Nepalczyk Parag Pathak otrzymał amerykańską nagrodę przyznawaną wybitnym młodym ekonomistom

Nepalczyk Parag Pathak otrzymał amerykańską nagrodę przyznawaną wybitnym młodym ekonomistom

Parag Pathak – amerykański ekonomista pochodzenia nepalskiego – został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem za pracę nad projektowaniem rynku i polityką edukacyjną.

„Medal Johna Batesa Clarka” przyznawany jest co roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Ekonomiczne (American Economic Association) młodym wynalazcom do czterdziestego roku życia, których osiągnięcia zostały uznane za istotny wkład w wiedzę i myśl ekonomiczną”.


Profesor Pathak jest jest ekspertem od projektowania rynku i naukowcem Instytutu Technologii w Massachusetts. Studiował w czasach, gdy powstawały nowe mechanizmy polityczne w USA.

W 2014 roku Pathak został wyróżniony przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy jako jeden z 25 najlepszych ekonomistów poniżej 45 roku życia.

Parag Pathak – pochodzenia nepalskiego – urodził się w Nowym Jorku jako syn Kamala Pathaka, doktora medycyny i Jyoti Pandey Pathak, którzy wyemigrowali z Nepalu do Stanów Zjednoczonych w latach ’70 dwudziestego wieku. Ekonomię studiował w czasie, gdy wskroś Stanów Zjednoczonych rozwijały się nowe mechanizmy polityczne.

„Zastosowanie pracy profesora Pathaka w projektowaniu rynku doprowadziło do znacznej poprawy w stosowaniu narzędzi do projektowania rynku dla uczniów szkół publicznych” – jak podsumowuje Stowarzyszenie na swojej stronie internetowej. „Przekroczył on granice znanych teorii czyniąc ekonomię bardziej przystepną i zrozumiałą w zastosowaniach praktycznych.”

“Postępując nadal tą ścieżką badań naukowych Pathak zostanie w ciągu najbliższego dwudziestolecia kolejnym laureatem Nagrody Nobla” – stwierdza profesor Ashutosh Tiwari, inny znany ekonomista amerykański.

Zostaw komentarz

Войти с помощью: