Dzień Republiki w Indiach
Dzień Republiki w Indiach – 26 stycznia – to święto celebrujące uniezależnienie się od Brytyjczyków wprowadzone w związku z podpisaniem konstytucji w styczniu 1950 roku. W Delhi odbywa się wówczas przyjmowana przez głowę państwa parada ze wszystkich regionów Indii.
Po powstaniu zwanym Buntem Sipayów w 1857 r. Rząd brytyjski oficjalnie przejął administrację i utworzył Raj Brytyjski. Przez około 89 lat – w latach 1858–1947 – ziemie Bharata znajdowały się pod brytyjską okupacją.
» Bunt Sipayów: pierwsza bitwa o indyjską niezależność
Celem okupacji brytyjskiej były korzyści handlowe uzyskiwane poprzez systematyczne i prawnie usankcjonowane okradanie bogatej historycznej spuścizny Indii, zasobów naturalnych i wykorzystywanie niewolniczej pracy ludzi. Kompania Wschodnioindyjska utworzona w celu handlu w regionie Oceanu Indyjskiego była angielską, a później brytyjską spółką akcyjną. Początkowo handel odbywał się z Indiami Mogołów i Indiami Wschodnimi , a później z Chinami Qing. Kompania ostatecznie przejęła kontrolę nad dużymi częściami subkontynentu indyjskiego. Skolonizowała części Azji Południowo-Wschodniej oraz skolonizowała Hongkong po wojnie z Chinami Qing.
Okres rządów brytyjskiego parlamentu na subkontynencie indyjskim zakończony został Podziałem Indii. Brytyjskie prowincje Indii zostały podzielone na dwa suwerenne państwa: Dominium Indii i Dominium Pakistanu, początkowo pozostawiając państwom książęcym wybór między nimi. Większość stanów książęcych zdecydowała się dołączyć do Dominium Indii lub Dominium Pakistanu, z wyjątkiem stanu Jammu & Kashmir, co do tej pory owocuje religijno-etnicznymi zamieszkami w regionie.
Ostatecznie obydwa nowe państwa stały się później Republiką Indii i Islamską Republiką Pakistanu. Wschodnia część Republiki Pakistanu stała się później Ludową Republiką Bangladeszu. Prowincja Birma we wschodnim regionie Imperium Indyjskiego stała się odrębną kolonią w 1937 roku uzyskując niepodległość w roku 1948.
Himalajskie Królestwo Sikkimu powstało jako państwo książęce po zawarciu Traktatu Anglo-Sikkimskiego w 1861 r., ale jego suwerenność pozostała nieokreślona. W 1947 Sikkim stał się niezależnym królestwem pod zwierzchnictwem Indii.
Jeszcze wcześniej, w 1796 roku spod panowania Kompanii Wschodnioindyjskiej wyłączyła się wyspa Cejlon.
Malediwy stały się protektoratem korony brytyjskiej w 1887 roku, a niepodległość uzyskały w roku 1965.
Nepal i Bhutan podpisały z Brytyjczykami traktaty wyznaczające je jako niepodległe państwa i nie były częścią Indii rządzonych przez Brytyjczyków.
Do odzyskania niepodległości przyczyniła się działalność wielu znamienitych historycznych postaci, z których najbardziej znaną jest Mohandas Karamchand Gandhi zwany Mahatmą.
» Swadeshi i hindusko-islamska współpraca
Dla głębokiego poznania atmosfery rewolucyjnych Indii i przebiegu tamtych wydarzeń rekomenduję lekturę „Autobiografii” Gandhiego, w której Mahatma mówi o swoich doświadczeniach z pospolitym ruszeniem ogarniającym całe Indie wszystkich religii.
Opowiada o tym, że ludzie muszą być gotowi mentalnie, by móc stawić bierny opór świadomie, poprzez całkowite posłuszeństwo wobec własnego – tak to nazwijmy po europejsku – sumienia, nie zaś z narzuconej roli ofiary politycznego spisku.
Przemówienie prezydenta Rosji skierowane do studentów indyjskich w Kaliningradzie