Ruch oporu nietykalnych

Chandrashekhar Azad, czołowy przywódca przeciwko przemocy kastowej na szczeblu krajowym został wielokrotnie postrzelony w niedawnym ataku w pobliżu Deoband w stanie Uttar Pradesh. Jedna z kul trafiła go w talię, powodując poważne obrażenia.

Opór Azada przeciwko dyskryminacji kastowej i jego żądanie równości i godności zdenerwowały wiele skrajnych grup konserwatywnych.

Po ataku nie było powszechnego potępienia incydentu poza Partią Samajwadi, która wierzy w stworzenie społeczeństwa socjalistycznego działającego na zasadzie równości.

Azad prowadził agitację przeciwko orzeczeniu Sądu Najwyższego z 2018 r., które osłabiło ustawę o zapobieganiu okrucieństwu kastowemu. Był także na czele agitacji przeciwko zburzeniu świątyni Ravidas w Tughlaqabadzie w Delhi w 2019 r., która została zainaugurowana przez przywódcę dalitów, Jagjivana Ram.

Azad skontaktował się również z rolnikami agitującymi przeciwko przepisom rolnym w latach 2020-21. Jego masowy wiec w Nagpur w 2020 roku przyciągnął sporą uwagę.

Azad był również głównym uczestnikiem protestów przeciwko brutalnej napaści seksualnej, która pochłonęła życie dalickiej dziewczyny w Hathras w 2020 roku. Pomimo najlepszych starań administracji państwowej, aby uniemożliwić mu odwiedzenie rodziny zmarłej, Azad dotarł na miejsce na rowerze.

Globalne uznanie dla jego ruchu przyszło wraz z magazynem Time, który opisał go jako jednego ze 100 wschodzących liderów na świecie w 2021 roku.

Chandrashekhar Azad stał się nie tylko synonimem oporu dalitów i orędownikiem ich praw, ale też studentów, rolników i wszystkich tych, którzy są ofiarami niesprawiedliwości społecznej i arogancji rządu. Atak na niego jest jak uderzenie w rdzeń oporu i godności dalitów i wielu uważa, że powinien być jednoznacznie potępiony przez wszystkie partie polityczne, by zachęcić przywódców nowej generacji do spełnienia marzenia o równych i integracyjnych Indiach.

Artykuły powiązane