Kefirowy grzybek tybetański

Kefirowy grzybek tybetański

Ziarenka grzybka kefirowego

Współcześnie mieszkańcom wielkich osiedli miejskich bardzo trudno jest znaleźć jakieś naturalne produkty spożywcze.

Mleko, które kupujemy w sklepie nie ma zazwyczaj wiele wspólnego z produktem pochodzącym od krowy i wyraźnie wyczuwa się w nim proszek mleczny. Dlatego rekomenduję w łatwy i prosty sposób przerobić je na bardziej naturalny w smaku kefir domowy, który ma ponadto wspaniałe właściwości trawienne.

Właściwości
Kefirowy grzybek tybetański to bardzo smaczny i zdrowy produkt. Pod względem właściwości ekologicznych jest to najlepsza opcja naturalnego przetwarzania, niezależnie od jakości mleka.

Sposób hodowania
1 łyżkę grzybka zalać 1 litrem zwykłego tłustego – min. 3% – nieprzegotowanego mleka. Kartonowe czy butelkowane – jest to obojętne. Powinno stać ono pod szczelnym przykryciem przez 12 do 24 godzin, w zależności od oczekiwanej kwaśności, w temperaturze pokojowej (18-24 stopni Celsjusza). Kefir można hodować z powodzeniem w plastikowej butelce od mleka. Aby wlać ziarenka grzybka wraz z mlekiem do butelki można użyć plastikowego lejka.

Gdy kefir osiągnie oczekiwany smak należy przemieszać i odcedzić grzybek na plastikowym (!!) sitku. Kefir przelać do naczynia i schłodzić. Grzybka opłukać zimną wodą. Cykl powtórzyć.

Kefir posłodzić w zależności od preferencji. Można też dodać dowolne owoce, lub pozostawić in Natural. Ja mam cztery ulubione warianty:
– z sokiem pomarańczowym i czarnuszką,
– z siekaną pietruszką i odrobinką soli + ewentualnie czarnuszka
– z kawałeczkiem przetartego imbiru i szczyptą mielonego goździka,
– kefir robiony krótko ze zwiększoną (3-4 łyżki) ilością grzybka jest bardzo smaczny w naturalnej postaci.

Przechowywanie
Grzybka można długo przechowywać w zamkniętym pojemniku, w zimnej wodzie, w lodówce.

Uwagi
Zbyt długo przetrzymany w mleku grzyb spowoduje, że kefir będzie bardzo kwaśny. Można go wtedy jednak złagodzić domieszką świeżego mleka.
Aby kefir nie skwaśniał, należy za każdym razem opłukać grzyb zimną wodą i wlać do czystej butelki.
Podczas hodowli lepiej jest nie używać metalowych przedmiotów – jedynie plastikowe i szklane.
Przecedzając dobrze jest wspomagać się plastikową łyżką. Kefir trzeba delikatnie mieszać, ponieważ gruba zawiesista substancja niechętnie przecedza się przez sito samodzielnie.

Wskazówki
Aby uzyskać najlepszy smak, musisz eksperymentalnie wybrać ilość grzyba na litr mleka, czas i temperaturę. Grzyb rośnie bardzo szybko i może podwoić się w ciągu tygodnia, a to oznacza, że czas przetwarzania mleka na kefir maleje.

W temperaturze 20-25 stopni w ciągu 12-15 godzin kefir może nadal być bardzo płynny jak lekko ubita śmietana, ale wszystko zależy od rodzaju mleka. Polecam używanie mleka o zawartości co najmniej 3% tłuszczu.

W przypadku przetrzymania kefiru lub dodania dużej ilości grzyba, kefir zacznie się rozwarstwiać i stanie się nieco szorstki. Z dobrego mleka wychodzi bardzo delikatny kefir. Ale nic strasznego się nie wydarzy, jeśli przetrzymasz kefir, po prostu dobrze wstrząśnij i możesz dodać cukier lub syrop do smaku.

Jeśli masz ciepłe mieszkanie, możesz nastawić kefir rano przed pracą, a wieczorem po pracy cieszyć się niesamowitym smakiem. Ale jeśli planujesz być poza domem dłużej niż 20 godzin, lepiej umieścić mleko z grzybem w lodówce. Spowolni to reakcję.

Ostrzeżenie – zakręcony i przetrzymany może się zachowywać jak wstrząśnięta cola, ostrożnie!

Ziarenka kefiru dostaniesz u mnie w Krakowie, osiedle Ruczaj.
Do założenia własnej hodowli wystarczy w zupełności 1 łyżka ziaren grzybka.
Tel. kom.: 730 277 442, 888 88 08 48

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: