Kupowanie biletu TQWL na Rapti Sagar Express

Kupowanie biletu TQWL na Rapti Sagar Express

Na miesiąc przed planowaną drogą bilet w zwyczajnym trybie nie był już dostępny.

W agencji turystycznej rekomendowano nam zakupić tatkal bezpośrednio na stacji na dzień lub dwa przed odjazdem.
Chociaż nasza podróż pociągiem miała rozpocząć się z Chennai, bilet mogliśmy zakupić na dowolnej stacji, a więc wystarczyło pojechać do Puducherry. Pozostawiając w domu nasz przychówek oraz wstępnie popakowane już plecaki ruszyliśmy za biletem.

Zasady zakupu biletu tatkal w Indiach są wszędzie jednolite:

tatkal do klas AC sprzedawany jest od godziny 10 do 11 rano, tatkal do klas non AC (w tym Sleeper, z którego nawykliśmy korzystać) sprzedawany jest od 11 do 12 rano. Kolejki w obu tych grupach ustawiają się już od 8, a nawet od 6 rano – jak to było w Gorakhpurze.

Przezornie wyjechaliśmy o 6 i zasiedliśmy w hali dworcowej Puducherry. Podrożni AC powinni zajmować kolejkę na krzesełkach pośrodku, czyli bliżej okienek, a „nasi” na krzesełkach pod ścianą po bokach hali. Tak wyglądał porządek sprzedaży na tej konkretnej stacji.

Formularz Tatkal

Oczekując na swoją kolej należy wypełnić formularz zakupu biletu – dla trybu tatkal rezerwuje się formularz różowy, który bez problemu zastępuje się białym, jeżeli różowego brak, wystarczy go na górze zatytułować TATKAL”.

Formularz ma format szkolnego zeszytu, z jednej strony zadrukowany jest w hindi, z drugiej po angielsku, zazwyczaj drastycznie niewyraźnie, ale to normalne. Wpisać należy pięciocyfrowy nr i/lub nazwę wybranego pociągu – zapytaj w informacji, lub sprawdź w internecie albo na tablicy pociagów – dalej datę odjazdu, skąd – dokąd oraz klasę. Poniżej w rubrykach wymagane są dane podróżnych: imię i nazwisko zgodne z paszportem, wiek, płeć (F/M) i numer paszportu… choć ten ostatni nie zawsze.

Poniżej jest druga rubryka, gdzie wpisuje się (bez numeru paszportu) dzieci do lat 5 – te nie wymagają osobnego miejsca, jadą bez opłaty. Miejsce w tym formularzu jest tylko na dwójkę – jeżeli masz więcej maluchów, to po prostu nie wpisujesz pozostałych. Niepisaną zasadą jest, że wiek dzieci podajesz według uznania. Jeżeli jest ono w wieku wczesnoszkolnym, możesz spokojnie wpisać, że ma 4 lata, czyli w dolnej tabelce, gdzie podanie numeru paszportu nie jest wymagane.

Wszystkie osoby wpisane w górnej rubryce płacą pełnopłatny bilet – tak więc jest twoją sprawą na ile komfortowo zorganizujesz podróż swojej rodzinie…

Numer token

Około 9.00 przyszła kolejowa urzędniczka, która przeglądając nasze formularze zaczęła rozdawać numery token – to taki numer, który gwarantuje ci miejsce w kolejce do zakupu tatkal. No i od kiedy dostaniesz ten token, to siedź gdzie siedzisz i pilnuj swojej kolejki.

Nam kazano przyjść następnego dnia i bukować dzień przed odjazdem – Rapti Sagar odchodzi trzy razy w tygodniu, nasz leciał w niedzielę. Na to konto otrzymałam od urzędniczki na moim formularzu tatkal zapiskę długopisem. Formularz jako niezrealizowany wcisnęłam nierozważnie w torebkę i pojechaliśmy do domu.

Następnego dnia wypełniłam nowy formularz – pisać wszak umiem. Ale dostałam ochrzan od urzędniczki, że siedzę na innym miejscu niż wczoraj, podczas kiedy ona mi już przyznała nr token – no i gdzie jest mój wczorajszy formularz…

Dostałam nowy numer token i przykaz siedzieć na miejscu. W czasie gdy w obsłudze był już token na cztery numery przede mną należało w pogotowiu stać przy okienku.

Zakup biletu

Trudno jednak stwierdzić kiedy nadeszła moja kolej, ponieważ urzędnik obsługiwał kilka osób jednocześnie. Sprawdziwszy nasze dane na formularzu i paszporty oraz ustaliwszy cenę poinformował, że przyznane na bilecie miejsca mają status TQWL 1 – 2 – 3. Zapytał czy się zgadzam.

Zbaraniałam. Myślałam, że już wiem wszystko o kupowaniu biletów w Indiach… Nie wiedziałam co odpowiedzieć, a tłum przy okienku niecierpliwił się. Indusi są jednak spokojni zazwyczaj i kulturalni, więc zamiast okazywać napięcie obecni wsparli mnie w mojej decyzji śmiejąc się i mówiąc – „Yes, ok”.

Jak okazało się –

status TQWL biletu oznacza Waiting List dla trybu tatkal.

TQWL – czyli Tatkal Quota Waiting List.
Oznacza to, że zakupiony bilet nie jest w stu procentach pewny. Miejsce na Waiting List staje się pewne, gdy ktoś inny rezygnuje z podróży zwracając bilet – plany w Indiach często się zmieniają. Jednak miejsce 1 – 2 – 3 na liście – podczas gdy często oczekuje się na przykład jako pięćdziesiąta osoba – daje pewność przejazdu. Stąd rzesza Indusów przy okienku nawykłych do kupowania któregoś tam miejsca na Waiting List miała ubaw widząc moje wahanie przy ofercie trzech miejsc o numerach 1 – 2 – 3.

Na bilecie – zamiast numeru miejsca i wagonu podany był status oczekiwania czyli TQWL i miejsce na liście oczekujących.

Za trzy miejsca w Rapti Sagar zapłaciliśmy 3 000 rs. Na podstawie numeru PNR biletu – mieliśmy w dniu odjazdu wziąć od managera stacji informację o przyznanych nam miejscach w pociągu, no i potwierdzenie przejazdu. Miejsca w pociągu dopisane zostały długopisem przez managera na dworcu w Chennai.

Miejsce w pociągu.

Kupując w ostatnim momencie jeden bilet dla całej rodziny raczej na pewno nie masz szans otrzymać kilku miejsc w tym samym wagonie. Standardowo bierze się co dają. W pociągu jest przyjęte zamieniać się miejscami i z Indusami łatwo się dogadać w tej mierze – rozumieją oni temat. Konduktor również przyszedłszy zapisuje, jeśli mu powiesz które miejsce na które zamieniłeś i wszystko jest jasno i bezproblemowo.

 

Nasza podróż z Chennai do Kathmandu – stacja kolejki w Chennai, dworzec centralny w Chennai i podróż Rapti Sagar Express

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: