Współpraca armii indyjskiej i nepalskiej będzie kontynuowana

Minister Obrony Nepalu, Ishwor Pokhrel podczas spotkania 12 maja, w poniedziałek z ambasadorem Indii w Nepalu Manjeev Singh Puri zobowiązał się do wzmocnienia związków wojskowych i obronnych z Indiami.

Na swoim przemówieniu Pokhrel wyraził się, że więzi między Nepalem a Indiami zostały „przetestowane w czasie” i podziękował Indiom za udzielanie różnorakiej pomocy armii Nepalu oraz efektywną współpracę pomiędzy innymi.
„Mam wrażenie, że zarówno Ministerstwo Obrony Nepalu jak i Indii są bardzo chętne do zwiększenia więzi i ścisłej współpracy” – powiedział Pokhrel.

Zgodnie z informacją indyjskiej agencji prasowej AINS, Indie zorganizują kolejną – dwunastą edycję – nepalsko-indyjskich ćwiczeń wojskowych pod nazwą Surya-Kiran.

Ze swojej strony Ambasador Indii Puri podkreślił różne aspekty powiązań pomiędzy dwoma krajami, które są „wyjątkowe” i „nadzwyczajne”.

Puri powiedział, że docenia rolę armii Nepalu w zapewnieniu pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Zapewnił on też, że indyjska pomoc dla armii Nepalu, jak współpraca w zakresie szkoleń, dostarczanie sprzętu wojskowego i innego rodzaju pomoc będzie kontynuowana.

„Obecnie w Armii Indii służy 39 batalionów podlegających pod zastępy Gorkha. Pułki składają się zarówno z Indian, jak i nepalskich żołnierzy Gorkha” – relacjonują indyjskie media.