Ustawa o edukacji obowiązkowej w Nepalu wejdzie w życie w tym roku

Ustawa o edukacji obowiązkowej w Nepalu wejdzie w życie w tym roku

Dnia 14 kwietnia w Pokharze odbyło się spotkanie w ramach programu edukacyjnego National Network for Education Nepal. Uczestniczyły w nim reprezentacje szczebli lokalnych z 24 okręgów Nepalu oraz eksperci z zakresu socjologii i edukacji.

W ramach spotkania podkreślono ważność wysokiej jakości edukacji dzieci i młodzieży w kontekście szkół w odległych częściach Nepalu i rodzin, w których starsze pokolenie nie miało dostępu do nauki.

W ramach spotkania dr Baburam Adhikari – jeden z ekspertów – powiedział, że nowa edukacja publiczna powinna wspierać uczniów nowoczesną technologią informatyczną.

Odpowiedni budżet na edukację powinien zostać przeznaczony z ramienia każdego ze wszystkich trzech poziomów administracji – jak wynika ze słów dr Manaprasad Wagle, byłego dziekana Wydziału Edukacji na kathmandzkim Tribhuvan University. Dodał on też kilka słów od siebie na temat znaczenia wysokiej jakości edukacji. Postulował on też, by szkoły wspólnotowe w bardziej zacofanych społecznościach zapewniały uczniom posiłek dzienny, podręczniki i mundurki szkolne.

W ramach spotkania z okazji kampanii rekrutacyjnej w dystrykcie Siraha dnia 19 kwietnia, Minister Edukacji, Nauki i Technologii Giriraj Mani Pokharel podkreślił, że kształcenie dzieci jest związane z przyszłością kraju i dlatego nie wolno lekceważyć żadnych działań związanych z zapewnieniem edukacji. Ostrzegł on również, że żaden akt nieodpowiedzialności z ze strony nauczycieli w tym zakresie nie zostanie oszczędzony.

Minister Pokharel ogłosił też, że ustawa o kształceniu obowiązkowym zostanie wprowadzona w ciągu pięciu miesięcy.

Podczas opracowywania przepisów dotyczących edukacji na poziomie prowincji istotnie uwzględniono rolę nauczycieli, rodziców i komitetów zarządzających szkołami jako osób najbardziej odpowiedzialnych za zapewnienie jakości w ramach edukacji publicznej.

Zostaw komentarz

Войти с помощью: