Ciekawe miejsca

Garden of Dreams, Katmandu

Kathmandu: Garden of Dreams

Otwarty od 9.00 do 22.00 siedem dni w tygodniu. Tridevi Sadak, Kathmandu 44600, Nepal Telefon: +977 1-4425340 Czekając na moment, w którym mieliśmy odebrać nasze wizy indyjskie postanowiliśmy nadrobić zaległości w zakresie oferty turystycznej Kathmandu, znajdując jednocześnie przyjemne miejsce, gdzie możemy pozwolić odpocząć naszym nogom. Najbardziej nas kusił Garden of Dreams, z powodu swojego położenia w centrum miasta. Wielokrotnie wędrując…

0 komentarzy
Muzułmańskie dziewczynki nad zalewem przy sieciach chińskich

Wrażenia z Kerali

Nasza stacja docelowa w Kerali – Erankulam. Po trzech dniach wysiadywania i zmieniania pozycji byliśmy obuci i spakowani już na czterdzieści minut przed wysiadką. „Teraz Ernakulam” – pytaliśmy hinduskich podróżnych niecierpliwie, chcąc ujrzeć w końcu naszą ziemię obiecaną. Zagadkowo pojawiła się stacja Ernakulam Town, więc stwierdziliśmy, że jeśli zdążymy wysiąść to wysiądziemy…  Nowa ziemia przywitała nas czystym peronem na czystej…

0 komentarzy
Kathmandu fun park

Kathmandu z dziećmi: fun park

Przybywszy do Kathmandu postanowiliśmy nieco rozerwać siebie i nasze maluchy – wszak znajdujemy się w stolicy… Mieliśmy na myśli tradycyjne europejskie wesołe miasteczko, nie park do uprawiania jogi i medytacji. Takie miejsca są również dostępne także w centrum miasta – chociażby popularny Garden of Dreams w centrum Kathmandu lub Ratna Park przy kluczowym węźle komunikacyjnym w stolicy. Oferta wesołych miasteczek…

0 komentarzy
Monsunowa wyprawa na Sarangkot

Monsunowa wyprawa na Sarangkot

Dnia 1 lipca wyruszyliśmy całą rodziną na Sarangkot. Wyszliśmy nie tak rano, bo ok. 11. Było słonecznie i – dzięki nocnym ulewom – parno… co jednak zasadniczo nam bardzo odpowiada. Po przeżyciu ciężkiej zimy w Nepalu (gdy temperatura schodziła poniżej 10 stopni Celsjusza) aż do tej pory cenimy każdą możliwość wygrzania kości. Właściwie z Pokhary są trzy powszechnie używane drogi…

0 komentarzy
Mała świątynka w drodze do Stupy Pokoju, Pokhara

Hinduskie świątynie Pokhary

Bindyabasini Temple została wzniesiona w 1760 roku. To najbardziej popularne w Pokharze miejsce kultu religijnego, zaraz po Tal Barahi Temple. Umiejscowiona jest u podnóży Sarangkotu, tam gdzie zaczyna się asfaltowa droga prowadząca na szczyt góry, w pobliżu Old Bazar – miejsca gdzie czas zatrzymał się w ceglastych murach od czasów XVII wieku. Świątynia poświęcona jest kultowi Durgi znanej też jako Shakti…

0 komentarzy

Życie w Methlang i okolicy

Wieś Methlang właściwie należy terytorialnie do Pokhary. Otoczona lasem porastającym masyw Sarangkotu leży konkretnie na kamienistej drodze prowadzącej z centrum miasta zakolami na szczyt góry. Masyw Sarangkotu z kolei otoczony jest niemal w całości zabudowaniami Pokhary, w które wliczyć należy także profilowany turystycznie Lakeside wraz z jeziorem Phewa. Na zachód od góry natomiast ciągnie się dalej pasmo zalesionych wzgórz, nad…

0 komentarzy

Jesienny bieg w stronę Annapurny

poniedziałek, 24 października 2017 22 października miał odbywać się Annapurna 100 ultra trail race – pokharski ultramaraton na trasie 50 oraz 100 km. Ultaramaraton prowadzony jest od kilkunastu lat i za każdym razem trasa jest nieco modyfikowana, chociaż z jego nazwą wiąże się stale określony region i charakter tego biegu: wznoszące się stromo pola ryżowe, trasy leśne z podbieżkami, czasem…

0 komentarzy

Topografia Pokhary i dzielnica buddyjska

24 marca, piątek W swojej północno-zachodniej części Pokhara pełna jest kolorowych domków z powiewającymi na nich modlitewnymi flagami. Kolorowych domków w Pokharze pełno jest wszędzie. Patrząc z góry na leżące w dolinie miasto i jego kolorowe klocki ma się o wiele milsze wrażenia, niż spoglądając ze wzgórza Swajambunath na leżące w dole zaczadzone Kathmandu. Pokhara w większości jest hinduistyczna, jednak…

Tehrathum Dharan

Wschód Nepalu: Dharan i Mahabharat Range

Dharan – miasto we wschodnim Nepalu, dystrykcie Sunsari… usytuowane pomiędzy masywem Mahabharat Range  a pagórkami regionu  Terai. W latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku mieścił on centrum rekrutacji do Brygad Gurkhów, znanych ze swej waleczności, stanowiących jedną z największych legend Nepalu. Obecnie Dharan jest głównym centrum szkolenia nepalskich futbolistów, a także zawodników różnych sztuk walk. Drugiego dnia w Dharanie wybraliśmy się na eksplorowanie…

His Holiness Karmapa Urgyen Trinley Dorje

Spotkanie z XVII Karmapą

Punkt o drugiej zebraliśmy się i pomaleńku pomaszerowaliśmy do biura rezerwacji zatwierdzić nasze spotkanie. Miła Tybetanka, która poprzedniego dnia karmiła Ankę czekoladą była zaskoczona moją wizytą z dwójką innych blond dzieciaków. W odpowiedzi na jej pytanie o ulubienicę wskazałam wchodzącą dopiero do biura głowę rodziny wraz z najmłodszą. Dwie sekundy zawieszenia z otwartą buzią po usłyszeniu liczby dziewczynek, które mamy…

Bodhgaya ponownie

22 lutego, środa. Do Bodhgai przyjechaliśmy po pierwszej w nocy. Nasz rikszarz kręcił się nie mogąc znaleźć guesthousa, zajechał nawet pod samą Mahabodhi temple. Niesamowitym doświadczeniem w tej nocnej podroży rikszą było dla mnie pierwsze w moim życiu spotkanie kogoś – prawdopodobnie Tybetańczyka – medytującego w następujący sposób: noc głęboka, puste ulice, droga asfaltowa prowadząca wokół świątyni i – może…

Wielki Banian w Kalkucie

Banian, czyli figowiec bengalski jest rośliną tej samej rodziny co drzewo dające figi jadalne, oraz powszechne u nas fikusy doniczkowe. To specyficzny gatunek, który wytwarza korzenie powietrzne wyrastające z konarów drzew. Korzenie te służą zaopatrzeniu rośliny w wodę pobieraną z powietrza. Dosiegając ziemi zakotwiczają się i stają się kolejnym pniem drzewa. Tym samym jeden osobnik gatunku figowiec bengalski potrafi w…

Kolkata dzień drugi

Na niedzielę zaplanowaliśmy sobie kolejny zestaw atrakcji turystycznych. Po całkiem europejskim śniadaniu podanym przez naszą kolkacką gospodynię, w postaci grzanek z masłem i miodem popijanych mlekiem lub herbatką, czyli tradycyjnie – tak, jak lubimy zebraliśmy się szybciutko by zdążyć zrealizować nasz program turystyczny. Pośpiech jednak to nie jest styl indyjski, a więc po odebraniu telefonu od taksówkarza, że czeka on…

Pałac Victorii i kolkata healing drum circle

Sobota była dla nas zupełnie niesamowita, głównie z powodu pełni księżyca. Spośród szerokiej gamy atrakcji turystycznych, jakie oferuje Kalkuta, jako najbardziej bazowy must see wybraliśmy Victoria House, czyli pałac królowej Viktorii z okresu brytyjskich rządów. Obecnie mieści się w nim muzeum. Nie było tam jednak niebotycznych ilości niepowtarzalnych eksponatów. Pałac otoczony jest fosą i ogrodem królewskim, w którym Indusi lubią…

Ramachandra Guest house

5 czerwca 2015, piątek Dwa tygodnie temu poszliśmy na spacer do właściwego Auroville, czyli miasteczka położonego w lesie. Pośród śpiewających ptaszków, biegających wiewiórek induskich (takie szare kitki skaczące po drzewach, zupełnie podobne do rosyjskiego burunduka) powstaje nowoczesne miasto ekologiczne. Nie ma w nim dróg asfaltowych, a jedynie ubite drogi z czerwonoziemów, obowiązuje też zakaz ruchu czterokołowego. W tej oto miłej…

Wycieczka z Anką na rozpoznanie buddyjskich tradycji w Pokharze

27 września 2016, wtorek W sobotę, jak to przykładnie należy robić zebrałam się z Anką, moją najmłodsza piechurką i poszłyśmy na wycieczkę obierając za cel Matepani Gompa, klasztor buddyjski w tradycji Kagyu. Bazując na mapie turystycznej Pokhary wybrałam ten obiekt, dlatego że jest umiejscowiony w miłym zalesionym obszarze, na niewielkim wzgórzu, a jednocześnie relatywnie niedaleko od miasta. To umożliwiało zrealizowanie…

Wizyta w Amar Kutir

23 stycznia były w Indii urodziny niejakiego Subhas Chandra Bose… Chandra Bose był politykiem, który pokierował całą akcją wyzwolenia Indii od Anglików.  Indusi cenią sobie swoją indyjskość, dlatego Bose powszechnie uważa się za bohatera. Dlatego też 23 stycznia ustanowiono dniem wolnym od nauki… Abstrahując od dywagacji polityczno-historycznych, wybrałyśmy się z Mają i Katią na wycieczkę po okolicy. Poszłyśmy w kierunku…

W ogrodzie Buddy

5 czerwiec 2015, piątek Żal mi było niezmiernie opuszczać leśną ciszę, ale przedłożyliśmy jako pierwszy komfort maluchów, gdyż komary jadły nas w nocy niemiłosiernie. Priorytetem bylo dla nas rozeznanie się w zasadach zamieszkania w Auroville. Postanowiliśmy więc poszukać kogoś, kto jest w temacie i potrafi nam to wyłożyć „po naszemu”. Zamieszkaliśmy więc u miłej Svietlany w domu w komfortowym, przestrzennym…

Sadhana Forest Expirence

Pobudka o szóstej to dla mnie nie nowina… ale życie bez kawy to jednak jest nie lada wyzwanie. Wstajemy, komu nie zimno o szóstej, ten się myje w proekologicznym systemie oszczędzania wody, przy użyciu szarego mydła. Gimnastyka poranna zaspanej młodzieży i – jako tako rozbudzeni – uczestnicy ekologicznego projektu rozkładają siły na drużyny. Serwisujemy las, usprawniamy meliorację, praca tylko do…

Podróż na wschód, Tamil Nadu  

30 kwietnia 2015, czwartek Nadszedł czas wyboru regionu Indii, w którym chcemy spędzić resztę naszej sześciomiesięcznej wizy… a może i więcej. Wybór padł na Auroville, międzynarodowe miasto założone przez Matkę – The Mother – wraz ze Sri Aurobindo. Zastanawialiśmy się jakiś czas i uznaliśmy, że to może być coś dla nas. W każdym razie – warto spróbować, a przynajmniej zobaczyć. Kupić bilet…