Piąta edycja nepalskiej wystawy i konkursu fotograficznego

W środę w stolicy Nepalu odbyło się spotkanie w ramach którego ogłoszono rozpoczęcie piątej edycji Konkursu i Wystawy Fotografii 2018 sponsorowanego przez Global IME Bank odbywającego się pod patronatem nepalskiego stowarzyszenia fotografów Photojournalist Club.

Ogłoszono też, że zainteresowani udziałem fotografowie mogą wysuwać swoje prace do konkursu za pośrednictwem oficjalnej strony organizatora do dnia 20 czerwca.

Konkurs tym razem ma siedem kategorii tematycznych: Życie codzienne, Wiadomości, Przyroda i przyroda, Kultura i turystyka, Uśmiechy Nepalu, Sport i Historia fotografii.

Przemawiając podczas ceremonii ogłoszenia prezes klubu Bikash Karki poinformował, że konkurs jest przeznaczony wyłącznie dla nepalskich fotografów. „Te zdjęcia, które są robione przez turystów lub poza Nepalem, nie kwalifikują się do udziału w konkursie z jednym tylko wyjątkiem. To wówczas gdy praca należy do kategorii Sport, a tematem jest gracz z Nepalu.”

Organizatorzy poinformowali, że oczekują złożenia ponad 13 000 zdjęć. W 2016 roku w konkursie zarejestrowano 11 000 zdjęć.

Kwalifikowane fotografie zostaną oceniane przez panel złożony z Pratek Pradhan, redaktora internetowego portalu informacyjnego Baahrakhari, starszego dziennikarza fotograficznego Chandra Shekhar Karki, starszego fotografa Mani Lama, artysty fotografa Sujan Chitrakar, dziennikarza fotograficznego AFP Prakash Mathema i indyjskiego fotografa Pablo Bartholomew. Trzy najlepsze fotografie w każdej z siedmiu kategorii tematycznych będą nagrodzone odpowiednio kwotą 30 000, 20 000 Rs i 10 000 Rs. Tytułowa nagroda Zdjęcia Roku Global IME Bank zostanie przyznane jednemu fotografowi z pulą środków pieniężnych w wysokości 100 000 Rs.

Po konkursie, najlepsze 160 zdjęć zostanie zaprezentowanych na Nepal Art Council w dniach od 29 czerwca do 15 lipca.