Nepal: festiwal Holi czyli Phagu Purnima

Nepal: festiwal Holi czyli Phagu Purnima

Fagu Purnima lub Holi to hinduski festiwal obchodzony w czasie pełni księżyca…

pod koniec nepalskiego miesiąca Falgun zgodnie z kalendarzem Bikram Sambat.

Ludzie w południowonepalskim regionie Terai świętują Holi dzień później w stosunku do Holi świętowanego w Dolinie Katmandu i w górzystych regionach Nepalu. Holi będzie obchodzony 1 marca na wzgórzach, podczas gdy w Terai święto będzie obchodzone dzień później – dnia 2 marca.

W Nepalu festiwal Holi  zaczyna się tydzień przed głównym dniem święta Holi. W południe pierwszego dnia festiwalu, przed domem Kumari na placu Bashantapur Durbar w Katmandu ustawia się tak zwany chir – długi bambusowy kij pokryty kawałkami kolorowych tkanin. W dniu święta Holi chir zostaje zaniesiony na plac Tudikhel i tam spalony. W wioskach i na ulicach miast także pali się ogniska, co jest bardzo ważną częścią Holi. Ludzie także grają i tańczą, niektórzy piją regionalne napitki alkoholowe typu bhang lub rakshi. Popioły z ognisk są zabierane do domów, gdyż uważa się, że zapewnia to ochronę przed złem.

Wydarzenie nosi nazwę Chir Haran lub Holika Dahan. Jedna z legend głosi, że ten festiwal powstał jako święto upamiętniające śmierć złej czarownicy Holika. Wiele razy próbowała ona zabić swego siostrzeńca, wyznawcę Vishnu, który zapewnił chłopcu ochronę przed jej czarami. Chociaż Holika chroniona błogosławieństwem Shivy myślała, że ogień nie może jej zniszczyć, ostatecznie zginęła od niego.

Choć festiwal obchodzony jest przez siedem dni, ludzie zazwyczaj świętują tylko przez ostatnie dwa dni obsypując się i oblewając wzajemnie farbami i wodą. Dzieci rozpoczynają zabawy z wodą i farbami z pierwszym dniem festiwalu – tydzień przed głównym świętem Holi. Dawniej ludzie używali pistolety wodne z bambusa zwane pichkari do oblewania się kolorową wodą. Obecnie używa się baloników wypełnionych wodą – zwanych po nepalsku lola – i plastikowych pichkari.

Holi jest oficjalnym świętem w Nepalu, dniem wolnym od pracy. Biura i szkoły są zamknięte na Fagun Purnima, dwa ostatnie dni festiwalu.

Subskrybuj mój kanał youtube – film poniżej.

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: