Goa: fort Cabo de Rama

Goa: fort Cabo de Rama

‘Cabo De Rama’ to kluczowy punkt widokowy oraz miejsce historyczne położone w dystrykcie Canacona stanu Goa.

Chociaż mury nie wyglądają na antyczne, to jednak samo miejsce Cabo de Rama ma bardzo długa historię i wiele się tutaj działo.

Według świętych antycznych tekstów Ramayany Lord Rama odnalazł tu schronienie ze swa żoną Sitą w ciągu ich 14 lat wygnania z królestwa Ayodhya. Informacja, że to właśnie tu zamieszkał Rama pochodzi z okresu rządów królów Soonda, którzy wybudowali i zajmowali ten fort. Portugalska nazwa Cabo De Rama – “przylądek Ramy” – pochodzi od nazwy nadanej przez Soonda – Rama Killa. Ten fort był świadkiem bezwzględnych bitew między królami Soondy i Portugalczykami.

Saga Soonda dotarła na Goa z Karnataki.

W roku 1763 fort przejęli Portugalczycy po makabrycznej bitwie z królami Soonda. Współcześnie widzimy jedynie obronne mury fortu. Ten obszar – zajmujący powierzchnię 18 000 metrów kwadratowych – chroniony był przez 21 dział kanonicznych, z których kilka wciąż jeszcze znajduje się na terytorium twierdzy. Zostały one wykonane z litego żelaza i poddane drobnej renowacji mogłyby prezentować się jak nowe. Jeżeli przyjrzeć się bliżej widoczny jest na nich rok produkcji – można odczytać, że pochodzą z XVII wieku.

Jedną z głównych przyczyn, dla której Portugalczycy upatrzyli sobie ten właśnie fort jest specyficzna lokalizacja zapewniająca doskonały widok z murów zachodnich twierdzy na wody Morza Arabskiego i wstęgę wybrzeża Canacona i Salcette, co pozwalało mieszkańcom ustrzec się przed atakami od strony morza.

W końcu jednak Portugalczycy porzucili to miejsce. Potem – aż do roku 1955 – mieściło się tutaj więzienie rządowe. Budynki, które były używane jako więzienie, są wykorzystywane obecnie jako placówka rządowa, goszcząc od czasu do czasu naukowców i badaczy z Narodowego Instytutu Oceanografii.

Na prawo od fortu mieści się wieża strażnicza, chroniąca wybrzeże.

Tuż poniżej znajduje się antyczne święte jezioro, które – pomimo złego stanu – jest szczególnym miejscem hinduskich pielgrzymek, co wiąże się z żywym kultem Ramy. Spoglądając na wody tego zbiornika staje się jasnym, że miejsce ma bardzo silne podziemne źródła. Jeziorko stanowi argument za tym, że pierwotnymi budowniczymi fortu byli hindusi. Posiada ono – podobnie jak we wszystkich hinduskich świątyniach stanu Goa – dwustronne schody prowadzące w dół, obecnie zasypane w dużym stopniu liśćmi i błotem. Wiadomo więc, że za czasów królów Soonda służył ono do kąpieli i ceremonii religijnych.

Po stronie zachodniej fortu jest również wąska i stroma ścieżka, którą można zejść niżej aż do plaży.

Na terytorium fortu mieści się stara kapliczka im. St. Antonio Chapel, w której lokalni katolicy wciąż odprawiają msze.

Biały kościółek i czarne mury fortu pośród zieleni dają sceniczne widoki doskonale dla obiektywu.

» Więcej o Canacona

» #goacanacona

» #goacanacona #caboderama #fortcaboderama #canacona #historiaindii #podrozedoroty

 

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: