Szlaku. To duże inwestycje Chin w azjatycką infrastrukturę. Projekt jest powszechnie nazywany Nowym Jedwabnym Szlakiem, a jednym z jego tematów jest utworzenie korytarza ekonomicznego India-Nepal-Chiny.

Zostaw komentarz

Войти с помощью: