Anand Bazar: największa na świecie kuchnia

Anand Bazar: największa na świecie kuchnia

Sri Jagannath Mandir znany jest ze swej niesamowitej kuchni.

Jest ona uważana za największą kuchnię na świecie. Jej wymiary to 30 na 50 metrów. Składa się ona z 32 pomieszczeń, w których funkcjonuje 250 glinianych pieców. Dziennie zużywa się tu ponad 1000 kg ryżu. Około 600 kucharzy i 400 asystentów służy tutaj codziennie przygotowując pokarm na święty prasad dla wielkiego Sri Jagannath. Kuchnia obsługuje dziennie około trzydzieści tysięcy wyznawców.

Unikalne dania kuchni Jagannatha zwane są łącznie Mahaprasada. W ciągu dnia przygotowuje się 6 różnych posiłków o różnych porach dnia. Na specjalne okazje – jak na przykład styczniowy festiwal Makar Sankrati – przygotowywane jest ponad 80 różnych dań.

Prasad jest dwojakiego rodzaju: sankundi i sukhila. Sankundi obejmuje ryż gotowany na różne sposoby, dal i warzywa, sukhila zaś to suszony prasad, który wierni kupują do domu by stosować przy różnych okazjach.

Jedzenie na Mahaprasad musi być satvic, czyli czyste. Oznacza to, że do przygotowania nie używa się cebuli i czosnku, a także ziemniaków, pomidorów, chilli, kapusty, kalafiora, papai. Zakazane są też przyprawy, cukier i rafinowany olej oraz oczywiście wszystkie syntetyczne produkty tak powszechnie stosowane współcześnie w przyrządzaniu dań. Do smażenia używa się jedynie czystego ghee – klarowanego masła – a do słodzenia jaggery. Cóż więc zostaje z czystych składników? Używa się przede wszystkim ryżu i daalu, przyrządza się też curry z innych – dopuszczalnych – warzyw.

Najpierw jedzenie ofiaruje się na ołtarzach i wtedy jest ono czyste od przypraw. Jednak podane przychodzącym do Anand Bazar wiernym zostaje okraszone aromatem garam masali i innych wyjątkowych dodatków. Konsumpcja czystych od chemii dań podawanych na bananowych liściach z pewnością musi być wyjątkowym doświadczeniem.

Uważa się, że w kuchni gotuje Mahalakshmi we własnej osobie, a kucharze i asystenci są jej pomocnikami. Na kilka tygodni przed festiwalem Ratha Yatra Lord Jagannath ma gorączkę i Lakshmi wtedy nie gotuje by móc zająć się chorym mężem. Dlatego uważa się, że jedzenie nie będzie wtedy smaczne i kuchnia jest zamknięta.

Podczas Ratha Yatra, kiedy Lord Jagannath przebywa w świątyni Sri Gundicha – to jest poza domem – jedzenie również nie jest smaczne, gdyż Lakshmi nie ma żadnego zapału do gotowania.

Uważa się również, że jeśli Sri Lakshmi jest niezadowolona z przygotowań kucharzy, na terenie świątyni w tajemniczy sposób pojawia się pies. Jeżeli pojawi się, uważa się go za manifestację Kutama Chandi, tantrycznej postaci odpowiadającej za czystość żywności. Jeśli pies jest tam widziany, całe jedzenie musi zostać wyrzucone i przygotowane ponownie.

Niestety wstęp do Anand Bazar mają tylko rodowici hindusi. Biali z pochodzenia – nawet jeżeli są obecnie wyznawcami Jagannatha – nie mają dostępu przed oblicze najwyższego, a tym samym nie mogą wstąpić w progi Sri Jagannath Mandir, jego kuchni ani żadnej innej świątyni hinduskiej w Orissie. Jeżeli życzysz sobie skonsumować święty prasad, zwróć się do biura informacji świątyni, a pracownik przyniesie ci twoją porcję na zamówienie.

Subskrybuj mój kanał youtube – filmy poniżej.

Jak próbowaliśmy dostać się do Anand Bazar

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: