Multiwitaminowa iluzja

Multiwitaminowa iluzja

Dla tych spośród nas, którzy mają obsesję na punkcie multiwitamin i nagminnie ich nadużywają, być może nie wiedząc o tym – oto wiadomość:

Witaminy nie są skrótem do lepszego zdrowia.

Mit, że musimy spożywać multiwitaminy dla lepszego zdrowia aktualnie upada.

Jeśli uważasz, że tabletki multiwitaminowe są siatką bezpieczeństwa i zapewnią ci lepsze zdrowie, możesz się mylić.

„Są pacjenci, którzy proszą mnie o przepisanie multiwitamin bez powodu. Nie polecam suplementów, chyba że raport jednoznacznie wykazuje ich niedobór. W przeciwnym razie, jeśli stosujesz normalną zdrową dietę, możesz uzyskać wszystkie witaminy i minerały z pożywienia” – twierdzi dr Manisha Arora, konsultant ds. chorób wewnętrznych w Sri Balaji Action Medical Institute z siedzibą w New Delhi.

Według lekarza, farmaceutyczna moda ta stała się jeszcze bardziej wyraźna po wybuchu COVID-19. Nawet zdrowi ludzie decydują się na takie kapsułki i syropy zakładając, że da im to odporność i utrzyma zdrowie.

Jest to powszechny mit podtrzymywany od lat siedemdziesiątych XX wieku, że multiwitaminy powinny być spożywane przez wszystkich, aby zapobiec chorobom przewlekłym i pozostać w dobrym zdrowiu.

Codzienne spożywanie multiwitamin w celu poprawy zdrowia i zapobiegania chorobom jest uogólnionym błędem wśród populacji. Jest to jedna z najpowszechniejszych, zwodniczych iluzji „dobrego zdrowia”.

W rzeczywistości nie ma dobrej jakości danych badawczych sugerujących spożycie codziennych multiwitamin i minerałów.

Nasze ciała nie są w stanie wchłonąć całego jedzenia, które jemy. Istnieją fizjologiczne ograniczenia ilości składników odżywczych, które nasz organizm może wchłonąć. Na przykład nasze ciała zwykle nie są w stanie wchłonąć więcej niż 10% żelaza z diety wegetariańskiej i 18% żelaza z diety obejmującej produkty pochodzenia zwierzęcego.

Podobnie, tylko 20-25 g. wysokiej jakości białka jest wchłaniane za jednym razem. To samo dotyczy multiwitamin. Ludzkie ciało nie może wchłonąć ich wszystkich, a wlewanie w siebie dodatkowych tabletek niepotrzebnie obciąża nasz system dodatkowymi zadaniami – takimi jak n.p. wypłukanie nerek z nadmiaru – co ostatecznie wpływa na naturalną harmonię ciała.

W rzeczywistości wiele opublikowanych recenzowanych badań wykazało, że codzienne multiwitaminy i specyficzne stosowanie witamin u zdrowych ludzi są prawdopodobnie związane z wieloma chorobami, w tym z nowotworami.

Objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza lub niedoboru witaminy C są trudne do przeoczenia przez praktyków. Nawet niedobór witaminy B12, najczęściej występujący wśród wegetarian, można zdiagnozować przez drętwienie i mrowienie rąk. Dlatego równowaga jest kluczem.

Syntetycznie uzyskiwane multiwitaminy nie pomogą również sportowcom  i kobietom w ciąży. W ciągu dnia w zupełności wystarczające jest po prostu wypicie szklanki mleka lub zjedzenie jabłka lub jakiegokolwiek owocu i to daje organizmowi wymaganą ilość substancji.

Artykuły powiązane