Nepal trzecim najszczęśliwszym krajem Azji Południowej

Nepal znajduje się na 101 miejscu wśród 156 krajów według danych World Happiness Report. To przełomowe badanie definiuje poziom szczęścia różnych nacji w 156 krajach.

W roku 2015 Nepal znalazł się na 121 miejscu, w roku 2018 znajduje sie on na 101 miejscu według raportu World Happiness Report-2018 opublikowanego przez United Nations ‚Sustainable Development Solutions Network (SDSN). W Azji Południowej Nepal stoi na trzecim miejscu za Pakistanem i wyprzedzając Bangladesz, Sri Lankę, Indie i Afganistan.

Rankingi zostały ustalone na podstawie ankiet instytutu badań Gallupa, poddających analizie kluczowe czynniki przyczyniające się do poziomu szczęścia ludzi w poszczególnych krajach w latach 2015-2017. Czynnikami tymi są PKB na jednego mieszkańca, wsparcie społeczne, przewidywana długość życia i stan zdrowia, wolność dokonywania życiowych wyborów, szczodrość oraz wolność od korupcji.

Światowa pierwsza piątka najbardziej szczęśliwych krajów świata to Finlandia, Norwegia, Dania, Islandia i Szwajcaria. Poprzednio Finlandia zajmowała szóste miejsce, natomiast Norwegia, Dania, Islandia i Szwajcaria były odpowiednio na czwartym, trzecim, drugim i pierwszym miejscu.

Natomiast pięć nacji z najniższym wynikiem w tym rankingu to Burundi, Republika Środkowoafrykańska, Sudan Południowy, Tanzania i Jemen.

Raport przedstawia dane sporządzone dnia 14 marca.