Kultura/Tradycja

Ukraina

Jechały Kozaki z Dona do domu…

Dla wielbicieli ukraińskiej kultury – Heeej, sokoły! – kawałek wesołej ludowej piosenki, dla orientacji z czym mają do czynienia. Kozacy wracali z Dona do domu, Galyę oszukali, ze sobą zabrali. Och ty, Galyu, Galyu młodziutka, Galya została oszukana i zabrana. Chodź lepiej z nami, z nami Kozakami, Będzie ci tu lepiej niż u Twojej mamy! Och ty, Galyu, Galyu młodziutka,…

indian rupee

Lakhi i crory: indyjski system liczbowy

Jaka jest różnica pomiędzy Lakh a Milion? Milion to termin używany w międzynarodowym systemie liczbowym, podczas gdy lakh, a raczej jego dziesięciokrotność to odpowiednik miliona używany w indyjskim systemie liczbowym. Większość z was słyszała o ludziach używających różnych terminów dla tej samej liczby. Numeracja indyjska i jednostka międzynarodowa różnią się od siebie. Do 10 000 wszystko jest tak samo, ale…

Rautes people

Rautes: ostatni nomadowie Nepalu

Jako jedno z ostatnich trwałych plemion koczowniczych na świecie ludzie Raute opierają się próbom nepalskiego rządu i organizacji pozarządowych osadzenia ich w stacjonarnych osadach. Są oni prawdopodobnie ostatnią w Nepalu grupą, która prowadzi koczowniczy tryb życia. Miejscem, gdzie osiadają są regiony w pobliżu lasów – tam czują się bardzo pewni siebie. W lesie zbierają dzikie leśne bulwy, owoce i zieleninę,…

Baul

Santiniketan: jak gościliśmy baulów

Fakir Monsur Hallaj powiedział – Ja jestem prawdą – To było zrozumiałe dla Boga Shariat, ludzkie prawo tego nie rozumie”. Lalon Fakir Kultura Bengalu Zachodniego w swoim naturalnym – niekomercyjnym – znaczeniu jest przede wszystkim dziełem baulów, mistyków tak starożytnych, że można znaleźć ich związek z absolutnie wszystkimi religiami i naukami, które zwykle nazywa się ezoterycznymi. Odnosi się nawet wrażenie,…

0 komentarzy
Evolution wg SadhGuru

Poszerzona teoria ewolucji: Adiyogi wg Sadhguru

W kulturze jogicznej Shiva nie jest znany jako bóg hinduskiego panteonu, ale jako Adiyogi lub pierwszy jogin – twórca jogi. Pierwsze kroki ewolucji Adiyogi był więc tym, który pierwszy zasiał w ludzkim umyśle ziarno duchowej czy intelektualnej ewolucji. Zgodnie z tradycją jogiczną, ponad piętnaście tysięcy lat temu, Shiva osiągnął swoje pełne oświecenie i rzucił się w intensywny ekstatyczny taniec w…

0 komentarzy
madgaon station

Zmienione nazwy miejscowości w Indiach

Nazwy wielu miejscowości w Indiach były zmieniane stopniowo w ciągu stuleci. Poniżej – zgodnie z wyszczególnieniem IndianExpress – podaję niektóre, z którymi jako przybysze najczęściej się spotykamy: Benaras na Varanasi Varanasi od kilku już tysięcy lat jest tradycyjnie uważane za centrum kultury północnych Indii, a nawet szerzej pojmowanej Azji.  Znane z wielości ghatów, na których codziennie odbywa się rytualne oczyszczanie,…

0 komentarzy
Europe and Bull

Europa: skąd pochodzi jej nazwa?

W jaki sposób, kiedy i dlaczego oddzielono część wielkiego azjatyckiego kontynentu nazywając tę część innym imieniem? Kto pierwszy wymyślił to imię i kiedy? Nauka nie udokumentowała historycznego momentu powstania terytorium zwanego Europą. Mit pochodzenia nazwy Europa od imienia uprowadzonej przez Zeusa księżniczki nie rzuca wyczerpującego światła na tą historię. Wyczuwa się w tej opowieści jednak zbrodnię zawłaszczenia wspólnych terytoriów w…

0 komentarzy
Koniec krótkiej epoki europocentrycznej

Koniec krótkiej epoki europocentrycznej

Historia ludzkości znana nam współcześnie sięga nie wcześniej, niż zaledwie kilka tysiącleci wstecz. Wszystko co wiemy na pewno o kulturze antycznej dotyczy głównie cywilizacji azjatyckich, północnoafrykańskich, amerykańskich i wszędzie indziej na świecie… ale nie w Europie. Zgodnie z oficjalnie przyjętą historią z końcem ostatniego zlodowacenia – ok. 9 tysięcy lat p.n.e. – powstają w południowej Azji pierwsze cywilizacje. Nasza wiedza…

0 komentarzy
Kaliyuga

Zasadnicze rysy Kaliyugi

To dość zaskakujące, że mędrzec Vyasa, któremu przypisuje się autorstwo Shrimad Bhagavatam za swego życia wiedział, że Ziemia będzie okropnym miejscem do życia w ciągu najbliższych 5 000 lat. Vyasa przewidywał już, że mężczyźni będą podrzynać sobie gardła za gotówkę, że boscy oszuści przejmą kontrolę, a średnia długość życia zostanie ograniczona do zaledwie 50 lat. »  Kaliyuga i inne yugi Oto…

0 komentarzy
Nirvana Shatakam

Nirvana Shatakam

Nie jestem umysłem, intelektem, ego ani pamięcią, nie jestem uszami, skórą, nosem czy oczami, Nie jestem przestrzenią, nie ziemią, nie ogniem, wodą ani wiatrem, jestem formą świadomości i błogości, Jestem wiecznym Shivą…. Nie jestem oddechem ani pięcioma żywiołami, Nie jestem materią, ani 5 powłokami świadomości Ani nie jestem mową, rękami ani nogami, jestem formą świadomości i błogości, Jestem wiecznym Shivą…….

0 komentarzy
Pokhara river 2

Idea pigułki moralności

Między żelaznymi bramami losu zostało zasiane ziarno czasu Podlewane przez czyny powszechnie znanych uczonych Wiedza jest niebezpiecznym przyjacielem, jeśli nikt nie określa zasad. Los całej ludzkości jak widzę spoczywa w rękach głupców King Crimson „Epitaph” W kontekście aktualnego problemu covid-19 pojawiła się alternatywna idea ratowania kondycji zdrowotnej społeczeństw. Niejaki Patrick Wood, uważany za wiodącego eksperta w dziedzinie etyki i zrównoważonego…

0 komentarzy
havan

Rytuały lecznicze

W związku z dużą liczbą zachorowań na covid-19 na całym świecie wiele społeczności próbuje radzić sobie z zapadalnością w swój indywidualny sposób. Niestety nasz wszechobecny współcześnie bóg, zwany Nauką niweczy wszelkie tego typu wysiłki. Indie, gdzie kultura rytuałów i wiara w ich zbawienną i leczniczą moc wciąż trwa od tysiącleci niestety coraz bardziej ulegają wpływom „medycznej” indoktrynacji. Chociaż tak na…

0 komentarzy
o szczęściu i magii złudzeń

O szczęściu i magii złudzeń

W dzisiejszym świecie wiele różnych cudowności kusi nas by za nimi pójść i doświadczać SZCZĘŚCIA! Szczęście – hasło magiczne, za którym idą miliony, szukając jego źródła niejednokrotnie w obietnicach różnych dostępnych współcześnie rzeczy. Gadżety społecznego statusu Najpowszechniejsze w naszym świecie teraz jest szczęście mające wynikać z otoczenia się dobrami materialnymi i siedzenia w miękkim fotelu z masażem przed plazmą z…

0 komentarzy
satkod

SAKONT – uniwersalność antycznej nauki

Historia sześcioramiennej gwiazdy na fladze Izraela jest o tysiące lat starszą od tego Dawida, którego imieniem nazwali ją Żydzi. Pierwotna jej nazwa to Sakont lub satkod, w zależności od wymowy. Ta gwiazda to symbol edukacji w Nepalu i w wielu szkołach Indii (hindi: छ कोण – Cha kona- sześciokąt), który kiedyś rozprzestrzenił się daleko poza Hindustan. Sakont został skonstruowany w…

0 komentarzy
Women in Achham

Chhaupadi-Gaokor: tabu w Nepalu i Indiach

W Nepalu kobiety w okresie menstruacyjnym są na ogół uważane za nieczyste. Na terenach wiejskich w zachodniej części kraju w tym czasie są zmuszane do przebywania w odizolowanych do tego celu przeznaczonych chatkach o niskim standardzie sanitarnym, co zwiększa ich podatność na różne konsekwencje zdrowotne. Mówi się, że Chhaupadi jest praktykowane głównie w zachodniej części Nepalu, ale to samo dotyczy…

0 komentarzy
dobro i zło

Bajka o złym i dobrym

ZŁO pojawiło się w tym samym czasie, co DOBRO. W naszym współczesnym świecie DOBRO ma podwójne znaczenie: jako rodzaj moralnej właściwości i jako wartość materialna. Wszystko zaczęło się od zaistnienia rolnictwa gminnego. Nadwyżka żywności doprowadziła do powstania technologii wykorzystywania pracy najemnej, czyli niewolnictwa. Wtedy też rozpoczęła się rywalizacja o ziemię, podział planety na ogrody warzywne, budowanie płotów granicznych, a w…

0 komentarzy
Swastika for Divali

Swastyka: historia pewnego nieporozumienia

W zachodnim świecie niewiele symboli budzi więcej emocji niż swastyka. Najwcześniejsze znane użycie symbolu swastyki – równoramiennego krzyża z ramionami wygiętymi w prawo pod kątem 90° – zostało odkryte na liczącej 15 000 lat figurce ptaka wykonanej z kła mamuta. Przypuszcza się, że starożytny grawerunek był używany jako amulet płodności i zdrowia. Znak swastyki powiązany jest z hinduskim pozdrowieniem „Svasti!”…

0 komentarzy
Nowruz: samsa

Nowruz, święto wiosny: samsa ze szpinakiem

Nowruz, święto wiosny wywodzące się ze starożytnej Persji obchodzi się w większości krajów dnia 21 marca. Nowruz świętuje się niemal we wszystkich krajach wzdłuż linii Jedwabnego Szlaku, gdzie zamieszkują parsowie oraz muzułmanie wszystkich sekt. W tych krajach, a także w krajach zachodnich, gdzie również mieszka wielu zoroastrians – festiwal ten wypada zwykle w marcu każdego roku. Ale parsowie mieszkający w…

0 komentarzy
The HU

Czasy obecne: przemijanie odwiecznych wartości

„Na próżno wysławiacie honor swoich przodków, Dlaczego odwieczne wartości przestały mieć znaczenie? Hej, zdrajco! Uklęknij!” The Hu Współcześnie wielkie idee i prawdziwych bohaterów spotyka się już tylko w Hollywoodzkich produkcjach. Tak – Jack Sparrow, Geralt, Neo… – znamy tych gości, czasem nawet lepiej, niż swoich przyjaciół. To my sami w naszych najśmielszych wizjach, przeważnie nieuświadomionych. Istnieją w naszych społeczeństwach ludzie…

0 komentarzy
Last photography of Kasturba and Mahatma Gandhi in Durban South Africa July 1913

Satyagraha: jak to było – z autobiografii Mahatmy

Niniejszy fragment stanowi kilka wybranych rozdziałów z części III Autobiografii mówiący o tym jak rozpoczął się konflikt hinduskiej części społeczeństwa z angielską władzą, obejmujący dalej aktywność zwaną jako Satyagraha. Gandhi, dzięki swoim odważnym działaniom mającym poprawić byt jego rodaków na wybrzeżu południowoafrykańskim, gdzie wielu przybywało w ramach umowy kontraktowej, staje się przywódcą klubu zwanego Kongresem, który zajmował się chronieniem praw…

0 komentarzy
Aluthgama buddhist temple

Brahmacharia: krytyka zachodniego szkolnictwa i edukacji seksualnej

W moim artykule ograniczam się jedynie do istotnego sensu zastosowania pewnych ograniczeń dla wieku szkolnego. W kulturze bramińskiej na obszarze Azji Południowej, czyli trwającej od starożytnych czasów – wg Tilaka od około 8 tys. lat – termin brahmacharia oznacza etap życia człowieka obejmujący lata nauki, czyli od lat 5 do 25. Należy tu objaśnić, że zgodnie z bramińską tradycją wiek…

0 komentarzy
Emocje, psychologia i nauka - po naszemu

Emocje, psychologia i nauka – po naszemu

Zacznijmy od przyjrzenia się przeciętnemu obrazowi myśliwego, który całe życie tropił zwierzęta – na czym on polega najbardziej: na uczuciach, doświadczeniu czy na teoretycznej podręcznikowej wiedzy? Naturalnie teoria cudzych doświadczeń i przemyśleń może być pomocna dla młodych myśliwych. Jednak podstawę profesjonalizmu stanowi tylko osobiste doświadczenie. O strzelaniu możesz czytać do woli, ale dopóki nie oddasz strzału, nie poczujesz odrzutu i…

0 komentarzy
Canacona

Epopeja goańska w skrócie, czyli spotkanie Wschodu z Zachodem

Powyższa fotka pochodzi z Canacona, regionu w południowej części stanu Goa. Tam właśnie ustanowili swą bazę wypadową portugalscy misjonarze, którzy – począwszy od pierwszej wyprawy Vasco da Gamy w XV wieku – umyślili sobie przejąć monopol na handel skarbami Wschodu z Europą. W programach edukacyjnych ministerstw oświaty nie wspomina się zbyt głośno o tym, że inspiracją dla rozwoju krajów europejskich, poszukiwań…

0 komentarzy
Varanasi

„TAJEMNY” – czyli dlaczego nie potrafimy zrozumieć wschodnioazjatyckiej religii

„OM bhur bhuvah svaha tat savitur varenyam bhargo devasya dhimahi dhiyo yo nah prachodayat” Słyszy się czasem w naszych europejskich krajach wyrazy prób zrozumienia, lub – o zgrozo! – porównywania z zachodnim punktem widzenia esencji południowoazjatyckich kultur i religii. Taki proces ma szanse powodzenia tylko wówczas, jeśli podmiot tych rozmyślań czy strona w dyskusji dysponuje odrobiną pokory i poczucia humoru,…

0 komentarzy
Diwali-Tihar

Diwali, święto świateł

Diwali czyli festiwal świateł świętuje się jako zwycięstwo dobra nad złem, światła nad ciemnością, błogosławieństwo wolności i oświecenia. Sanskryckie słowo „Dipavali” – jak oryginalnie nazywa się to święto – oznacza rząd świateł. Pierwszego wieczoru tego festiwalu całe osiedla rozbłyskują mnóstwem zapalanych światełek. Zgodnie z tradycją są to najczęściej „diyas’, czyli gliniane lampki maślane, gdzie jedynym dopuszczalnym paliwem jest ghi, czyli…

0 komentarzy
Dussehra - czyli Navratri

Navratri – w kulturze hinduskiej dziewięć najszczęśliwszych dni roku

Festiwal Navratri – inaczej Dussehra, albo Durgotsav – jest jednym z najbardziej znaczących i jednocześnie jednym z najdłużej trwających festiwali w Indiach. Navratri – czyli dosłownie: „dziewięć nocy” – oznaczają najbardziej pomyślny czas zgodnie z hinduską tradycją. Festiwal ten obchodzony jest dwa razy w roku zgodnie z kalendarzem księżycowym. Pierwszy – nazywany Chaitra Navratri / Vasanta Navratri – wypada w…

0 komentarzy
Ganesh Chaturthi

Festiwal Ganesh Chaturthi

Festiwal urodzin Ganeshi obchodzi się jako święto nowych początków i usuwania przeszkód. Ganesh Chaturthi to dziesięciodniowy festiwal obchodzony w Indiach i Nepalu oraz niektórych innych krajach hinduistycznych w imię urodzin słoniogłowego Ganeshi, patrona dobrobytu, powodzenia, bogactwa i inteligencji. Ganesha jest w hinduskim panteonie synem Lorda Shivy i Parvati. Prócz tego szczególnego festiwalu imię Ganeshi – znanego również jako Heramba, Ekadanta,…

0 komentarzy
Kaliyuga

Kaliyuga i inne yugi

Pękają mury z inskrypcjami proroków Na narzędziach śmierci lśni jasny blask słońca Gdy każdy człowiek jest rozdarty przez sny i koszmary, Nikt nie złoży laurowego wieńca, gdy cisza zagłusza krzyk. Chaos będzie moim epitafium. Kiedy pełznę wyboistą i krętą ścieżką Jeśli nam się uda, usiądziemy i będziemy śmiać się. Ale obawiam się, że jutro będę płakać. King Crimson „Epitaph” Koncepcję…

0 komentarzy
Puri małpi świat

Ramayana: małpi świat

Słyszeliście już o Hanumanie? To ten gość z małpią twarzą, ogonem i dużą pałką, który zarządza rzeszami pomniejszych małp. Hinduska kultura stworzyła taką postać, by jasne było dla wszystkich i dla nas samych kim jesteśmy. Hanuman to postać z „Ramayany”: to wierny generał swojego małpiego króla Sugrivy i oddany sługa Ramy. W hinduskiej kulturze jest on tym, który – jak…

0 komentarzy
Kolkata holy tree

Śniący świat Indii

Ten artykuł jest wyciągiem z pisaniny K.G.Junga… …a to dlatego, że w genialny sposób potrafił namalować świat Indii i to, czego dostrzeżenie mogłoby być dla Europy cenne. „Pośród całej tej znikomości, w tym pustym zgiełku, człowiek uświadamia sobie istnienie ahistorycznego trwania. Wydaje się, jakby w Indiach nie było niczego takiego, co nie istniałoby już po stokroć wcześniej. Każdy, kto żyje…

0 komentarzy
billioners weddings

Budżet luksusowych wesel w Indiach

Było już na Lifeofus.net o hinduskich tradycjach weselnych… …i o tym czym jest wesele dla ojców córek. Teraz o wielkich wydarzeniach tych, którzy liczą swoje rupie w crorach. Budżet luksusowych wesel w Indiach zaczyna się od sumy 1,3 miliona funtów. Tysiąc gości, tuzin prywatnych samolotów. Ponad tysiąc osób personelu pomocniczego, rozrywkowego, żywnościowego i napojów oraz zespołów hotelarskich. Floty prywatnych samochodów…

0 komentarzy
Kolkata, young lady

Indie: krótka historia saree

Indyjski strój saree uważany jest za jedną z najstarszych form odzieży na świecie. Udokumentowano ponad 5 tysięcy lat istnienia tej tradycji ubioru, a wiemy przecież, że wysoko rozwinięta cywilizacja indyjska sięga daleko jeszcze wstecz. O tradycji noszenia saree wspominają Księgi Wed, jako jedne z najstarszych pisanych źródeł, a także zapisy z Cywilizacji Doliny Indusu datowane na lata od 3 300…

0 komentarzy

Sita Subedi: jednonoga tancerka

Katthak to jeden z klasycznych indyjskich stylów tańca, praktykowany również w Nepalu. Prezentuję teraz znaną mi tancerkę katthak pochodzącą z Nepalu, której szczególną cechą jest przezwyciężenie swych niedoskonałości na drodze do realizacji życiowego marzenia. Styl katthak cechuje się bardzo szybkimi ruchami nóg w niektórych momentach. Sita dysponuje jedną nogą i doskonale sobie z tym radzi w tej szczególnej sztuce. Katthak…

0 komentarzy
siedemdziesiąt siedem słoni

Siedemdziesiąt siedem słoni: o indyjskim weselu

Dla uzupełnienia mojego postu Ślub w tradycji hinduskiej załączam fragment książki Piotra Biedrzyckiego „Siedemdziesiąt siedem słoni”.  Prezentuje ona ciekawy obraz społeczności indyjskiej i kilka uzupełnień na temat indyjskich ślubów i wesel. „…W piątkowy wieczór spotkałem się z Marguerite, w jednej z największych w Bombaju galerii handlowych. Wybór uroczystych ubrań był nieprzebrany. Sherwani we wszystkich możliwych modelach, rodzajach, kolorach i rozmiarach….

0 komentarzy
Rama Varanasi

Ramayana: jak Rama znalazł się na wygnaniu

„RAMAYANY” treści ciąg dalszy Po tym jak dotarłam do wyciętego – dzięki zręczności nieznanego mi czytelnika pewnej biblioteki publicznej – fragmentu eposu i NIE dowiedziałam się w jaki sposób książę Rama wielbiony przez wszystkich poddanych znalazł się na wygnaniu… cytuję poniżej ten oto wybrakowany, a kluczowy dla mnie element epopei. …Zręczna służka sączyła dalej jad w serce młodszej królowej. Rozpieszczana…

0 komentarzy
The Ramayana

Ramayana: najważniejszy epos hinduski

Indyjski poemat epicki Ramayana powstał około trzy i pół tysiąca lat temu. Według przekazów autorem eposu jest poeta zwany Walmiki.  Dzieło obejmuje 24 tysiące strof spisane w sanskrycie. Ramajana obecna jest w świadomości społecznej ponad pięciuset milionów mieszkańców Indii i każde dziecko, każdy dorosły zna – mniej lub bardziej – treść eposu, historię spotkania Sity i Ramy oraz dalsze dzieje…

0 komentarzy
Ranbindranath Tagore

Rabindranath Tagore

„My, ludzie opanowani jedną ideą, jednoczymy się prawdziwie tylko z tymi, którzy potrafią się zgodzić z naszymi poglądami. Ci natomiast, którzy tego nie potrafią, mogą z nami współżyć tylko oszukując nas.” Rabindranath Tagore – Dom i świat Rabindranath Thakur – nazywany w rodzinie Rabim – był najmłodszym z trzynaściorga dzieci wielkiego filozofa i reformatora Debendranath Tagore i Sarady Devi. Urodził…

0 komentarzy
ghodejatranepalarmy

Ghode Jatra: wielki festiwal Newarów, Kathmandu

Ghode Jatra, czyli Wielka Parada Koni jest drugim dniem festiwalu Pahachare. W tym roku festiwal wypadł dnia 5 kwietnia. Według tradycji tego dnia celebruje się klęskę Tundi, demona, który kiedyś mieszkał na łące znanej dziś jako Tundikhel. Po jego śmierci został podeptany pod kopytami koni. Mówi się, że festiwal Ghode Jatra został zainicjowany, aby upewnić się, że jego duch został…

0 komentarzy
Shiva

Kultura wedyjska w skrócie

Półwysep Indyjski – obejmujący główne kraje Indii, Nepalu i Bhutanu – jest siedliskiem panującej od pradziejów kultury wedyjskiej. Starożytne źródła potwierdzają, że jeszcze w czasach, gdy w Europie leżał lodowiec, na Półwyspie kwitła bogata kultura przy której rozwijały się różnorodne dziedziny nauki, w tym medycyna, architektura, matematyka. Na podłożu tej kultury w ciągu kilku tysiącleci rozwinęło się wiele odłamów religijnych,…

0 komentarzy
Saraswati

Saraswati Puja

Święto Saraswati jest jednym z najważniejszych festiwali obchodzonych w Nepalu i Indiach. Wydarzenie to nazywane jest też Shree Panchami lub Basanta Panchami i zazwyczaj wypada w lutym. Saraswati jest czteroręką postacią z hinduskiego panteonu. Siedzi ona na białym lotosie a jej bahaanem – pojazdem – jest biały łabędź. W ręku trzyma Veenę (szarpany instrument strunowy), książkę i malę. Jest ona…

0 komentarzy
kobieta w kulturze islamu

Bangladesz: kobieta w kulturze islamu

Muzułmańska mama to taka jak w reklamie mydełka dla całej rodziny marki Lifebuoy: uśmiechnięta, bez zakrytej twarzy, ale z włosami przykrytymi kolorową – najlepiej czerwono-zieloną – chustą. Kobiety ubierają się tu wcale różnorodnie i czerń wcale nie jest często spotykana. Nawet jeżeli babka ma na sobie „namiot”, to w tym kraju często on bywa kolorowy, na przykład wiele z nich…

0 komentarzy
hijra

India: kim są hijra

Hijra jest jedną z kast w Indiach, Bangladeszu i Pakistanie obejmującą przedstawicieli trzeciej płci… czyli społeczności osób transpłciowych, biseksualistów, homoseksualistów i eunuchów. Nie jest to zupełnie to samo zjawisko, co ruch transwestytów na Zachodzie. Ruch Hijrów istnieje na Subkontynencie od dawna, już święte pisma wedyjskie wspominały o ich obecności i roli w induskim społeczeństwie. Hijrowie ubierają się i zachowują jak…

0 komentarzy
Indian Independence Day

Dzień Niepodległości Indii

Rocznica ta stanowi jedno z trzech najważniejszych świąt narodowych w kraju. Dwa pozostałe to obchodzony 26 stycznia Dzień Republiki oraz Gandhi Jayanti, urodziny Mahatmy Gandhi 2 października. Odkąd Indie odzyskały niezależność od rządów brytyjskich w 1947 roku w całym kraju świętuje się tę rocznicę ze stałą datą 15 sierpnia. Indie pozostawały pod władzą Brytyjczyków przez prawie dwa stulecia. Po latach…

0 komentarzy
Kaudia Yala Yatra

Orissa: pielgrzymka pomarańczowych ludzi

W dniu dzisiejszym naszą główną Konark Highway zmierzały nieprzebrane ilości pomarańczowych pielgrzymów. Ilekroć wyjrzałam przez okno na odcinku drogi widocznym z naszego domu widać było podzwaniających lub śpiewających hindusów poprzebieranych w pomarańczowe kolory. Każdy z nich niósł na ramieniu dwumetrowej długości patyk z pozatykanymi weń plastikowymi symbolami kultury hindu. Patyk zakończony był po obu stronach naczyniami, w których zapewne mieściła…

0 komentarzy
Ratha Yatra Festival

Puri: Rath Yatra – największy festiwal w tym roku

Festiwal Rath Yatra, czyli coroczna “podróż rydwanów”… tradycyjnie mający miejsce w Puri – w stanie Orissa – jest powiązany z postacią Sri Jagannatha. Kiedy wypada festiwal Rath Yatra odbywa się w dniu Ashadha Shukla Dwitiya, czyli drugiego dnia po nowiu miesiąca Ashadha hinduskiego kalendarza. Według kalendarza gregoriańskiego czas ten przypada na czerwiec – lipiec. W roku 2018 dzień festiwalu wypadł…

0 komentarzy
kremacja w Varanasi

Opowieści z Varanasi: kremacja na Harish Chandra Ghat

Varanasi, poniedziałek, 25/06/2018 Nazywam się Deviv, opowiem o rytuale kremacyjnym w hinduskiej tradycji, tak jak ją podtrzymujemy tu w Benares. Znajdujemy się obecnie na Harish Chandra Ghat. Tu kremowane są wszystkie ciała, bez rozróżnienia na kasty i religie. Kremacje w tym miejscu obejmują również elektryczne spalanie. Prócz tego w Varanasi jest jeszcze jeden ghat – Manikarnika Ghat – gdzie palenie…

0 komentarzy
Durga i my

Dzień specjalny: jedenasty dzień po pełni

10 czerwca, Ekadashi czyli 26 dzień miesiąca Jesth, 2075 kalendarza Bikram Sambat Ekadashi to w Nepalu dzień wyjątkowy. Wypada on zawsze jedenastego dnia po nowiu oraz jedenastego dnia po pełni księżyca – dwa razy każdego miesiąca w nepalskim kalendarzu. » Więcej o nepalskim kalendarzu Bikram Sambat Wielu stara się podtrzymać przykazania nauk ajurwedyjskich i utrzymać tego dnia post wstrzymując się od jedzenia…

0 komentarzy