Budżet  luksusowych wesel w Indiach

Budżet luksusowych wesel w Indiach

Było już na Lifeofus.net o hinduskich tradycjach weselnych…

…i o tym czym jest wesele dla ojców córek. Teraz o wielkich wydarzeniach tych, którzy liczą swoje rupie w crorach. Budżet luksusowych wesel w Indiach zaczyna się od sumy 1,3 miliona funtów.

Tysiąc gości, tuzin prywatnych samolotów. Ponad tysiąc osób personelu pomocniczego, rozrywkowego, żywnościowego i napojów oraz zespołów hotelarskich. Floty prywatnych samochodów zarezerwowane na cztery dni uroczystości. Ponad 700 zarezerwowanych pokoi hotelowych. Jedynie podstawowa opłata za rezerwację miejsca dla jednej osoby wynosi 10 tysięcy rupii za osobę.

Ślub Vinoda, syna nepalskiego bilionera Binoda Chaudhary z Anushree Tongya w Udaipurze tego roku był wyjątkowo kosztownym przedsięwzięciem. Chociaż organizacyjnie wszystko wypadło bez usterek, to jednak Samit Garg, założyciel firmy E-Factor Entertainment, która przygotowała całą imprezę nazwał ją “logistycznym koszmarem”.

Firma Garg organizowała ślubne uroczystości dzieci indyjskich bilionerów – między innymi światowego magnata produkcji stali Vinoda Mittal. Te wielkie wesela były wyzwaniami same w sobie ale wesele Tary, córki delhijskiego biznesmena Analjit Singh – prezesa grupy finansowej Max India w 2013 roku przebiło je wszystkie.

„To była zupełnie inna piłka. W ciągu czterech dni odbyło się sześć imprez i wszystko to miało miejsce w jego domu w Delhi.” W ramach jednej z tych imprez wystąpił dla nowożeńców i ich gości znany piosenkarz i kompozytor Lionel Richi – ten, który w 1985 roku z Michaelem Jacksonem skomponował przebój “We are the world”.

Vikram Mehta, założyciel firmy Mpire Weddings twierdzi, że budżet luksusowego wesela zaczyna się od sumy 10 crorów co stanowi równowartość około 1,3 miliona funtów. „Podczas jednego z wesel przygotowywaliśmy specjalne menu na pokładzie samolotu. Robiliśmy także zdjęcia podczas lotu, co zwiększa budżet o co najmniej 10 lakhów, ale warto stworzyć takie wrażenia dla gości” – mówi Mehta. “Inna para – wspomina organizator – zaskoczyła gości takimi gadżetami jak między innymi spersonalizowane klapki i srebrne talerze. Zestaw dla jednego gościa na tej imprezie wynosił 50 tysięcy rupii.”

Kanika Gupta – artysta plastyk z firmy Iktaara przygotowuje zaproszenia, zabawne książki, komiksy i inne podobne gadżety weselne. „Najważniejszym elementem jest sporządzenie logo identyfikującego rodzinę. Potem następuje kampania na Whatsapp generująca szum wokół imprezy. Zaproszenia także powinny być ekskluzywne, jako że są zatrzymywane później jako pamiątki.” – mówi Gupta. “Pewnego razu zamówiliśmy wysokiej klasy sari za 3 000 rupii sztuka, w charakterze prezentów dla gości na weselu w Delhi” – wspomina Kanika Gupta.

Samit Garg wnioskuje, że sentyment za którym stoją wydane crory jest dużo ważniejszy dla jego klientów, niż pieniądze. „Jedna z par przygotowała dla swoich gości w każdym hotelowym pokoju figurki ceramiczne Lladro przedstawiające Ganeszię.  Podczas innego ślubu organizowanego dla diamentowego przedsiębiorcy w Mumbaju goście otrzymali limitowane szwajcarskie zegarki z okazjonalną inskrypcją z tyłu” – mówi Garg.

Ostatecznie wesele może być dowolnie ekstrawaganckie, ale kluczem do satysfakcji jest, by goście czuli się wyjątkowo. Oraz oczywiście – by ten dzień był niezapomniany.

Zdjęcie przedstawia imprezę weselną indyjskiego biznesmena Partha Jindala, spadkobiercy grupy kapitałowej JSW z Anushree Jasani, córką przedsiębiorców budowlanych z Mumbaju, która miała miejsce w Wiedniu w 2016.

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: