Wysokie ceny pomidorów w Indiach

W ciągu ostatnich dwóch tygodni cena detaliczna pomidorów przekroczyła 60 rupii za kg w miastach w całym kraju.

We wtorek – 4 lipca – w niektórych miejscach sprzedawano pomidory w cenie ponad 100 rupii za kilogram – a handlowcy i rolnicy nie spodziewają się spadku cen w najbliższym czasie.

Cena za kg pomidorów w Indiach plasuje się na wysokości od 10 do 40 rs w sezonie.

Przyczyny obecnych wysokich cen można upatrywać w ich nagłym spadku w okresie kwiecień-maj, który skłonił wielu plantatorów do rezygnacji z upraw. Niezwykłym upałom w marcu i kwietniu towarzyszyły również ataki szkodników, które odbiły się na deficytach produkcji.

Indie uprawiają pomidory w sezonie rabi i w sezonie kharif.

Pomidory w w sezonie rabi rosną głównie w Junnar taluka w stanie Maharashtra oraz w niektórych częściach stanów Karnataka i Andhra Pradesh, a pojawiają się na rynku między marcem a sierpniem.

Po sierpniu rynek jest zaopatrywany przez uprawy kharif ze stanu Uttar Pradesh i z Nashik w Maharasztrze oraz z innych regionów kraju.

Około 5 lakh hektarów gruntów rolnych znajduje się pod uprawą pomidora rabi, a około 8-9 lakh hektarów pod uprawą kharif.

Sadzonki o wysokości 3-4 cali są przesadzane do podniesionych grządek w grudniu-styczniu lub lutym-marcu. Owoce gotowe są do zbioru za trzy miesiące, a zbiór trwa 45 dni.

Pierwsza partia zapewnia dostawy do kwietnia, a druga zasila rynek do sierpnia.

Uprawa rabi przynosi rolnikom lepsze zyski.

Deepak Bhise, prezes Junnar Tomato Growers’ Association w Maharasztrze powiedział, że koszt produkcji pomidora rabi wynosi około 12 Rs/kg, podczas gdy kharif to 10 Rs/kg.

„Większa częstość ataków szkodników w okresie letnim wymaga zwiększonej kontroli, a zatem koszt produkcji jest nominalnie wyższy” – twierdzi Bhise.

Jednak w marcu i kwietniu tego roku rolnicy przeżyli szok. Na rynku hurtowym Narayangaon w Junnar taluka w dystrykcie Pune średnia cena w marcu wynosiła 5-10 Rs/kg, a w kwietniu około 5-15 Rs/kg.

W maju rolnicy zostali zmuszeni do sprzedaży pomidora za 2,50-5 Rs/kg.

Ajit Korde, hodowca trzciny cukrowej i pomidorów z wioski Mirewadi w Phaltan Taluka w dystrykcie Satara, Maharashtra powiedział, że spadek cen doprowadził wielu rolników do porzucenia swoich upraw.

„Rolnicy, którzy mieli uprawy na bieżąco porzucili je, a ci, którzy planowali siać drugą uprawę w marcu, nie zrobili tego. Obecny wzrost cen jest wynikiem tego podwójnego uderzenia” – powiedział Korde.

Korde uprawia trzcinę na 40 ze swoich 60 akrów, a pomidory na 5 akrach. Ale w tym roku zredukował swoje gospodarstwo pomidorowe do zaledwie 1,5 akra w marcu. A Bhise, który zwykle uprawia pomidory na 3 ze swoich 5 akrów, w tym roku nie dał ani jednego akra na warzywa.

„Junnar taluka zwykle zgłasza około 3000-5000 akrów pomidora sezonu rabi. W tym roku nie jest to nawet 1000 akrów” – powiedział Bhise.

Protokół ze spotkania rządowej Crop Weather Watch Group dnia 19 czerwca odnotowuje 4,64 lakh hektarów pod pomidorem rabi w porównaniu z 4,96 lakh hektarów w zeszłym roku.

W marcu i kwietniu oraz na początku maja ceny załamały się, ponieważ większość plonów trafiających na rynek była gorszej jakości. Rolnicy zaczęli panikować.

„W południowych Indiach, gdzie panowały nadmierne upały, uprawy zostały zniszczone przez wirusa kędzierzawości liści. W stanie Maharashtra brak zimy i nadmierne upały w marcu i kwietniu spowodowały ataki wirusa ogórka” – powiedział Korde.

W obliczu niepewności co do cen i dostaw rolnicy sprzedawali wszelkie posiadane plony, powodując nadmiar.

Średnio każdego dnia na rynek hurtowy Narayangaon przybywa 24 000-25 000 skrzynek – każda po 20 kg pomidorów – prawie połowa z 40 000-45 000 skrzynek, które spodziewane są o tej porze roku.

Aktualnie rolnicy wykluczają szanse na złagodzenie cen w najbliższym czasie.

„Dopiero po sierpniu ceny detaliczne mogą ulec korekcie” – powiedział Korde.

Następną uprawą będzie pomidor kharif, którego przesadzanie właśnie się rozpoczęło po reaktywacji monsunu.

Artykuły powiązane