Sposób na przygodę w Nepalu

Sposób na przygodę w Nepalu

Poniżej prezentujemy różnorakie aktywności niosące niesamowite doświadczenia oraz kontakt z przyrodą i kulturą regionu.

Wspinaczka górska

800-kilometrowy odcinek Himalajów przynależący do Nepalu jest najdłuższym na świecie pasmem górskim obejmującym osiem ośmiotysięczników, w tym Mt. Everest. Odkąd w 1994 roku kraj otworzył szlaki dla wspinaczy, Nepalskie Himalaje stały się polem sukcesów i porażek stawiając ostateczne wyzwanie tysiącom mężczyzn i kobiet. Nepalskie Himalaje są więc wielką inspiracją dla wielu ludzi, czy to świętych, filozofów, badaczy, czy poszukiwaczy przygód.

Trekking

Najlepszym sposobem na poznanie niepowtarzalnej kombinacji naturalnego piękna i bogactwa kulturowego Nepalu jest doświadczenie jej z bliska. Można chodzić po ubitych szlakach lub dziewiczych ścieżkach. Tak czy inaczej, czeka Cię doświadczenie na całe życie. Pośród lasów pełnych rododendronów, różnych gatunków ptactwa i zwierząt, małych świątynek i klasztorów, zapierających dech w piersiach krajobrazów, pośród odosobnionych przysiółków i małych górskich osad możesz spotkać przyjaznych ludzi różnych kultur i mieć szansę spojrzenia na tradycyjne wiejskie życie ich oczami.

Obserwacja ptaków

Nepal to raj dla miłośników ptactwa. Mieszka tu ponad 646 gatunków, co stanowi prawie 8% światowej populacji wszystkich ptaków. Około 500 gatunków znajduje się w samej tylko Dolinie Katmandu. Najpopularniejsze miejsca do obserwowania ptaków w tym regionie kraju to Phulchoki, Godavari, Nagarjun, rzeka Bagmati, Taudaha. Zabieraj swoją lornetkę i ciesz się tym, co lubisz.

Mountain Flight

Tylko pełne uwagi milczenie może zbliżyć się do tego, co dzieje się podczas lotu górskiego, gdy możemy spotkać najwyższe góry na ziemi. Loty górskie oferują najbliższy możliwy widok z lotu ptaka na Mt. Everest, Kanchenjunga i Wyżynę Tybetańską. Loty górskie odwołują się do wszystkich kategorii podróżnych i stały się popularną atrakcją turystyczną Nepalu. Dla tych, którzy są ograniczeni czasem lub innymi względami podczas wędrówki, loty te oferują panoramiczną panoramę Himalajów w zaledwie godzinę.

Wspinaczka skałkowa

Dla wspinaczy Dolina Kathmandu oferuje listę miejsc pozwalających przeżyć na ścianie całe swoje życie. Obecnie, wspinaczka skałkowa stała się popularnym sportem w Katmandu. Znajdują się tu naprawdę wspaniałe miejsca do wspinaczki. Nagarjun, Balaju, Shivapuri i Budhanil Kantha to tylko niektóre z miejsc, w których możesz spróbować tego sportu.

Rafting/ Kayaking/ Canyoning

Rafting to jeden z najlepszych sposobów na poznanie regionalnej przyrody jak również etnokulturowego dziedzictwa kraju.
W Nepalu są liczne rzeki, które oferują doskonałe spływy kajakowe lub rafting. Możesz sunąć po spokojnych, nefrytowych wodach ze wspaniałymi krajobrazami lub pędzić przez ryczące białe kaskady, pod opieką doświadczonych rzeczników zatrudnionych przez autoryzowane agencje rządowe.

Można wybrać spływ jednodniowy lub dłuższy. Do tej pory rząd otworzył 10 rzek dla komercyjnego raftingu. Rzeka Trisuli (klasa 3+) jest jedną z najpopularniejszych rzek w Nepalu. Kali Gandaki (5 – 5 +) ciągnie się dalekimi kanionami i głębokimi wąwozami przez pięć dni intensywnych progów. Bhote Koshi (klasa 4 – 5) to 26 km nieustannie spienionej wody. Szalejące Marshyanghi to cztery nieprzerwane dni w podobnym stylu. Rzeka Karnali (4 – 5) zapewnia jedne z najtrudniejszych na świecie kaskad. Sun Koshi (4 – 5) to duża i wymagająca rzeka, trasa na 27 km wymagająca 8-10 dni do jej ukończenia.

Poszukiwacze przygód są prowadzeni przez światowej klasy raftingowych agentów. Agencje zapewniają kamizelki ratunkowe, camping i standardowe akcesoria do raftingu. Niezwykle popularny sport w Europie jest dostępny teraz w Nepalu. Canyoning daje ci wolność eksplorowania jednych z najpiękniejszych, ale jednocześnie niedostępnych miejsc na świecie.

Lot balonem

Balon na gorące powietrze jest bardzo popularny wśród turystów, ponieważ zapewnia najbardziej spektakularny widok z lotu ptaka na dolinę Kathmandu i pasma himalajskie górujące w tle. W pogodny dzień jest to wspaniały sposób na oglądanie Himalajów z wysokości ponad 6000 m.n.p.m., a widok na dolinę jest równie zapierający dech w piersiach.

Skoki bungy

Niesamowite wrażenia, jakie niesie bungy jumping można przeżyć w Nepalu w jednym z najwspanialszych miejsc na świecie. Najpopularniejsze w Nepalu miejsce oferuje skok z wysokości 160 metrów. Zachęcamy więc Was do przeżycia tego doświadczenia w niesamowitym miejscu nad rzeką Bhote Koshi. Skok na 160 metrów jest obsługiwany przez doświadczonych mistrzów z tej branży.

Paragliding

Paralotniarstwo w Nepalu jest wspaniałym i satysfakcjonującym doświadczeniem dla poszukiwaczy przygód. Doświadczenie to poprowadzi Cię w niesamowite miejsca, a ty będziesz dzielił przestrzeń powietrzną z himalajskimi sępami, jastrzębiami i latawcami unosząc się nad wioskami, klasztorami, świątyniami, jeziorami i dżunglą, z fantastycznym widokiem na majestatyczne Himalaje.

Loty sportowe

Ultralekkie samoloty startują z Pokhary i oferują spektakularne widoki na jeziora, góry i wioski. To idealny sposób na ujrzenie życia z nowej perspektywy.

Wybór Doliny Pokhary na loty sportowe jest właściwy głównie ze względu na bliskość gór i malownicze jeziora. Dla tych, którzy pragnęliby zaobserwować pierwsze loty młodego ptactwa taki lot stanowi „must be”. Doświadczenie samotności w górze i spektakularne widoki sprawiają, że warto to przeżyć.

Starty odbywają się z lotniska w Pokharze od początku września do końca czerwca. Loty odbywają się od świtu do 11 rano i od 3 po południu do zachodu słońca każdego dnia w ciągu tych dziesięciu miesięcy w roku.

Mountain Biking

Najlepszym sposobem na poznanie Doliny Katmandu jest jazda na rowerze górskim. Zróżnicowany teren Nepalu to przygoda marzeń górskich rowerzystów. Kolarstwo górskie jest szczególnie polecane, jeśli chcesz zwiedzić ośrodki miejskie Nepalu, takie jak Pokhara i Katmandu oraz ich okolice.

Kolarstwo górskie oferuje przyjazny dla środowiska sposób na zbadanie tego wspaniałego kraju, jego krajobrazu i żywego dziedzictwa. W dolinie Kathmandu i w okolicy jezior Pokhary jest mnóstwo ziemnych dróg i szlaków, które pozwolą spełnić najśmielsze fantazje górskich rowerzystów.

Dusze żądne przygód mogą zaplanować również dłuższe eskapady do takich egzotycznych miejsc, jak Namche Bazaar i Nepal Zachodni, herbaciane wzgórza Ilam i Masyw Mahabharat. Możesz nawet pokonać Nepal na całej jego długości zahaczając o potężny Shukla Phanta National Park w Południowo-Zachodnim Nepalu. Rowery górskie są dostępne do wynajęcia na cały dzień lub na dłużej w wielu wypożyczalniach w Nepalu.

Jungle Safari

Parki narodowe zlokalizowane szczególnie w nizinnym regionie Terai w południowej części Nepalu przyciągają turystów z całego świata. Wizyta w tych parkach wiąże się z wędrówką na różne sposoby – pieszo, czółnami, jeepami i na słoniach. Przejażdżka na słoniach zapewni Wam wizytę w naturalnym środowisku życia nosorożca. Prócz nosorożców możecie spotkać dziki, jeleniowate, niedźwiedzia wargacz leniwy. Może też was zaskoczyć swym majestatem tygrys bengalski.

Artykuły powiązane

Zostaw komentarz

Войти с помощью: