Premier Pakistanu Shahid Khaqan Abbasi przybędzie do Nepalu w poniedziałek

Premier Pakistanu Abbasi odwiedzi Nepal, by pogratulować obecnemu Premierowi Nepalu K.P. Sharma Oli sukcesu w wyborach na najwyższe stanowisko w kraju. „Shahid Khaqan Abbasi przyleci w poniedziałek” – poinformował lider panującej obecnie w Nepalu partii UML (Komunistycznej Partii Nepalu) Rajan Bhattarai dodając, że premier Abbasi również złoży kurtuazyjną wizytę prezydent Nepalu Bidhji Devi Bhandari.

Ambasada Pakistanu w Katmandu potwierdziła planowaną wizytę Premiera Abbas w Nepalu, ale oświadczyła, że nie otrzymała jeszcze oficjalnego potwierdzenia planu podróży. „Mogę tylko powiedzieć, że premier Abbasi odwiedzi Nepal w pierwszym tygodniu marca. Gdy otrzymamy oficjalne potwierdzenie, złożymy formalne oświadczenie”- powiedział urzędnik w ambasadzie.

Abbasi będzie pierwszym szefem rządu, który odwiedzi Nepal po tym, jak Oli objął stanowisko Premiera kraju.  Oczekuje się, że premierzy Oli i Abbasi omówią kwestie związane ze stosunkami dwustronnymi oraz dotyczące Południowoazjatyckiego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej (SAARC).

Nepal jest obecnym przewodniczącym SAARC. Ostatni szczyt SAARC odbył się w Katmandu w listopadzie 2014 r. Kolejny, 19. szczyt, który miał się odbyć w Islamabadzie, w listopadzie 2016 r. został odroczony po tym, jak Indie ogłosiły bojkot szczytu po dyplomatycznym krachu między dwoma sąsiadami. W ślad za Indiami do bojkotu przyłączyły się także Bangladesz, Afganistan, Bhutan, Sri Lanka i Malediwy, co doprowadziło do odroczenia szczytu do bliżej nieokreślonego terminu.

SAARC jest południowoazjatyckim organem regionalnym założonym w 1985 roku, obejmującym Afganistan, Bangladesz, Bhutan, Indie, Malediwy, Nepal, Pakistan i Sri Lankę.

Nepal został wybrany na przewodniczącego SAARC na okres dwóch lat podczas 18. szczytu SAARC w listopadzie 2014 roku. Po tym okresie Nepal miał przekazać dowodzenie SAARC Pakistanowi.