Nepalski Nowy Rok 2075 Bikram Sambat rozpoczął się w dniu nowiu księżyca

Nepalski Nowy Rok 2075 Bikram Sambat rozpoczął się w dniu nowiu księżyca

Nepalski Nowy Rok obchodzony był w całym kraju w sobotę, dnia 14 kwietnia 2018 kalendarza gregoriańskiego.  Kalendarz BS – Bikram Sambat -wyprzedza kalendarz gregoriański o około 56 lat i 8 miesięcy.

Festiwal nazywany jest również Mesh Sankranti lub Baishakh Sankranti. Tego dnia Słońce wchodzi w znak Barana. Nepalczycy planują przyszłość, podsumowując swoje sukcesy i porażki. Na budynkach publicznych, sklepach, restauracjach i w oknach prywatnych domów pojawiają się świąteczne dekoracje. Ludzie wymieniają prezenty i kartki z życzeniami i podejmują noworoczne postanowienia.

Na ulicach Katmandu i innych większych miast formowane są noworoczne procesje ludzi ubranych w tradycyjne stroje, z udziałem bębnów i innych instrumentów. Można też napotkać uliczne spektakle przedstawiające treści dawnych historii.

Z okazji Nowego Roku 2075 kalendarza Bikram Sambat swoje przemówienie wygłosili Prezydent Bidia Devi Bhandari i Premier Oli życząc Nepalczykom pomyślności i wyrażając życzenia zmierzania w dobrym kierunku kraju, który nieustannie podlega znacznym wahaniom polityczno-gospodarczym.

Nepalski Nowy Rok wypada zwykle między 11 a 15 kwietnia w kalendarzu gregoriańskim. Podczas gdy Nepal używa kalendarza słonecznego z ustalonymi datami dla większości celów, rezerwuje tradycyjny kalendarz księżycowy dla świąt religijnych, urodzin i rocznic śmierci.
Nepalski Nowy Rok jest w Nepalu dniem wolnym od pracy. Obchodzony jest hucznie rodzinnymi zjazdami, ucztowaniem i paradami miejskimi, wielorakimi rytuałami religijnymi i modlitwami o błogosławieństwo w nadchodzącym roku. W świątyniach hinduskich ludzie zbierają się na poranną pudżę i ofiarowanie noworoczne.

Ze względu na głęboko sięgające korzenie tradycji różnych grup etnicznych w Nepalu Nowy Rok obchodzi się w sumie aż dziewięć razy w ciągu jednego rocznego cyklu. Oficjalnie jednak wszystkie te społeczności posługują się kalendarzem Nepal Sambat, a święto obchodzone w nepalskim miesiącu Baishakh uważane jest za najważniejszą w Nepalu noworoczną imprezę. Wierzy się, że ten festiwal ma swoje korzenie w dawnej erze sagi Lichhavi.

W Bhaktapur w Dolinie Kathmandu nowy rok obchodzony jest w szczególny sposób. Na platformie przez miasto przejeżdża gigantyczna forma hinduistycznego strażnika Bhairav i Bhadrakali. W międzyczasie odprawiane są pudże. Po południu platformy z posągami ustawia się przed wielką świątynią Nyatapola Temple na placu Taumadi Square. Ludzie urządzają różnego rodzaju gry, z których najważniejszą jest przeciąganie liny pomiędzy mieszkańcami wschodniej strony i zachodniej strony miasta.

Bhaktapurski festiwal Bisket Jatra rozpoczyna się cztery dni przed Nepalskim Nowym Rokiem i trwa jeszcze pięć dni. Drugiego dnia na w Bhaktapur zostaje ustawiony lingo – drewniany pal z powiewającą flagą Indry. Imprezę corocznie zabezpiecza około 1000 pracowników Nepalskiej Policji i Sił Zbrojnych.

Z kolei w Bodey – położonym pomiędzy Kathmandu a Bhaktapur – pojedynczy ochotnik wykonuje publicznie rytualne przekłucie swojego języka długim na 25 cm żelaznym kolcem. Miejscowi wierzą, że rozlanie krwi podczas tego rytuału stanowi zły znak. Od dziewięciu lat ochotnikiem tym jest Juju Bhai Basha Shrestha, który twierdzi, że jego język nigdy dotąd nie krwawił.

 

Tradycja przekłuwania języka przechodzi z pokolenia na pokolenie. Według informacji jednego z mieszkańców, Dil Krishna Prajapati, prezesa klubu sportowego w Bodey, niejaki Harka Narsingh, dziadek Juju Bhai miał przeszyty język aż 22 razy.

Juju Bhai wyruszając tego dnia na scenę w świątyni Pancho Ganesh w Bodey, aby dokonać przekłucia podtrzymywany jest przez tłum wiwatujący „Hail Shri Shri Juju Bhai”.

„Brzemię podtrzymania tradycji spada teraz na barki młodzieży” – powiedział Juju Bhai. Oznajmił też, że będzie uczestniczył w corocznym rytuale dopóki pojawi się kolejny śmiałek.

Zostaw komentarz

Войти с помощью: