Nepal zaczyna promować nepalską herbatę i turystykę herbacianą

Jeśli chodzi o uprawy herbaty to miejscem, które pierwsze przychodzi na myśl jest Ilam, dalekowschodnia dzielnica Nepalu. Ilam jest herbacianym rajem, gdyż występuje tam odpowiednie połączenie warunków glebowych i klimatycznych dla rosnących liści herbaty. Herbata jest uprawiana w wielu dzielnicach Nepalu, ale marka Ilam znajduje się na szczycie ze względu na produkcję herbaty o charakterystycznym aromacie i smaku. Ma on również bogatą historię i tradycję zarządzania uprawami herbaty.

Obecnie nadszedł czas wypromowania nepalskich marek na globalnym rynku. Podczas gdy produkcja pozwala farmerom zarabiać pieniądze, systematyczny rozwój herbacianych ogrodów może również zmienić regiony w miejsca turystyczne. W ten sposób kraj jako całość może zarobić pieniądze na tym, co możemy nazwać turystyką herbacianą.

Nepal co roku produkuje średnio 24 200 ton herbaty, z czego 5800 ton to herbata ekskluzywna.  Nepal eksportuje herbatę – zasadniczo ekskluzywną – o wartości prawie 2,4 bilionów rupii nepalskich rocznie.

Tysiące Nepalczyków jest zatrudnionych w ponad 50 fabrykach oczyszczania herbaty w całym kraju. W ten sposób istnieją podwójne korzyści z przemysłu herbacianego – z jednej strony wspierają one gospodarkę krajową poprzez produkcję herbaty eksportowej i zwiększają możliwości zatrudnienia, a z drugiej – stanowi on atrakcje dla przemysłu turystycznego.

W Chinach, skąd – jak uważa się – pochodzi herbata znajduje się muzeum poświęcone zachowaniu tradycji herbaty. To cenna instytucja dla ludzi, którzy chcą dowiedzieć się więcej o herbacie – jej historii, plantacjach, kulturze związanej z uprawą herbaty oraz jej spożywaniem.

Podobnie Sri Lanka i Kenia słyną ze swoich herbacianych plantacji. Japonia – posiadając także herbaciane tradycje – wystąpiła z inicjatywą, by zmienić miejsca produkcji herbaty w regiony o charakterze turystycznym.

Kraje te organizują coroczne ceremonie degustacji herbaty, podczas których entuzjaści herbaty z całego świata zbierają się, by degustować tego wyjątkowego napoju.

Herbata stała się częścią codziennego życia w tych krajach i stanowi sposób wyrażania szacunku i gościnności. Pagórkowate regiony Indii, takie jak Darjeeling i Assam, Kerala i Karnataka słyną z plantacji herbaty, które przyciągają tłumy turystów. W stanie Uttarakhand w Indiach rząd stanowy również podjął inicjatywę promocji turystyki herbacianej. Koncepcja połączenia przemysłu herbacianego i turystycznego wiąże się nie tylko z naturalnym pięknem plantacji. Entuzjaści herbaty na całym świecie zachęcają do zgłębienia korzyści zdrowotnych wynikających z picia herbaty.

Turystyka herbaciana oznacza, że zwiedzający mogą spacerować po plantacjach herbaty by poznać w praktyce proces produkcyjny. Mogą oni również odwiedzić fabryki, aby dowiedzieć się więcej o procesie oczyszczania herbaty.
Ogrody herbaciane podkreślają naturalne piękno wzgórz. Produkcja herbaty, która rozpoczęła się w Nepalu 150 lat temu, obecnie jest źródłem dochodów dla wielu. Lokalni mieszkańcy regionów herbacianych zarabiają na uprawie herbaty niewielkie kwoty, co stanowi wsparcie w utrzymaniu gospodarstw domowych.

Po wprowadzeniu nowej struktury federalnej, rządy na szczeblu lokalnym i regionalnym powinny opracować wprowadzenie właściwej polityki dla plantatorów herbaty. Niezbędne jest zapewnienie plantatorom herbaty niezbędnych umiejętności zarządzania gościnnością oraz przekonanie ich, w jaki sposób plantacje herbaty mogą przyciągać turystów. Należy zachęcać sektor prywatny do inwestowania w turystykę w tych regionach. Podobnie, należy także wyznaczyć krótkie trasy trekkingowe w regionach plantacji dla turystów.

Idąc tym tropem można historyczne plantacje herbaty regionu Ilam przekształcić w „otwarte muzeum herbaty”. Coroczne festiwale herbaty w regionach mogą stanowić jedną z atrakcji dla turystów. Takie festiwale mogą być dobrą platformą do orientowania turystów na temat kultury herbaty w kraju. Warto opracować taki punkt turystycznej trasy herbacianej jak wizyty w domach robotników herbacianych, by poznać ich życie plemienne i rodzinne.

Najwyższy czas, aby Nepal zaczął promować nepalską herbatę i turystykę herbacianą. Dla człowieka Zachodu wgląd w proces zrywania liści herbaty zręcznym ruchem palców, oraz podjęcie próby zrozumienia z jakim nastawieniem pracują ludzie w Nepalu może być niebagatelnym doświadczeniem.