Rząd Indii zniósł ograniczenia eksportowe na nasiona strączkowe

Ponieważ krajowe stawki na produkty roślin strączkowych spadły poniżej poziomu cen minimalnych (Minimum Support Prices) z uwagi na rekordową produkcję, rząd Indii usunął na początku listopada tego roku ograniczenie eksportu tych towarów, aby zapewnić rolnikom uzyskanie korzystnych cen.

Produkcja strączkowych w Indiach, największym na świecie producencie i importerze tych nasion osiągnęła w ostatnim sezonie uprawowym – od lipca 2016 do czerwca 2017 – rekordowy poziom 22,95 miliona ton. Co więcej, kraj sprowadził około 5 milionów ton strączkowych w ostatnim okresie fiskalnym, co doprowadziło do ogromnej dostępności na rynku krajowym i spadku cen.

Rząd spodziewa się rekordowej produkcji także i w tym roku, a ponadto gospodarka rolna jest w posiadaniu 1,8 mln ton zapasów buforowych. Roczne zapotrzebowanie krajowe wynosi około 24 miliony ton.

„Komitet do Spraw Gospodarczych (CCEA) wyraził zgodę na zniesienie zakazu wywozu wszystkich rodzajów roślin strączkowych, aby rolnicy mieli większy wybór w sprzedaży swoich produktów i uzyskiwaniu lepszego wynagrodzenia za swoje produkty” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Decyzja zapadła w dwa miesiące po zniesieniu przez rząd zakazu wywozu tur dal, urad dal i moong dal, jako że eksport tych odmian był dozwolony tylko za pozwoleniem organu APEDA ds. Promocji eksportu rolnictwa (Agricultural and Processed Food Products Export Development Authority. Wywóz organicznych strączkowych -w tym kabuli chana (ciecierzycy) – dozwolony jest w ograniczonej ilości.

Minister IT, prawa i sprawiedliwości Ravi Shankar Prasad powiedział: „Otwarcie eksportu wszelkiego rodzaju strączkowych pomoże rolnikom zbywać swoje produkty po korzystnych cenach i zachęcić ich do rozszerzenia obszaru zasiewu”.

“CCEA upoważnił sekretarza ds. Żywności do przeglądu polityki eksportowej i importowej na strączkowe i rozważył środki takie jak ograniczenia ilościowe, wcześniejsze rejestracje i zmiany ceł importowych w zależności od krajowej produkcji i popytu, cen lokalnych i międzynarodowych oraz globalnych obrotów handlowych” – kontynuował Miniser Prasad. “Eksport zapewni alternatywny rynek dla nadwyżek produkcji strączkowych oraz pomoże Indiom odzyskać rynki zbytu.”

„Oczekuje się, że produkcja strączkowych utrzyma się na wysokim poziomie, a nasza zależność od importu spadnie znacząco” – czytamy w oświadczeniu.

Decyzja o usunięciu ograniczeń eksportu doprowadzi do integracji z globalnym łańcuchem dostaw, pomagając rolnikom w przyjęciu dobrych praktyk rolniczych i osiągnięciu lepszej wydajności.

Rząd powiedział, że podjął szereg kroków, aby utrzymać wysoką produkcję nasion. Zakupił bezpośrednio od rolników 2 miliony ton strączkowych, zapewniając w ten sposób minimalną cenę wsparcia i stawki rynkowe.

W odpowiedzi na tą decyzję przewodniczący Stowarzyszenia Indyjskich Nasion (India Pulses and Grains Association), Pravin Dongre przyznał, że skoryguje to istniejące ceny i ożywi przemysł rolny.

„Wierzymy, że ten krok poprawi sytuację rolników i potencjalnie otworzy większe inwestycje w tym sektorze” – dodał.

Na rok 2017-2018 rząd ustalił cel 22,90 mln ton produkcji impulsów.

Government removes restrictions on export of all types of pulses

 

PTI
economictimes.indiatimes.com

czwartek, 16 listopada 2017