Śniadanie po tamilsku: masala dosa

Śniadanie po tamilsku: masala dosa

Masala dosa z chutneyem – moje ulubione śniadanie w Indiach.

Do przyrządzenia ciasta na idli i dosa Indusi używają specjalnego rodzaju ryżu zwanego idli rice.

Zasadniczo ciasto na oba powyższe rodzaje dań jest takie samo, różnica jest jedynie w gęstości – ciasto na dosa powinno być nieco rzadsze.

Mieszkając w Indiach można – zamiast zgłębiać tajemnice kulinarnych koncepcji Indusów – łatwo wyręczyć się kupionym produktem. Gotowe ciasto na idli i dosa sprzedawane jest niemal w każdym sklepie – tam, gdzie kupisz mleko, tam kupisz i ciasto – z trwałością 2 dni. Moim zdaniem masa ta jest jednak „zbyt doskonale” zmielona, przez co usmażony produkt nie ma aż tak „chrupkiej” postaci.

Polskim smakoszom kulinarnych koncepcji Indii rekomenduję spróbować samodzielnie przyrządzić ten przysmak. O ile idli to są po prostu delikatne bułeczki gotowane na parze, które rzadko smakują Europejczykom „od pierwszego kęsa”, to dosa stanowi doskonałą a zaskakującą alternatywę do naszych banalnych tłustych naleśników na jajach.

Lekko kwaskowy posmak ciasta – co się wiąże z faktem, że przygotowywane jest ono na bazie fermentowanego ryżu i daalu, a nie mąki i mleka – czynią dosa niespodziewanie delikatnymi i doskonale łączą się z ostrą masalą lub chutneyem.

W tradycyjnej indyjskiej kuchni nasiona na ciasto moczone, a następnie ubijane są w moździerzu oddzielnie. Współcześnie używając blenderów możemy namoczyć wszystko i zmiksować razem.

Do smażenia używa się tradycyjnej tava – płaskiej żeliwnej patelni, współcześnie zastępowanej teflonowymi wynalazkami. Publiczne smażenie dosa odbywa się jak widać na specjalnej maszynie grzejnej – podobna służy także do smażenia serwowanych mięs. W polskiej kuchni możemy wypróbować płaską patelnię do naleśników.

Składnik:Ilość:
ryż3,5 szklanki
urad daal łuskany1 szklanka
chana daal2 łyżki
nasiona kozieradki2 łyżki
sól1 łyżka płaska
olej sezamowy lub innydo smażenia
  1. Ryż, urad dal i chana dal opłucz. Dodaj nasiona kozieradki. Pozostaw do namoczenia na noc lub krócej. Dla posiadaczy współczesnego sprzetu miksującego – wystarczy nawet 1-2 godziny moczenia.
  2. Namoczony ryż, urad dal, chana dal i nasiona kozieradki osącz i zmiel na gładką pastę stopniowo dodając wodę z moczenia.
  3. Zmiksowaną masę należy pozostawić na noc przykrytą ściereczką do sfermentowania w ciepłym miejscu w domu – na przykład w pobliżu pieca/ kaloryfera – lub owinąć pojemnik szmatkami, by utrzymały temperaturę. Powinna ona wynosić min.26 st. Celsjusza. Fermentujące ciasto powinno spienić się i zwiększyć swą objetość dwukrotnie.
  4. Przefermentowaną masę wymieszaj – najlepiej ręką, lub drewnianą łyżką – i osól.
  5. Patelnię lub tava rozgrzej dobrze i wylej dosłownie 2-3 krople oleju. Rozprowadź je po powierzchni przy pomocy kawałka cebuli.
  6. Na rozgrzaną patelnię wylej adekwatnych rozmiarów miarkę ciasta. Dosa powinna być cienka. Ciasto rozprowadź po powierzchni przy pomocy grzbietowej strony łyżki stołowej.
  7. Smażącą się dosa skrop przy pomocy szpatułki lub łyżki kilkma kroplami oleju.
  8. Kiedy tylko dosa zacznie brązowieć, a kraj ciasta podnosić się podważ kraje szpatulką i obróć dosę by usmażyć z drugiej strony.
  9. Jako masalę możesz zastosować sambar lub dowolnie wybraną z zaprezentowanych przeze mnie curry.

Do jedzenia dosa nie używa się sztućców. Klasycznie w Indiach tego rodzaju dania spożywa się przy pomocy prawej ręki (lewa przeznaczona jest do innych celów). Kawałek dosa odrywa się i zagarnia nim podana równolegle masalę czy chutney. Uważam, że konsumpcja masala dosa przy pomocy noża i widelca całkowicie obedrze danie z jego klimatu południowoindyjskiej radości jedzenia.

Tu zobacz mój przewodnik przez świat indyjskich przypraw.
Tu przeczytaj o rodzajach indyjskiego daalu.

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: