Methi sabji – ziemniaczki festiwalowe

Methi sabji – ziemniaczki festiwalowe

Methi bhaji albo methi sabji – czyli warzywa z kozieradką – to standardowa potrawa przygotowywana w okresie festiwalu Navratri.

Jeśli potrawa nazywa się sabji, nie oznacza to wcale kolorowego bukietu warzyw. W Indiach głównym warzywem jest ziemniak i cebula, za nim idą – w częstotliwości – pozostałe rośliny warzywne… Wspomniana kozieradka jest popularną w całych Indiach zieleniną sprzedawaną zarówno w pęczkach w warzywniaku, jak i suszona w saszetkach.

Moje ziemniaki wstępnie obsmażyłam jak na frytki, tyle że krócej, wyjmowałam jeszcze jasnożółte. Po wymieszaniu duszenie było dużo krótsze, zielenina nie przegryzła się z ziemniakami w tym stopniu co oryginalnie. Jeżeli zrobić je tak, jak poniżej, konsystencja będzie zupełnie inna, ziemniaki zmienią swoją formę i nabiorą więcej aromatu.

Składniki na dwie porcje:

Składnik Ilość
świeże ziele methi1 pęczek
ziemniaki 4 duże / okolo 1 kg
cebula2 średnie
czosnek 4 ząbki
zielona papryczka chilli 2 sztuki
świeży orzech kokosowyćwiartka miąższu niedużego orzecha
asaofetida1 szczypta
kurkuma 1 szczypta
olej do smażenia 3 łyzki
sól do smaku

Warzywa oczyść, cebulę pokrój w kostkę. Chilli i czosnek w drobną kosteczkę. Ziemniaki również w kostkę (lub w paski – jak u mnie). Zieleninę kozieradki posiekaj drobno. Miąższ kokosa utrzyj na grubej tarce.

Cebulkę wrzucaj na gorący olej, smaż aż będzie szklista. Zmniejsz ogień i dodaj posiekany czosnek i chilli, smaż mieszając około 10 sekund. Następnie dodaj kurkumę i asaofetidę, wymieszaj.

Teraz na patelnię dodaj ziemniaki, wymieszaj. Smaż około 7 minut co chwilę mieszając. Następnie dodaj posiekane ziele kozieradki i sól. Wymieszaj i zmniejsz ogień.

Teraz ziemniaczki z przyprawami powinny dusić się pod przykryciem. Czas duszenia zależy od rozmiarów kostki – około 15 minut. W mojej przyspieszonej wersji – z obsmażonymi uprzednio w głębokim oleju ziemniakami – wystarczyło 5 minut duszenia. Zależnie od naczyń jakie posiadasz – powinieneś sprawdzić, czy potrawa nie przypala się, jeżeli nie wytwarza się dużo pary, dodaj trochę wody. Pamiętaj, ze para naprawdę jest bardzo gorąca, chroń ręce.

Gdy uznasz, że ziemniaczki są gotowe, dodaj utarty na tarce miąższ kokosa. Kokos nie może gotować się, a dusić – jeżeli w ziemniaczkach znajduje się woda, powinieneś najpierw ja odparować i dopiero dodać kokos. Ten moment uwieczniłam na powyższej fotografii.

Dobrze wymieszaj i smaż jeszcze chwilę. Podając przybierz świeżymi listkami kozieradki. U nas mieliśmy sos drobiowy, ale Hindusi w tych dniach wstrzymują się od mięsa (jako że wiele środowisk hinduskich generalnie dopuszcza jedzenie drobiu i mięsa koziego). Oryginalnie w okresie Navratri methi sabji podaje się z kuttu atta roti, czyli z plackami roti z mąki gryczanej.

Tu przeczytaj jak Hindusi świętują festiwal Navratri i co on dla nich oznacza. 

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: