Diwali, święto świateł
Diwali czyli festiwal świateł świętuje się jako zwycięstwo dobra nad złem, światła nad ciemnością, błogosławieństwo wolności i oświecenia.
Sanskryckie słowo „Dipavali” – jak oryginalnie nazywa się to święto – oznacza rząd świateł.
Pierwszego wieczoru tego festiwalu całe osiedla rozbłyskują mnóstwem zapalanych światełek. Zgodnie z tradycją są to najczęściej „diyas’, czyli gliniane lampki maślane, gdzie jedynym dopuszczalnym paliwem jest ghi, czyli klarowane masło. Tysiące tych lampek ustawia się w domach, przed drzwiami i na balkonach. U wejścia do gospodarstw usypuje się przy pomocy barwionej mąki ryżowej lub czasami kredy piękne kolorowe kolamy.
Lampki maślane są również puszczane z nurtem rzek lub układane na powierzchniach zbiorników wodnych. Wieczory podczas Diwali są w wielu miejscach rozświetlane wyłącznie światłem tych lampek, ponieważ festiwal wypada w okresie gdy księżyc jest niewidoczny. W wielu regionach Indii dzieci i młodzież od samego rana cieszą się okazją do strzelania petard.
W większości regionów Indii Diwali świętuje się przez cztery lub pięć dni, podczas gdy główny rytuał odbywa się drugiego dnia na południu, trzeciego dnia na północy kraju. W innych krajach Południowej Azji, gdzie też świętuje się Diwali – widzieliśmy ten festiwal w Nepalu, gdzie jest znany pod nazwą „Tihar” – trwa on zazwyczaj 1 lub 2 dni.
Diwali jest celebrowane przede wszystkim przez wyznawców wszelkich odłamów wyznania hinduskiego, sikhów i dżinistów. W Nepalu widzieliśmy także buddystów świętujących ten festiwal wspólnie z sziwaickimi sąsiadami – Sziwa to jedna z wszechpotężnych postaci wśród hindusistów. Oczywiście rozrzucone po całym świecie społeczności azjatyckie – szczególnie w Australii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych – także celebrują Diwali w podobny sposób.
Diwali wypada corocznie późną jesienią podczas hinduskiego miesiąca Kartik. Festiwal rozpoczyna się pierwszego dnia po nowiu tego miesiąca, co wypada zazwyczaj w listopadzie naszego zachodniego systemu kalendarzowego.
W tym okresie są także bardzo ważne spotkania w gronie rodzinnym. Ludzie świętują ubierając się w najlepszą odzież, często kupują na tą okazję ubrania, co łatwo można zauważyć w centrach handlowych i ich kampaniach medialnych. Rodziny zbierają się i świętują jedząc tradycyjne indyjskie słodycze i inne specjalne potrawy. Niektóre ze słodkich przysmaków przygotowywanych z okazji festiwalu Diwali.
Podczas świątecznych spotkań rodziny wspominają swych przodków, składając prośby o ich błogosławieństwo dla żyjących i odprawiając modły za ich dobre odrodzenie. Często w tym okresie – przy okazji wielkich spotkań rodzin – wyprawia się również wesela. Firmy w okresie festiwalu są na ogół zamknięte, lub wcześnie zamykane, by umożliwić pracownikom świętowanie z rodziną.